Shadow

Twitter’a saldırı nedeni ne olabilir?

Dünyaca ünlü mikroblog sitesi Twitter, geçen hafta saldırıya uğramış ve bir süre devredışı kalmıştı. Arkadaşlık sitesi Facebook’u da olumsuz etkileyen bu saldırının hedefinin, Gürcistan’da yaşayan bir blogcu olduğu ortaya çıktı.

CNN’in haberine göre, geçtiğimiz perşembe günü başlayan ve etkisi cuma gününü de kapsayan yaygın servis reddi (DDoS) saldırısı, Twitter ve Facebook sitelerini geçici olarak servis dışı bırakmıştı.

Sitelerini yeniden çalışır hale getiren iki şirket, yanlarına Google’ı da alıp olayın kaynağına indi. Dünya çapında milyonlarca kişiyi etkileyen saldırının hedefi ise “Cyxymu” rumuzlu bir blogcu çıktı.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yaşayan blogcu, Rusya aleyhine yaptığı yorumlar yüzünden susturulmak istenmiş ve olaylar gelişmiş.

Facebook ve Twitter’da hayli aktif olan Cyxymu’yu devre dışı bırakmak isteyen kimliği belirsiz saldırgan(lar) arkalarına kahveden topladıkları robot ağa (botnet) bağlı binlerce bilgisayarı alarak sitelerin sunucularını çökertecek kadar yüklenmişler.

Böyle bir saldırıyı gerçekleştirmek için sıradışı bir bantgenişliğine sahip olması gereken bu kişilerin kim olduğu hakkında kesin bir bilgi yok.

Cyxymu ise çalışır duruma gelen Twitter hesabında ilk iş olarak Rusya’yı suçladı ve kendsini destekleyenlere teşekkür etti.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  37 üyeli İnternet Kurulu tarih oldu, yerine 7 üyeli İnternet Geliştirme Kurulu geldi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir