Shadow

Uludağ’da 5G konforu

Vodafone, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde Huawei tarafından sağlanan 5G test şebekesi teknolojisi ile Türkiye’de ilk kez 3.5 GHz spektrum bandında 5G sabit kablosuz internet erişim hizmeti sağladı. Standı gezenler 5G teknolojisi ve geleceğin akıllı şehirlerinde sunulacak hizmetleri inceleme ve deneyimleme fırsatı elde etti.

5g

MELİH BAYRAM DEDE

Vodafone Türkiye, iş, siyaset ve ekonomi dünyasını buluşturan Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne bu yıl da yeni teknoloji ve çözümlerini tanıttığı standıyla damga vurdu. Geleceğin teknolojilerinin ve sunulan çözümlerin tanıtıldığı stant, Zirve boyunca iş ve siyaset dünyasının liderlerinden yoğun ilgi gördü.

3.5 GHz’de ilk kez 5G erişimi sağlandı

Zirve kapsamında 5G şebekesine bağlanan Vodafone, Huawei tarafından sağlanan 5G test şebekesi teknolojisi ile Türkiye’de ilk kez 3.5 GHz spektrum bandında 5G sabit kablosuz erişim (Fixed Wireless Access-FWA) sağladı.

Vodafone’un Uludağ Ekonomi Zirvesi’ndeki standını ziyaret eden katılımcılar, Arnavutluk Türkiye maçı ile CSKA Moskova ve Fenerbahçe Beko maçlarını 5G hızında canlı izledi.

Geleceğin akıllı dünyası

Stantta yer alan Dijital Duvar sayesinde Vodafone’un Nesnelerin İnterneti (IoT), akıllı şehirler, sabit servis çözümleri ve İTÜ Vodafone Future Lab hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olan ziyaretçiler; 5G Artırılmış Gerçeklik (AR) masasında ise, yakında hizmete girecek 5G dünyasını tablet aracılığıyla deneyimleme fırsatı buldu.

Ziyaretçiler masada yer alan Artırılmış Gerçeklik ile geliştirilmiş şehir modeli üzerinden; ziyaretçiler geleceğin endüstrisi, geleceğin tarımı, geleceğin taşımacılığı, geleceğin sağlık hizmetleri ve geleceğin stadyumu gibi 5G senaryoları üzerinden geleceğin akıllı dünyası ile eşzamanlı olarak etkileşime girdi.

Sanal gerçeklik deneyimi yaşattı

Akıllı Şehir enstalasyonu sayesinde ise ziyaretçiler Sanal Gerçeklik (VR) uygulaması üzerinden; akıllı çöp toplamadan akıllı toplu ulaşıma, akıllı aydınlatmadan akıllı şehre entegre otonom araca kadar birçok konuda fikir sahibi oldu. Vodafone’un geleceği gözler önüne seren standın ilgi odaklarından biri de Vsmart Veysi isimli Promobot oldu.

Promobot’a yoğun ilgi

Ziyaretçiler, insanları tanıyan ve hatırlayan, konuşma akışına ve ses komutlarına göre hareket eden, konuştuğu kişinin cinsiyetini ve yaşını belirleyen Promobot’a büyük ilgi gösterdi.

Vodafone standında ayrıca; Giga Car otonom araç ile, akıllı şehirlerle entegre bir gelecekte sürücüsüz araç kullanma, akıllı park sistemi, arabadan online toplantıya katılabilme gibi katma değerli ulaşım çözümleri de tanıtıldı.

Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, “Uludağ Ekonomi Zirvesi boyunca büyük ilgi gören standımız ile dijitalleşmenin geleceğin yaşamını nasıl şekillendireceğini katılımcılara göstermek istedik” dedi.

Geleceğin çözümlerine büyük ilgiden mutluyuz

Dijitalleşmeyle birlikte hayatı kolaylaştıran geleceğin çözümlerinin gördüğü büyük ilgiden mutlu olduklarını dile getiren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin şunları söyledi:

“Hem 5G ve akıllı şehirlerin sağladığı kazanımlar hem de bu alanlarda bizim üzerinde çalıştığımız çözümler konusunda ziyaretçilerimizin fikir sahibi olmasını hedefledik. Gördüğümüz ilgi de bizi son derece mutlu etti.

Ziyaretçilerimiz bir yandan yakında hayatımıza girecek 5G teknolojisi, bir yandan da geleceğin akıllı şehirlerinde ulaşım, altyapı, trafik, enerji yönetimi gibi konularda sanal gerçeklik deneyimi yaşadı.

Ayrıca nesnelerin interneti, makineler arası iletişim, bulut, sabit ve mobil iletişim altında topladığımız çözümlerimizi de iş ortaklarımıza sergileme fırsatı bulduk.”

(26 Mart 2019 tarihinde Yeni Şafak’ta yayınlanmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir