Shadow

Turkcell’e şok: Ara bağlantı ücretleri yüzde 31 düştü

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), mobil işletmeciler arasında 1 Mayıs 2009 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni ara bağlantı ücretlerinde; yani işletmecilerin birbirlerine ödemekte oldukları dakika başı toptan ücretlerde; %28 – %31 seviyelerinde bir indirim gerçekleştirdi.

Bu kararla, sektörde hakim konumda bulunan Turkcell’in gelirlerinde büyük oranda azalma bekleniyor. Turkcell, şu an sektörün yüzde 55’ini elinde bulunduruyor.

Öte yandan Avea’dan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Avea olarak, sektörümüzde adil rekabet ortamının oluşması bakımından büyük önem taşıyan ara bağlantı ücretlerinin düşürülmesi ile ilgili düzenlemeleri her zaman desteklemekteyiz. BTK’nın bu kararı doğrultusunda sağlanacak daha adil bir rekabet ortamında, abonelerimize ‘Her Yöne Sınırsız’ tarifemizde olduğu gibi, tüm işletmecileri uygun fiyata arayabilecekleri çok cazip tarifeler sunmaya devam edeceğiz.” denildi.

Avea açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Yeni yayınlanan ücretlere bakıldığında; özellikle hakim durumdaki işletmecinin maliyetleri ve şebeke içi fiyatları göz önüne alındığında; bu ücretlerin bu seviyelerden daha da aşağıya düşürülebileceği ortaya çıkmaktadır.

Nitekim, bugün hakim durumdaki işletmeci; kendi abonelerine perakende fiyat olarak, BTK’nın yeni belirlemiş olduğu 6,55 kuruşluk toptan ücretten çok daha düşük ücretler belirlemekte, bu da pazarda etkin rekabetin tesisini güçleştirmektedir.

Bu vesile ile ara bağlantı ücretlerinin ‘pazardaki dengeler göze alınarak’ daha da düşürülmesi ve hakim durumdaki işletmecinin toptan ve perakende ücretleri arasındaki dengenin sağlanması için gerekli düzenlemelerin önemini de bir kere daha vurgulamak isteriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.