Shadow

Turkcell’de agresif dönem

Microsoft Türkiye genel müdürlüğü yaptığı yıllardan tanıdığımız Süreyya Ciliv, bu kez karşımıza Turkcell genel müdürü olarak çıktı. Ancak Microsoft’ta geçen 5 yıl Ciliv’i daha atılgan bir yönetici yapmış!

Dünyaca ünlü yazılım devi Microsoft’u bırakarak Turkcell’e genel müdür olan Süreyya Ciliv’i, daha önce Microsoft Türkiye genel müdürlüğü yaptığı yıllardan tanıyoruz. Yaklaşık 5 yıl süren başarılı Microsoft kariyerinin ardından Turkcell’e büyük bir heyecanla dönen Ciliv’le uzun bir aradan sonra ilk kez aynı masanın etrafında buluştuk.
Hemen belirteyim ki, Ciliv’i daha önceki genel müdür Muzaffer Akpınar’a göre daha agresif gördüm. En azından rakiplerinden söz açıldığında sözünü sakınmayan bir yönü ortaya çıktı. Rakipleri için rahatlıkla ‘Zaten yetersiz olan altyapıyı, bebek dinleme cihazı şekline dönüştürüyor, saatlerce bedava konuşma hakkı verip, sonra da kapasitelerini aşıyorlar’ diyebiliyordu.

AKPINAR, HAKSIZ REKABET DİYEMEMİŞTİ

Oysa, bir toplantıda ‘Kamunun gücünü arkasına alarak sektörde bazı mesleklere saatlerce bedava konuşma hakkı veren operatörün, size karşı haksız rekabet uyguladığını düşünüyor musunuz?’ diye sorduğum Muzaffer Akpınar, konuşmaktan kaçınmış, ‘Bunu siz söylüyorsunuz’ demekle yetinmişti.

Bu iki farklı bakış açısı ve yönetici tarzı. Ancak bunların hangisinin daha doğru bir yöntem olduğuna biz karar verecek değiliz.

‘AVEA TRAFİĞİNİ DOLDURMUŞ’

Süreyya Ciliv, o toplantıda neredeyse tüm rakiplere karşı sözünü sakınmadığını göstermiş oldu. Rakiplerinin, piyasa gerçeklerini yansıtmayacak şekilde bedavaya gelecek kampanyalar düzenlediğini, bunun sonucunda da trafiklerini doldurmuş olduğunu hatırlattı.

Gerçekten de Avea memurlara sınırsız görüşme vaadiyle hat satmış, sınırsız görüşmelerin ardı arkası kesilmeyip, aboneler hatların yoğunluğundan konuşamaz hale gelince görüşmeleri sınırlandırmak zorunda kalmıştı. O operatör, görüşme sınırlandırma gerekçesi olarak da abone sözleşmesindeki bir maddeyi göstermişti. Ciliv’in ‘Piyasanın gerçeklerini yansıtmayan’ olarak nitelendirdiği kampanyalardan biriydi bu.

‘TELSİM GÜÇLÜKLE AYAKTA DURUYOR’

Süreyya Bey’in gönderme yaptığı yerlerden biri de Telsim’di. Telsim’in eski sahiplerinin Motorola’ya olan borçları nedeniyle Telsim sistemlerinin bakımlarının yeterince yapılamadığını ve güçlükle ayakta tutulduğunu söyledi Süreyya Bey. Öyle ki, Türkiye geneline yayılmış 6 bin baz istasyonunun yedek parça sıkıntısı bile aşılamıyordu.

Yeni adıyla Vodafone Telsim’in 2 milyar dolarlık yatırımla Türkiye’de en geniş kapsama alanına sahip operatör olacağı yönündeki iddiasına da cevabı hazırdı:

‘Sadece yapacağız dediler. Daha başlamadılar bile. Biz ise yaptık! Onlar yaparken herhalde biz de yerimizde saymayacağız!’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.