Shadow

TYPOSQUATTINg?

İnternette her geçen gün yeni bir güvenlik riski ortaya çıkıyor. Yeni haber internet güvenlik şirketlerinden PC Tools tarafından duyurusu yapılan “Typosquatting”. Bu risk, bilinen ve çok fazla ziyaretçisi olan web sayfalarının URL adreslerinin yanlış yazılımından faydalanarak internet kullanıcılarını dolandırmak için kullanılan bir yönteme verilen ad.

İnternet kullanıcılarını aldatma amacıyla hazırlanan sahte internet siteleri, büyük risk oluşturuyor. Orijinal siteden ayırt edilemeyecek kadar başarılı hazırlanan bu siteler, kullanıcılardan ilk ekranda hesap detaylarını girmelerini istiyor. Bu siteleri gerçek sanarak bilgilerini verenler için ise bazen çok geç olabiliyor.

“Typosquatting” olarak adlandırılan yöntemle ilgili bilgi veren PC Tools Küresel Denetim Programı ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Halkla İlişkiler Müdürü Richard Clooke, insanların sanal dünyada kendilerini daha rahat hissettiğini, daha rahat davrandığını ve çok fazla sorgulamadan birçok online üyelik sahibi olduğunu belirtiyor. Clooke, bu rahatlığın, dolandırıcıların, internet kullanıcılarının şifrelerine, oturum açma bilgilerine ve hatta cep telefonu numaraları ve güvenlik soru yanıtlarına daha kolay ulaşabilmesine yol açtığını söylüyor.

Bu tehditle ilgili olarak güvenlik danışmanlık firması Godai Group bir araştırma gerçekleştirmiş. Bu araştırmada, büyük organizasyonların web sitelerinin taklitleri benzer alan adları ile kurulmuş. Altı aylık araştırma sonrasında, internet kullanıcılarına ait kişisel bilgiler içeren 120 bin ayrı e-postaya ulaşılarak bu sayfalar ile insanları kandırmanın ne kadar kolay olduğu ortaya konulmuş.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Ne gazeteden vazgeçiyoruz ne 'net'ten

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir