Shadow

Twitter ve Facebook Obama’ya SOPA göstermeyi kabul etmedi

İnternet bilgi paylaşım sitesi Wikipedia, ABD Kongresi’nde gündeme gelen korsan yayıncılıkla mücadele yasası tasarısını protesto etmek için İngilizce yayın yapan sayfasını 24 saatliğine durdurdu. Twitter ve Facebook gibi popüler internet paylaşım siteleri ise eyleme katılmayı reddetti.

ABD Kongresi’nin gündeminde olan SOPA, diğer adıyla Stop Online Piracy Act (Çevrimiçi Korsanlığı Durdurun) ve PIPA, yani Protect Intellectual Property Act (Fikri Mülkiyeti Koruyun) yasalarına tepki olarak bugün eylem düzenlendi.

İçeriği kullanıcıları tarafından oluşturulan haber sitesi Reddit ve Boing Boing isimli blog da 24 saatlik protesto eylemine katılacaklarını açıkladılar. Wikipedia sitesinde karartılan bir ekranda yer alan mesajda, ”Özgür bilginin olmadığı bir dünya düşünün” çağrısında bulunuldu.

Mesajda ayrıca insanlık tarihinin en büyük ansiklopedisini oluşturmak için 10 yıldan uzun bir süredir milyonlarca saat harcandığına dikkat çekilerek, ”Şu anda ABD Kongresi, özgür ve açık internete ölümcül darbe vurabilecek bir tasarıyı görülüyor. Farkındalık yaratmak için Wikipedia’da 24 saat sürecek bir karartma uyguluyoruz” dendi.

Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, BBC’ye yaptığı açıklamada, ‘SOPA’nın savunucuları, karşıtlarını korsanlığı savunan ya da mümkün kılmaya çalışan kişiler olarak gösteriyorlar. Ancak bu doğru değil. Yasa tasarısı o kadar kötü hazırlanmış ki, korsanlığı durdurmakla ilgisi olmayan şeyleri de etkileyecek’ dedi.

Beyaz Saray ise, yasayı veto edebileceği imasında bulundu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada yabancı internet sitelerinde korsanlığın ciddi bir tehdit olduğu ve ciddi yasal düzenleme getirdiğine dikkat çekilirken, ”İfade özgürlüğüne zarar veren, siber güvenlik risklerini arttıran ya da dinamik, yenilikçi küresel internete darbe vuran bir düzenlemeyi desteklemeyeceğiz” dendi.

Söz konusu yasa tasarısını savunan milletvekilleri ise, yasanın ”korsan internet siteleri’ne kaynak sağlanmasının önüne geçeceğini savunuyorlar. Ancak Beyaz Saray cumartesi günü yayımladığı beyanda, yasa karşıtlarının yanında yer alır bir görünüm çizdi.

İlginizi çekebilir:  Volozh: Nükleere çalışan şirket sayısı aramaya çalışandan fazla

Yasalar, telif haklarını ihlal eden malzemeleri içeren sitelere girişi engellemeyi hedeflediği belirtiliyor. Tasarının yasalaşması halinde, telif hakları ihlal edilen içerik sahipleri ve hükümet, korsanlıkla ilişkilendirilen internet sitelerinin kapatılması için mahkeme kararı çıkarılması talebinde bulunabilecekler.

Bu sitelere reklam verenlerin, para aktarımına hizmet edenlerin ve internet hizmeti sağlayanlarının da ülke dışında faaliyet gösteren ‘korsan siteler’le bağları engellenecek.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir