Twitter’a göre Google aramadaki gücünü Google+ lehine kötüye kullanıyor

Google’ın arama sonuçlarını, sahip olduğu sosyal paylaşım platformu Google+ ile ilişkilendirmeye başlaması Twitter cephesinde rahatsızlık yarattı. Twitter, Google’ın arama sonuçlarında Twitter içeriklerini alt sıralara itildiği, Google+ içeriklerinin ise ön sıralara çıkarıldığı iddiasında.

Geçtiğimiz günlerde, Google’ın arama sonuçlarıyla Google+’ı ilişkilendirmeye başladığını ve bunu da “Sosyal arama” olarak nitelendirdiğini sizlerle paylaşmıştım. Bu uygulama sonrası Twitter, Google’daki arama sonuçlarında yeteri kadar yer almadıklarından yakınan bir açıklamada bulundu.

Google’ın Twitter’ı gözardı ederek Google+’a trafik çekmeye çalıştığını savunan sosyal paylaşım ve mikro blog sitesi Twitter’ın avukatlarından Alex Macgillivray, Twitter’da paylaştığı mesajında, “Bugün internet için kötü bir gün” dedi.

BBC’ye göre, hedefinde özellikle Facebook olan Google’ın, kendi sosyal paylaşım sitesini güçlendirmek için yoğun çaba harcadığı dikkat çekiyor. Arama sonuçlarıyla Google+ aktivitelerinin ilişkilendirilmesi bu sosyal ağın trafik almasını sağlıyor.

Twitter’ın suçlamalarına cevap veren Google ise, değişikliklerin, internet aramasının giderek kişiselleştirilmesinin bir parçası olduğunu savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir