Ubuntu Kürt değil, Güney Afrikalı

Diyarbakır Sur Belediyesi, bilgisayarlarında Kürtçe dil desteği veren Ubuntu adlı işletim sistemi kullanmaya başladı. Bu nedenle düzenlenen tanıtım toplantısıyla ilgili çıkan haberlerde olay, “İlk Kürtçe işletim sistemi Ubuntu çıktı” şeklinde verildi.

Oysa Ubuntu Güney Afrika’da bir sivil toplum kuruluşu tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir işletim sistemi. Buradaki asıl olay, Ubuntu’nun Kürtçe dil desteği olan sürümünün Sur Belde Belediyesi ile Dil Araştırma ve Geliştirme Derneği’nin çabalarıyla belediyede kullanılmaya başlanması. Ubuntu’nun Kürtçe’nin yanısıra onlarca dilde versiyonu bulunuyor.

Zaten tanıtım toplantısına, ABD’li yazılım uzmanı Rainer Heider de katılmış ve Ubuntu’nun ne olduğunu anlatmıştı. Buna rağmen haberlerde, Güney Afrikalı Ubuntu’nun Kürt işletim sistemi olduğuna dair yanılgıdan kaçınılamadı.

Öte yandan Microsoft’un Windows adlı işletim sisteminin Kürtçe sürümünün çıkması için yıllardır Kürt lobisi tarafından yoğun bir baskı uygulanıyor. Ancak Microsoft cephesi ilke olarak Kürtçe desteği verebileceklerini açıklamasına rağmen hâlâ Kürtçe Windows piyasaya çıkmış değil. Bu gelişmeyle Ubuntu Linux, Windows’tan önce Kürtçe dil desteği vererek bir adım öne geçmiş oldu.

4 Comments

 • […] Diyarbakır Sur Belediyesi’nin belediye bilgisayarlarında Kürtçe dil desteği eklenmiş Ubuntu Linux işletim sistemi kullanmaya başlaması tartışmalara yol açmıştı. Ubuntu Güney Afrika‘da bir sivil toplum kuruluşu tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir işletim sistemi. Ubuntu’nun Kürtçe dil desteği olan sürümü, Sur Belde Belediyesi ile Dil Araştırma ve Geliştirme Derneği’nin çabalarıyla belediyede kullanılmaya başlanmıştı. Ubuntu’nun Kürtçe’nin yanısıra onlarca dilde versiyonu bulunuyor. Yazılımla ilgili tanıtım toplantısına, ABD’li yazılım uzmanı Rainer Heider de katılmış ve Ubuntu’nun ne olduğunu anlatmıştı. […]

 • tamerNo Gravatar

  ubuntu bunu niye yapmış anlamadım ama kötü olmuş bunu kınıyorum ırak hala bölünmedi ubuntuyu bundan sonra desteklemiyorum bu olayıda fer formda dile getirip ubuntunun hainliğini windows yani microsoftun dostluğunu aktarıcam

 • MuhammedNo Gravatar

  Kürtçe bir işletim sisteminin çıkmış olması birilerini neden bukadar rahatsız ediyor acaba?

  bu dilin kullanılması konuşulması neden insanları rahatsız eder.

  nedir içimizdeki bu faşistlik gargaraları

  kürtçe demek terörizm demek kürtçe demek bölücülük demek kafalarınız tamamen örümceklerle dolu.

 • CanNo Gravatar

  “Ubuntu?nun Kürtçe dil desteği olan sürümünün Sur Belde Belediyesi ile Dil Araştırma ve Geliştirme Derneği?nin çabalarıyla belediyede kullanılmaya başlanması.”

  “Bu gelişmeyle Ubuntu Linux, Windows?tan önce Kürtçe dil desteği vererek bir adım öne geçmiş oldu.”

  Bu iki cümle arasındaki tezatlığı göremediniz galiba. Ubuntu dil çevirileri resmi olarakmı yapılıyor. Ubuntu açık kaynak bir yazılım isteyen herkes kendi diline çevirip kullanabilir. Bunun ubuntu nun sahibi olan canonical ile alakası nedir onu anlamış değilim. Yani desteği veren ubuntu değil Sur Belediyesi Dil Araştırma ve Geliştirme Derneği dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir