Türkiye, yeni nesil internete geçiyor

Türk Telekom, günümüzde yaygın şekilde kullanılan İnternet Protokolü Versiyon 4’ün (IPv4) ihtiyaçları karşılamaması üzerine geliştirilen Internet Protokolü Versiyon 6’ya (IPv6) geçiş çalışmalarını hızlandırdığını, IPv6 adreslerinin kurumsal müşterilere tahsis edilmesine yönelik adresleme politikalarının belirlendiğini ve bu çerçevede hizmet verilmeye başlandığı açıkladı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, internet protokolünün yeni versiyonu olarak tanımlanan IPv6 için 2003 yılından itibaren çalışmalara başlandığı ve 2007 yılı Mayıs ayı itibarıyla IPv6 adreslerini bölgesel dağıtıcı RIPE’tan aldığı ifade edildi.

İLK DENEME 2008’DE YAPILDI

Açıklamaya göre, Türk Telekom, IPv6 DNS denemesini 2008 yılı Mart ayında gerçekleştirdi. 2010 yılı içerisinde ilk IPv6 tahsisi ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) için gerçekleştirildi. Bu protokülü desteklemek adına 64 adet kurum için IPv6 adresinin tahsisi ise ücretsiz sağlandı.

IPv6 uluslararası bağlantılara Hurricane Electric, Level3 ve LINX trafik değişim noktaları üzerinden bağlantı sağlayan ve 20 civarında Metro Ethernet müşterisine IPv6 hizmeti sunan Türk Telekom, Türkiye genelinde 81 ilde 2 binden fazla noktada IPv6 Metro Ethernet servisi verebilir hale geldi.

ESKİ PROTOKOLLE BİRLİKTE ÇALIŞABİLECEK

Günümüzde yaygın şekilde kullanılan IPv4’ün internet dünyasında yaşanan hızlı gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan ihtiyaçları karşılayamama noktasına gelmesiyle ortaya çıkan IPv6, eski versiyon internet protokolü ile birlikte çalışacak şekilde tasarlandı. IPv6 protokolü, milyarlarca uç noktanın adreslenebilmesine, daha yüksek düzeyde güvenlik sağlanmasına ve gerçek zamanlı uygulamalar için hizmet kalitesine daha fazla önem verilmesine olanak sağlıyor. Mobil kullanım ve dolaşımın sorunsuz gerçekleşmesini mümkün kılan IPv6, gelişime açık bir yapı olarak nitelendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir