Türktan: Türkiye’yi hızlı internet ile buluşturacağız

Türkiye’nin en hızlı büyüyen GSM operatörü Avea, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından açılan IMT-2000/UMTS hizmet ve altyapılarına ilişkin yetkilendirme ihalesine girerek 30 MHz bant genişliği sağlayan C tipi lisansı aldı. Müşteri odaklı vizyonu çerçevesinde kullanıcılarını en yeni teknolojilerle buluşturan Avea; aldığı C tipi lisans ile abonelerine 3G kapsamında çağın gereği olan yüksek teknolojiye sahip yenilikçi ürün ve hizmetler sunacak.

Konu hakkında bir açıklama yaparak 3G teknolojisi sayesinde Türkiye’nin dijitalleşmesi ve bilgi toplumuna dönüşmesi yolunda daha hızlı ilerleyeceğini belirten Avea CEO’su Cüneyt Türktan, artık Türkiye’de yaşayan 70 milyon vatandaşın hızlı internet kullanıcısı olabileceğini söyledi. Türktan sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin en çok konuşturan operatörü olarak, 2007 yılı başında hayata geçirdiğimiz yeni nesil IP tabanlı çekirdek şebekemizle altyapımızı 3G dahil tüm yeni teknolojilere uyumlu hale getirdik. Gerek altyapı yatırımlarımızla, gerekse yenilikçi ürün ve hizmetlerimizle 3G’ye hazırız. Önümüzdeki dönemde de yatırımlarımızı artırarak devam ettireceğiz.”

Avea’nın, aldığı lisans ve hazır olan altyapısı sayesinde mobil internet alanında en kaliteli hizmeti sunacağını belirten Türktan, “Avea olarak video özellikli katma değerli servislerindeki öncülüğümüzü pekiştirerek yeni servisler hayata geçirmeyi planlıyoruz. Böylece servislerimiz, ses ve metin tabanlı olmanın ötesinde görsellik ve etkileşimin de dahi olduğu şekle dönüşecek. Ayrıca video servisleri, internet, oyun, müzik yayını, video, video konferans, VoIP ve diğer gerçek zamanlı servisler mobil olarak erişilebilir olurken, Avea aboneleri 3G destekli telefonlarla yüksek kalitede TV izleyebilecek, gitmek istediği adrese ulaşması için telefonları yol gösterici olacak, trafiği görüntüleyebilecek, internetten müzik parçası veya film indirebilecekler. Bunun yanında mobil ticaret ve mobil devlet uygulamaları yaygınlaşacak ve gelişecek” dedi.

Türktan, son olarak 3G ile yakınsama konusunda da gelişmeler olacağını belirterek “Ses, veri ve medya içeriği, sabit ve mobil, şebekeler ve BT, kullanıcılar ve cihazlar tarafında yakınsama söz konusu olacak. Biz de hem sabit ve mobil hem de ses, veri ve medya içeriği alanlarına odaklanacağız” dedi.

Avea, 3G ihalesinden çok daha önce, uluslararası dolaşıma çıkan abonelerine anlaşmalı olduğu birçok operatör üzerinden 3G teknolojisini sunmaya başlamıştı.

3G teknolojisi sayesinde, uluslararası dolaşıma çıkan Avea aboneleri günlük hayatlarında kullanmaya alışkın oldukları mobil internet üzerinden e-posta almak ve göndermek, video klipleri izlemek, her türlü bilgiye kolayca erişebilmek gibi imkanları yüksek veri akış hızıyla kullanabiliyor.

Yurtdışındayken 3G teknolojisinin kullanımı, yurtdışında GPRS servisi kullanımıyla aynı şekilde ücretlendiriliyor. En rekabetçi uluslararası dolaşım tarifelerini sunan Avea, Dünya Varmış Tarifesi çerçevesinde abonelerine yüksek hızda GPRS ve 3G kullanımı için de avantajlı fiyatlar ile servis alma olanağı tanıyor. Şu anda 185 ülkesinde 500 operatör ile dolaşım anlaşması yapan Avea, 293 operatör ile 127 ülkede GPRS dolaşım imkanı sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir