Shadow

Twitter operası besteleniyor

Londra’daki Royal Opera House, internetteki sosyal paylaşım sitesi Twitter aracılığıyla yaratılacak bir opera sahnelemeye hazırlanıyor.

BBC’nin haberine göre, Twitter kullanıcıları, internet sitesi üzerinde 140 karakterden oluşan ve “tweet” (kuş cıvıltısı) adı verilen mesajlarını, bu operanın librettosunu oluşturmak üzere yollamaya davet edildi.

Henüz ismi konulmayan operanın ilk sahnesinin neredeyse tamamlanmak üzere olduğu belirtiliyor.

Bu sahnede, bir grup kuş tarafından kaçırılan bir adam konu alınıyor.

Helen Porter tarafından bestelenecek operanın Eylül ayında Royal Opera House’da sahnelenmesi bekleniyor.

Royal Opera House’un yeni sezonunun bir parçası olarak lanse edilen projesiyle, operanın yaratıcı sahasına daha fazla insanın dahil edilmesi amaçlanıyor.

Royal Opera House’un genel sanat yönetmeni Alison Duthie, “Bu, halkın operası ve operanın öykü anlatıcılığının esas biçimi olarak keşfine herkesi dahil etmek için mükemmel bir yol.” dedi.

Duthie, “Beklenmeyeni bekleyin – hikâyenin nasıl gelişeceğini kim bilebilir? Ama cıvıldamaya devam edin ve operada bir rolünüz olsun.” şeklinde konuştu.

Royal Opera House’un internetteki güncesinde, Birinci Perde Birinci Sahne’nin bir özetine yer veriliyor:

“İçlerinden birini öldürmesinin ardından intikam amacıyla bir kuş kümesi tarafından kaçırılan William, bir kulede mahzun mahzun oturmaktadır. Hans onu kurtaracağı sözü vermiştir. Adı Olmayan Kadın, biyokimya laboratuvarında insanların kuşlarla konuşabilmesini sağlayacak bir iksir yapmaya çalışmaktadır.”

Yeni operanın librettosuna Royal Opera House’un Twitter’daki yayını üzerinden katkıda bulunabilirsiniz.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  100 mobil oyun tek pakette test edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir