Shadow

UHİM’in sosyal paylaşım siteleri raporu yayınlandı

Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM), sosyal paylaşım sitelerinin etkileri üzerine bir soruşturma hazırladı. Soruşturma kapsamında benim de görüşlerime başvurulduğunu ve verdiğim cevapları daha önce burada paylaşmıştım. Şimdi rapor PDF formatında tam metin olarak yayınlandı. Raporun tam metnini buradan indirebilirsiniz.

Soruşturmada, “Sosyal Paylaşım Siteleri” ile ilgili olarak, Rowland Miller’in bir iddiasından yola çıkılarak iki başlıkta çeşitli isimlere sorular yöneltildi. Sorulardan ilki; “Utanma duygusu üzerine uzun yıllar araştırma yapan ABD’li psikoloji profesörü Rowland Miller, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin utanmayı unutturduğu”nu iddia ediyor. Sözkonusu iddiadan hareketle, siz, sosyal paylaşım sitelerinin bireysel / toplumsal değerlerin yitirilmesine zemin hazırladığını düşünüyor musunuz? Neden?” İkincisi ise; “Sosyal paylaşım sitelerinin toplumsal yaşam ve bireylerarası ilişkilere dair olumlu / olumsuz yönleri hakkında ne düşünüyorsunuz?” idi.

Alınan cevaplardan yola çıkarak hazırlanan rapora katkı sağlayan isimler şöyle:

Doç. Dr. Ferhat Kentel/Sosyolog, Ümit Aktaş/Yazar, Tarık Tufan/Yazar-Tv Yapımcısı, Veyis Ateş/İletişimci-Tv Program Yapımcı ve Sunucusu, Alper Görmüş/Gazeteci-Yazar, Gülcan Tezcan/Editör, Melih Bayram Dede/Gazeteci-Tv Program Yapımcısı, Derya Şafak/ Analist, Prof. Dr. Hülya Çalışkan/Eğitimci, Doğan Gürpınar/Aktivist, Prof. Dr. Recep Şentürk/Sosyolog, Hulusi Yiğit/Eğitimci, Neslihan Akbulut/Sosyolog-Aktivist, Yusuf Alpaydın/Eğitimci-PDR Uzmanı, Esra Aydın/Aktivist, Fatmanur Altun/Sosyolog-Yazar, Hediyetullah Aydeniz/İletişimci, Adem Güneş/Uzman Pedegog, Yrd. Doç. Dr. Aslı Telli Aydemir/İletişimci, Mehmet Dinç/Psikolog, Bekir Ağırdır/Genel Müdür, Nevzat Çiçek /Gazeteci-Yazar, Muhammet Ünal/Mimar-Aktivist, Gülizar Sönmez/Haber Müdürü, Mustafa Şen/Genel Müdür, Yusuf Ziya Gökçek/Editör, Sezai Esen/Eğitimci-Aktivist, Yalçın Arı/Tv Program Yapımcısı ve Danışmanı.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Her saniyede yeni bir blog doğuyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir