Turkcell’in düştüğü hazin durum

GSM sektöründeki hakim konumunu kaybetmemek için, numara taşınabilirliğiyle ilgili yönetmeliğin durdurulması ve iptali amacıyla Rekabet Kurumu’na başvuran ve numara taşınabilirliğinin gecikmesini sağlayan Turkcell, ardından konunun Danıştay’a kadar gitmesine neden olmuştu.

Danıştay 13. Ceza Dairesi ise, Turkcell’in Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği’nin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle açtığı davayı reddetmişti. Bu karar sonrasında bile Turkcell, ısrarlı tavrını sürdürmeye devam etmiş, bunun bir ara karar olduğunu, daha kesin kararın verilmediğini belirtmişti. Turkcell, daha sonra nasıl olmuşsa, numara taşınabilirliğini engelleme çabasına son vereceğini ima eden bir açıklama yapmıştı.

Tüm bunlar olurken, numara taşınabilirliğinin uygulanabilmesi için, tüm GSM operatörlerinin abonelerine dağıttığı numaraların ortak bir veritabanında toplanması ve tüm GSM aboneleri tarafından paylaşılabilmesi ihtiyacı sonucu başlatılan ‘numara taşınabilirliği veritabanı’ sistemine ilk başta destek veren Turkcell, bu projeden de çekilerek tavrını göstermişti. Şu an itibariyle Turkcell’in desteği olmadan Avea ve Vodafone’un 4 milyon dolarlık masrafı üstlenmesiyle, GSM abonelerine numaraları değişmeden istediği operatörden hizmet almasını sağlayacak, bir anlamda onları özgürleştirecek numara taşınabilirliği veritabanı tamamlanmaya çalışılıyor.

Ortaya çıkan tabloda Turkcell, müşterinin lehine olabilecek numara taşınabilirliği uygulamasının şiddetle karşısında duran, bu amaçla mahkeme kapılarından medet uman, bu davaya bağlantılı olarak 3G ihalesinin de iptal edilmesine neden olan, müşteri dostu olmayan bir şirket durumuna düştü. Tablo oldukça hazin!

5 Comments

 • Turkcell?in düştüğü hazin durum…

  Ortaya çıkan tabloda Turkcell, müşterinin lehine olabilecek numara taşınabilirliği uygulamasının şiddetle karşısında duran, bu amaçla mahkeme kapılarından medet uman, bu davaya bağlantılı olarak 3G ihalesinin de iptal edilmesine nede…

 • CapricaNo Gravatar

  agresif strateji uyguluyarak birşeyleri önlemenin yolunu arıyor Turkcell. herhalde oturup hesaplamışlardır ve büyük ihtimalle şuna kesin gözüyle bakıyorlardır; numara taşınabilirliği hayata geçer ise numarasından vazgeçmek istemeyen X kadar müşteri diğer operatörlere hemen geçecek. X bir kayıptır Turkcell için. bunu mümkün olduğu kadar uzatıp potansiyel X sayısını azaltmanın peşindeler.

  bırakın insanlar istediğini yapsın.

 • SerkanNo Gravatar

  Sayın Ciliv Microsoft’ta çalıştığını açıkça belli ediyor.

  Melih Bey daha evvelki yazınıza katılıyorum. Süreyya Ciliv ve Turkcell tamamen kullanıcı dostu olmaktan çıkmıştır.

  Sevgiler..

 • serdarNo Gravatar

  maalesef müşterilerimizin bu numaramı bildigi için başka operatöre geçemiyorum. biliyorum herkeste benim gibi.
  bu numara taşıma hayata geçerse türkcell,in adını anmayacagım.
  operatörlerin tarifelerine bakın en gaddar türkcell.
  çünkü diger operatörleri hep göz ardı ediyor.
  ve en pahalı konuşma türkcellde sebebi ise belli, çok abonesi olması.
  ve en popüler numaralar turkcell,in faturalı 0532 ve 0533 numaraları…
  eminim bu numaralar (numara taşıma yürülüge girerse )
  büyük ölçüde türkcellden çıkacak başka operatörlere kayacaktır…
  mesela şu an vodafonenin (ayrım yapmayan tarife)si çok idel güzel bir tarife…
  vodafone a çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir