Shadow

Türkiye’de haber yarışında Apple Google’ı geçti

Medya takip şirketi PRNet, 2011 yılında telekomünikasyon ve bilgi teknoloji sektörünün basında ne kadar yer aldığıyla ilgili küçük bir araştırma yapmış.

Bu araştırmaya göre Türkiye’de faaliyet gösteren telekomünikasyon şirketlerinden Türk Telekom, 20.817 haberle liderliği kimseye kaptırmadı ve haber sayısı açısından açık ara farkla diğer firmaları geçmiş durumda.

İkinci sırada ise GSM şirketi Turkcell Türk Telekom’u yakından takip ederken; Vodafone üçüncü, TTNET dördüncü ve Avea beşinci sıradan rekabete katıldı.

Bilgi teknolojileri sektörüne bakıldığında ise  Ocak-Kasım döneminde, Apple’ın 12.946 haber sayısıyla Google’ı geçtiğini görüyoruz. İkinci sıraya düşen Google’ı, üçüncü sırada Microsoft takip ediyor. Sektörün diğer devlerinden Sony, dördüncü ve Samsung da beşinci sırada bulunuyor.

PRNet, Apple’ın haber sayılarının artışını, CEO Steve Jobs’ın sağlık sorunları ve nihayetinde gelen ölüm haberleri ve yorumlarına bağlıyor.

Bilgi teknolojileri sektöründeki haber sayısı açısından liderlik yarışında, Google ve Apple firmalarının birbiriyle kıyasıya rekabetini görüyoruz. Üçüncü sırada yer alan Microsoft ve diğer şirketler bu iki firmayı çok geriden takip ediyor.

Ancak bu verileri yayınlayan PRNet, sadece birinci şirketin haber sayısını paylaştığından ikinci ve üçüncünün durumlarına ilişkin net bir fikir sahibi olmak güçleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir