Shadow

Türkiye’yi Amsterdam’da Bill Gastro temsil edecek

Vodafone’un Mobil Clicks 2011 yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek proje açıklandı. Türkiye’yi Amsterdam’da restoranlar için geliştirilen Bill Gastro adlı mobil otomasyon uygulaması temsil edecek. Yarışmada dereceye girenlere, 150 bin, 50 bin ve 25 bin Euro olmak üzere üç farklı ödül verilecek.

Vodafone Mobil Clicks 2011 yarışmasında Türkiye’yi restoranlar için geliştirilen Bill Gastro adlı mobil otomasyon uygulaması temsil edecek. Yarışmanın Türkiye elemesinde Whonear, GorDinle, Please Mobile Me, Bill Gastro ve Phoneist.com olmak üzere toplam beş proje finale kaldı. Bu beş başvuru arasından birinci seçilen Bill Gastro’nun kurucuları Berkant Kölem ve İsmail Ürün, Türkiye’yi 15 – 16 Eylül 2011 tarihleri arasında Amsterdam PICNIC Festivali’nde gerçekleştirilecek büyük finalde temsil etmeye hak kazandı. Vodafone Bireysel Data Ürün ve Servisler Bölüm Başkanı Ömer Kuyucu, yarışmanı ilk kez 2008’de Vodafone Hollanda tarafından başlatıldığını hatırlatarak, ikinci yarışmanın İngiltere’de yapıldığını ve bu yıl da Türkiye’nin katıldığını söyledi. Global olarak 700 uygulama başvurusu alındığını belirten Kuyucu, “Yarışmaya gelen başvurular Vodafone’un global ajansı tarafından değerlendiriliyor. Yarışmada dereceye girenlere, 150 bin, 50 bin ve 25 bin Euro olmak üzere üç farklı ödül verilecek.” dedi.

UYGULANABİLİR PROJELER SEÇİLİYOR

Mobil uygulamaların, uluslararası platforma taşınabilir olmasının önemli bir kriter olduğunu ve değerlendirmede büyük rol oynadığını ifade eden Kuyucu, şunları söyledi: “Yarışmaya katılan projenin halen çalışabiliyor ve uygulanabilmiş olması, son kullanıcıya verilen fayda sağlaması ve bu mobil platformlarda sunulabiliyor olması önemli bir kriterdi. Yarışmaya katılacak şirketin kuruluşunun üzerinden 3 yıldan fazla geçmemiş olması ve 500 bin Euro’nun altında ciroya sahip olması gerekiyordu.” Oksijen Teknoloji Genel Müdürü Arda Özgün de, “Amacımız, girişimcileri global düzeye taşımaktı. Vodafone 37 ülkede faaliyet gösteriyor. Biz Oksijen Teknoloji olarak, aynı yoldan geçtik ve Vodafone bize o kapıyı açtı.” şeklinde konuştu.

RESTORANLARA MOBİL OTOMASYON

Türkiye’yi Mobile Clicks yarışmasında temsil edecek Bill Gastro adlı mobil uygulama, cep telefonları üzerinden hem garsonların hem de müşterilerin sipariş verebilmelerini sağlıyor. Bill Gastro ile restorana sosyal medya entegrasyonu sağlanıyor. Müşterilere sosyal medya üzerinden bilgilendirme ve mobil indirim kuponu hizmeti veriliyor. Apple iOS, Android ve Windows Phone platformlarında çalışacak şekilde tasarlanan Bill Gastro uygulamasıyla, Restoranda bulunan müşterilerin yanı sıra, mobil uygulama ya da web sitesi üzerinden dışarıdan da sipariş verilebiliyor. Şu anda test amaçlı olarak bir restoranda kullanılan Bill Gastro uygulamasına, bir stadyumda yemek siparişi için kullanılması için de teklif var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir