Shadow

TV’nin yerini internet alıyor

İnternet kullanmaya başlayanların TV ile ilişkilerini kesme eğilimi göstermesi, hedef kitleye ulaşmak isteyen firmaları internete reklam vermeye itiyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de reklamverenlerin hedef kitlesi olan gençlik artık TV ile bağlarını koparma noktasına gelmiş durumda. Yani yavaş yavaş TV’nin yerini internet alıyor. Yapılan tüm araştırmalar, üst düzey gelir ve eğitime sahip AB grubu ve 15 – 19 yaş genç hedef kitleye ulaşmanın TV kanalları ile zor olduğu gerçeğini ortaya çıkarıyor. İnternet kullanıcıları ağırlıklı olarak AB ile C1 (üst düzey gelire sahip ve eğitimli) gruptan oluştuğu için yakın gelecekte reklamverenler TV yerine interneti tercih eder hale gelecekler.

İnternet ve cep reklamcılığı

IBS danışmanlık şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre, kişiler internet kullanmaya başladıktan sonra yüzde 42?i oranında daha az televizyon seyrediyor. Veriler, şirketlerin günümüzde ancak internet veya cep telefonu teknolojileri kullanarak genç müşteriye ulaşabileceklerini ortaya koyuyor. Merill Lynch?in araştırma sonuçlarından ortaya çıkan verilere göre Türkiye’nin 2004 yılında internet erişiminde 10 milyon potansiyel kullanıcı olacağı tahmin ediliyor. Türkiye nüfusu genelinde yüzde 14.4 gibi yüksek bir penetrasyon oranına sahip olacağı görülüyor. İnternet kullanan kitleye kim ulaşırsa zafer onun!

Melih Bayram Dede, Eğitimbilim, Nisan 2003.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir