Turkcell’i 3. çeyrekte mobil internet gelirleri uçurdu

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Gelirlerimiz 3. çeyrekte yüzde 10,9, yıllık bazda ise yüzde 8,6 oranında artış göstererek, şirket tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. 2 milyar 527 milyon TL kâr ettik. Bu Turkcell tarihinin bir rekoru.” dedi.

Turkcell Grup, 2011 yılının 3. çeyreğinde geçen çeyreğe göre rekor kâr açıkladı. Turkcell’in Tepebaşı’ndaki genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Gelirlerimiz 3. çeyrekte yüzde 10,9, yıllık bazda ise yüzde 8,6 oranında artış göstererek, şirket tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. 2 milyar 527 milyon TL kâr ettik. Bu Turkcell tarihinin bir rekoru. Amortisman, faiz ve vergi öncesi karımız (AVFÖK) bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 21 büyüyerek 871 milyon lira olurken, ikinci çeyrekte yüzde 31,6 olan AVFÖK marjı da yüzde 34,5’e yükseldi. Turkcell Grup olarak, 3. çeyrekte net kârımız, 537 milyon lira oldu.” dedi.

MOBİL İNTERNET GELİRLERİNDE PATLAMA

Ses dışı gelirlerde en hızlı büyüyen kısmın mobil internet olduğunu ifade eden Ciliv, “Turkcell’in şebekesindeki mobil internet trafiği 2011’in üçüncü çeyreğinde geçen yılın üçüncü çeyreğinin 2,5 katına ulaştı. Turkcell’in mobil internet gelirleri yüzde 72 oranında artarak 207 milyon TL oldu. Mobil internete erişim yüzde 32 daha ucuzladı. Abone başı mobil internet kullanımı yüzde 67 oranında artış gösterdi.” şeklinde konuştu.

ABONE SAYISI 34.4 MİLYONA ULAŞTI

Ciliv’in verdiği bilgiye göre, 2011’in üçüncü çeyreğinde Turkcell, 368 bin net abone artışı sağlayarak abone sayısını 34.4 milyona çıkardı. Aynı çeyrekte, Turkcell’in faturalı abone sayısı 11 milyonu geçerken, faturalı abonelerin toplam aboneler içindeki payı ise yüzde 32 olarak gerçekleşti. Turkcell, abone sayısını son 6 ayda 1,3 milyon artırdı. Abone başı aylık ortalama kullanım oranı yıllık yüzde 13 artışla 222 dakikaya yükselirken, Abone Başı Aylık Geliri (ARPU) ise mobil veri servis gelirlerindeki büyümenin de etkisiyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 8 oranında artarak 21,1 TL oldu.

TURKCELL SUPERONLINE’IN GELİRLERİ YÜZDE 36 ARTTI

2011’in 3. Çeyreğinde, Turkcell Superonline’ın gelirleri yüzde 36 artış gösterdi. Şirket, 3. çeyrekte, 124 milyon TL gelir elde etti. Turkcell Superonline’ın 1000 Megabayt hızda internet erişimi sunduğunu belirten Ciliv, “Bir Gigabit internet dünyada çok nadir ülkelerde var. 215 bin hane Turkcell Superonline fiber internet abonesi. Turkcell Superonline, 831 bin noktaya fiber erişimi sağlıyor.” dedi.

UKRAYNA LIFE’IN GELİRLERİ YÜZDE 23 ARTTI

Ciliv, Turkcell iştiraki Ukrayna Life’ın gelirlerinin başarılı bölgesel büyüme stratejisiyle yüzde 23 arttığını açıkladı. Ciliv’in verdiği bilgiye göre, şirketin 3. çeyrek gelirleri 104 milyon TL olarak gerçekleşti. 7.1 milyon aktif aboneye sahip olan şirket, bu çeyrekte 700 bin net aktif abone kazandı.

T20’DE AMAÇ MOBİL İNTERNETİ UYGUN FİYATA SUNMAK

Turkcell’in T10’dan sonra kendi markasıyla piyasaya sunduğu T20’yle ilgili bilgi veren Ciliv, “Üç ayda 100 binden fazla T20 satıldı. Araştırma şirketi GFK’ya göre T20, Ağustos’ta Türkiye’nin en çok satan akıllı telefonu oldu. T20 alan Turkcell’liler ilk bir ay içinde 19 kat daha fazla mobil internet kullandı. T serisi Türkiye Android pazarının yüzde 32?sini oluşturuyor. T10 ve T20’lerde aylık ortalama 3.5 saat mobil internet izlendi. T20’den kar etmek için değil, akıllı telefonların Türkiye’de de makul fiyatlarla devam edeceğini göstermek istedik.” dedi.

PC DEVRİMİ MOBİL İNTERNETLE DEVAM EDİYOR

Ciliv, “1980’li yıllarda dünyada PC (kişisel bilgisayar) devrimi başladı. Steve Jobs, Apple II ile bu devrimi başlatanlardan biri oldu. Dünyada pek çok insan bu sayede internet kullanıcısı oldu. Bugün ise mobil internet dönemi. Steve Jobs ve Apple’ın büyük başarı göstermesinin nedeni, bu alanda çıkardığı güzel ürünler. Mobil internet hem kişilerin hem de şirketlerin hayatlarını değiştiriyor. Herkes cebindeki cihazlardan internete her zaman ve her yerden ulaşacak. Biz bunu sağlarken, iletişim merkezlerini de fiber internetle birbirine bağlamamız gerekiyor. İpekyolu eskiden Akdeniz’e döşenmiş kablolardan geçiyordu. Şimdi Türkiye üzerinden karadan fiber optik kablolar geçer hale geldi. Turkcell Superonline’ın gelirlerinin yüzde 60’ı Turkcell dışından geliyor.” dedi.

TABLET SATIŞI İLK KEZ PC SATIŞINI SOLLADI

2011’de dünya tarihinde ilk defa akıllı cihaz ve tabletlerin sayısının kişisel bilgisayarların satışlarını geçtiğini hatırlatan Ciliv, tablet bilgisayarların yeni bir olgu olmadığını, tabletleri gözde yapan şeyin sürekli bağlı halde bulunmak olduğunu şu sözlerle açıkladı: “Ben Microsoft’ta çalışırken 10 sene önce de tablet vardı. Bu tabletleri başarılı hale getiren, bu cihazların 3G gibi teknolojilerle sürekli birbirine bağlı olması.” Akıllı bilgisayar gibi, tablet bilgisayar geliştirip geliştirmeyecekleri bir soru üzerine Ciliv, akılllı cihazlara devam, tabletlere de daha çok gaza basarak devam. Bu arada yeni kişisel bilgisayarlar çıkıyor. Ultrabook gibi. Bunlarla da ilgileniyoruz.” dedi.

MOBİL İNTERNET GELİRİ SMS GELİRİNİ GEÇTİ

Mobil internet gelirlerinin, Turkcell tarihinde ilk kez SMS gelirlerini geçtiğini açıklayan Ciliv, bu gelişmenin iletişimin geleceği açısından dikkat çekici olduğunu ifade etti. Ciliv, “Bundan sonra daha da artacak. Telefondan telefona görüntülü görüşme oranları düştü. Ancak mobil internet veri trafiğinde artış var. Bu veri trafiğindeki artışın en büyük nedeni video. İnsanlar değişik videoları görmek için büyük heyecan içindeler.” şeklinde konuştu.

YENİ ŞİRKET SATIN ALMALARI GÜNDEME GELEBİLİR

Fizy.com satın alması gibi yeni girişimlerin satın alınmasının devam edip etmeyeceği şeklinde bir soru üzerine Ciliv, “Edecek. Bizim iş ortaklarımızın çabaları önemli. Benim favori cihazım Turkcell T20’de 26 tane iş ortağımızın yazılımı var. Türkiye’de yeni şirket kurma momentumu her geçen gün artıyor.  Türkiye’deki mobil internet platformu o kadar güçlü ki, gençlerimiz bu platform üzerinde yazılım geliştirebiliyorlar. Örneğin, Dün gece uyurken aklımdan Facebook geçiyordu. Aslında çok basit bir konsept.” dedi.

FİBER, ADSL’DEN DAHA HIZLI BUNU HERKES BİLİYOR

ADSL internet reklamları hakkında görüşü sorulan Ciliv, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Biz mobil internet ve fiber internetin iki momentum olduğunu biliyoruz. Müşterilerimiz de bunun farkında. ADSL ile fiber internet arasında çok ciddi hız farkı olduğunu herkes biliyor.” TV reklamlarına yansıyan rekabetin sorulması üzerineyse Ciliv, “Bazı rakiplerimiz bize çamur atabilir ama biz işimize odaklanıyoruz. Bizim işimiz en iyi hizmeti en iyi fiyata sunmak. Bizim amacımız kendi değerimizi anlatmak.” dedi.

VAN DEPREMİNDE 7 GÜN 24 SAAT ÇALIŞTIK

Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Van’da meydana gelen depremden sonra yaşanan gelişmeleri de değerlendirdi. “Van depremi sırasındaki gelişmeleri an be an ben bizzat takip ettim. 230 istasyonumuz var. Bir kesinti yaşatmadık.” diyen Ciliv, konuyla ilgili şunları söyledi: “Deprem sonrası ses trafiği 4 kat arttı, buna rağmen ciddi bir kesinti yaşamadık. Bazı istasyonlarımız hasar gördü, elektriği kesildi. 200’e yakın iş ortağımız 7 gün 24 saat çalıştırlar. Mobil baz istasyonlarımızı bölgeye gönderdik. Hatta kapalı olan abonelerimizin hatlarımı açtık. Bölgede yaşayan abonelerimize ücretsiz konuşma ve SMS hakkı tanımladık. Merkezimize gelen acil çağrıları ilgili birimlere ulaştırdık. Ayrıca Van’a 4 TIR yardım gönderdik ve 5 bin kişiye bu yardımları ulaştırdık.”

444’LÜ HATLAR İÇİN ÖNLEM: 532

Turkcell yetkilileri, 444’lü hatlar nedeniyle müşterilerim mağdur olmaması için, dakika başına değil, çağrı başına ücretlendirme yapıldığını açıkladı. Verilen bilgiye göre, bir 444’lü çağrıda örneğin 28 dakika konuşulduğunda 28 dakika ücreti değil, sadece bir arama ücreti alınıyor. Şirket, müşterilerinin 444’lü hatlardaki fiyat artışı nedeniyle mağdur olmamaları için 532 şeklinde özel bir numara tanımlandığını da açıkladı.

ERZURUMLU ANNENİN GÜVENİNİ KAZANDIK

Turkcell’in yurdun çeşitli bölgelerinde açılan çağrı merkezlerinin istihdama büyük katkı sağladığını ifade eden Ciliv, şunları söyledi: “Erzurum’da kadın çalışan oranı yüzde 8. Turkcell’in Erzurum’daki çağrı merkezinde ise bu oran yüzde 42. Bir araştırmada annelere sormuşlar, ‘Ben kızımı sadece Turkcell’de çalışmaya gönderirim’ şeklinde cevap vermiş. Turkcell’e olan güven bu kadar yüksek. Annelerin, babaların Turkcell’e olan güveniyle kızlarımız çalışma imkânı buluyor.”

CİLİV: DÜNYAYA ÖRNEK GÖSTERİLİYORUZ

Turkcell’in 2011 ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Öngördüğümüz gibi, sektörde devam eden agresif fiyat rekabetine rağmen, müşteri memnuniyetine yönelik yaptığımız yatırımlar ve yenilikçi teklifler ile büyüme ivmemizi üçüncü çeyrekte daha da güçlendirdik. 2007 yılından bu yana, Türkiye?nin ve pazarın yüksek büyüme potansiyeline inanarak yaptığımız 3G ve fiber optik yatırımlarımız sayesinde mobilite, internet, akıllı cihaz ve uygulama alanlarındaki liderliğimizi sürdürerek müşterilerimiz ve Türkiye için değer yaratıyoruz. Akıllı telefon pazarında, Turkcell T10’dan sonra Turkcell T20 ile, iyi internet deneyimini uygun fiyata müşterilerimize ulaştırarak genişbant interneti Türkiye’de yaygınlaştırıyor ve liderliğimizi pekiştiriyoruz. Dünya çapında örnek gösterilen mobil geniş bant teknolojimiz ile mobil internet alanındaki güçlü büyümemizin devam etmesini bekliyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir