Shadow

‘Türkiye, internette 33 Avrupa ülkesi arasında sonuncu’

Avrupa Birliği’nin istatistik kurumu Eurostat’ın araştırmasına göre, son dört yıl içinde internet erişimi olan hanelerin sayısı iki kattan fazla artmasına karşın, Türkiye Avrupa’da 33 ülke arasında internet kullanımında sonuncu sırada.

Yaklaşık 215 bin kişiyle görüşülerek yapılan tıklayın ankete göre, 27 üyeli Avrupa Birliği’nde ortalama olarak 100 hanenin 73’ünün internet bağlantısı var. Türkiye’de 100 evden 43’ünde internet bağlantısı bulunurken, Lüksemburg ve İsveç 91’er haneyle birinci sırada yer alıyor.

AB üyelerinin yanı sıra İzlanda, Norveç, Hırvatistan, Makedonya, Türkiye ve Sırbıstan’ı da kapsayan ankete göre Türkiye’de hiç internete girmediğini söyleyenlerin oranı yüzde 55, son bir yıl içinde internete girdiğini söyleyenlerin oranı yüzde 43, son üç ayda internet kullandığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 40.

Internet use in households and by individuals in 2011 – KS-SF-11-066-EN

Anket, internet kullanımında Avrupa Birliği vatandaşları arasındaki farklılığı da ortaya koyuyor. 16-74 yaş arasındaki kişilerle yapılan araştırmaya göre, hiç internet kullanmadığını söyleyenlerin Avrupalıların oranı yüzde 24. Romanya’da internet kullanmayanların oranı yüzde 54, İsveç’te ise yüzde 5.

Araştırma, internet kullanımının çok yaygın olduğu Kuzey Avrupa ükeleriyle, daha yoksul güney ve doğu Avrupa ülkeleri arasındaki uçurumun arttığına işaret ediyor. BBC’nin haberine göre Türkiye, hızlı internet bağlantısı olan haneleri temel alan listede ise sondan bir önceki sırada yer alıyor. Listenin sonunda Sırbistan var. Türkiye’de hızlı internet bağlantısı olan hanelerin oranı yüzde 39, Avrupa Birliği ortalaması ise yüzde 68.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) öğrenmek isteyenlere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir