Türkiye’deki baz istasyonları uluslararası limitlerin altında

Türkiye’de yargı tarafından alınan baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması kararı, Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’ni düzenleyen GSM Birliği Araştırma Direktörü Jack Rowley’in de gündemindeydi. Türkiye’den gelen basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Rowley, Türkiye’deki GSM baz istasyonlarının uluslararası standartta olduğunu ve bu istasyonların bir tehlike oluşturmadığını savundu. Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların standartlarının Türkiye’de, diğer ülkeler ile kıyaslandığında çok daha düşük olduğunu belirten Rowley, dolayısıyla Türkiye’de bir risk görmediklerini söyledi.

ŞEHİR DIŞINDA ÇIKMAYA TEKNOLOJİ İZİN VERMEZ

Rowley, “Baz istasyonlarının sağlığa etkisi bilimadamlarına bırakılmalı. Dünya Sağlık Örgütü gibi birçok platformda yoğun bütçeli ve süreklilik getiren araştırmalar yapılıyor. Bu araştırmaların tümüne bakıldığında insan sağlığına zararı olduğuna dair herhangi bir bilimsel bulgu bulunmuyor” dedi. Türkiye’de gündemde olan baz istasyonlarının şehir dışına taşınması hakkında “Baz istasyonları şehir dışına taşınamaz. Çünkü mobil teknoloji buna izin vermiyor. Cep telefonları, baz istasyonları şehir dışına kullanamaz hale gelir” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ TEKNOLOJİYİ DÜNYA DA KULLANIYOR

Türkiye’nin dünyada kullanılan teknolojiyi kullandığı teknolojiyi kullandığını belirten Rowley, şunları söyledi:  “Zaten farklı bir teknoloji yok. Dünyanın her yerinde kullanılan mobil teknolojinin aynısı Türkiye’de de kullanılıyor. Mobil sistemleri kullanan Türkiye ve diğer tüm ülkeler, uluslararası standartlarla denetlenen, uygunluğu onaylanan baz istasyonu kuran şirketlerle çalışıyor. Bu araştırmalar çok bütçe gerektiren, uzun vadeli ve zor bir iş. Kişisel araştırmaların sürekliliği olmuyor. Herhangi detaya girmiyorlar. Bu şahısların kim olduğu bile sorgulanmalı. Üstelik bu araştırmalar medyaya sızdırılıyor. Bunların sonuçlarına dair hiçbir bilimsel bulgu bulunmuyor. Bilimadamları ve sivil toplum örgütleri tarafından yapılan araştırmaların toplamına bakılmalı. Buna bakıldığında kanıtlanmış bir sonuç çıkmıyor.”

KANSER YAPTIĞINA DAİR KANIT YOK

Jack Rowley baz istasyonlarının kanser yaptığına dair bilimsel bir kanıtın bulunmadığını da belirterek, şunları söyledi: “Baz istasyonlarına yakın oturanların risk altında olduğu doğru değildir. Baz istasyonlarına yakın oturanlar aksine cep telefonlarını kullanırken daha kadar az elektromanyetik dalgaya maruz kalırlar. Dinlediğiniz radyo ve seyrettiğiniz televizyondan çok daha az elektromanyetik dalga riskiyle karşı karşıyadırlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir