Shadow

Turkcell’den geri adım: Numara taşınabilirliğini destekliyoruz

Turkcell, gelen tepkiler üzerine numara taşınabilirliğini desteklediklerini, bu konudaki hazırlıkların sürdüğünü bildirdi. Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş, geçtiğimiz günlerde gazetelerde yer alan numara taşınabilirliği ile ilgili haberlere istinaden yaptığı açıklamada, şu görüşlere yer verdi:
“Turkcell olarak Numara Taşınabilirliği uygulamasını desteklemekteyiz. Her zaman olduğu gibi müşterilerimizi mağdur etmeden, en iyi hizmeti almalarını sağlayacak şekilde, yönetmeliğin gereklerini yerine getirerek hazırlıklarımızı sürdürmekteyiz.
Diğer taraftan, Turkcell’in 1998’de Ulaştırma Bakanlığı ile yaptığı lisans anlaşması çerçevesinde 25 yıl için verilmiş numara bloklarını kullanım hakkı bulunmaktadır. Turkcell, yapmış olduğu sözleşmede kendisine sağlanan bu haklara istinaden yatırımlarını yapmaya devam etmektedir.
Bunun için lisans bedelinin yanı sıra her ay gelirlerinin yüzde 15’ini devlete hazine payı olarak ödemektedir. 1 Şubat 2007 tarihinde yayınlanan Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği’nin, lisans anlaşmasıyla kazanılan hakları ihlal ettiği gerekçesiyle, söz konusu yönetmenliğin iptali hakkında dava açılmıştır.”

“YÖNETMELİĞE KESİNLİKLE UYACAĞIZ”

“Bilgi ve İletişim Teknolojilerinde Stratejik Öncelikler” konulu çalıştayın sonuç raporunun açıklandığı toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv “Biz Turkcell olarak numara taşınabilirliğine karşı değiliz” dedi. Ticari olarak bunun Turkcell için bir avantaj yaratacağına da inandıklarını belirten Ciliv, “Çünkü en kaliteli servis, en iyi kapsama alanı, en iyi müşteri hizmetleri ve en uygun fırsatlar Turkcell’de. İkinci noktada, numara taşınabilirliği yönetmeliğindeki her şartı yerine getireceğiz. Bunun için de uzun zamandır hazırlıklar yapıyoruz ve yönetmeliğe kesinlikle uyacağız” dedi.

“HAKLARIMIZ İHLAL EDİLİYOR”

Ciliv, davanın niye açıldığıyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:
“1998 yılında yapılan bir lisans anlaşması var. Bu lisans anlaşmasında Turkcell’e çeşitli frekanslar ve 530’dan 539’a giden numaralar, 25 yıllığına kiralanmış ve bunun karşılığında da Turkcell, yüksek bir lisans bedeli ödemiş ve her ay gelirinin yüzde 15’ini ödüyor. Yani bu siz bir ev kiralıyorsunuz 25 yıllığına. Ücretlerinin bir kısmını baştan peşin veriyorsunuz. Sonra 9 yıl sonra bu evi kullanma hakkını kaybetmeniz isteniyor. ”
Turkcell’in numaralarının piyasada yüksek değeri olduğunu söyleyen Ciliv, “Buradaki haklarımızın ihlal edildiğini düşünüyoruz. Bu yüzden dava açıldı. Fakat belirttiğim gibi yönetmeliğin bütün şartlarına uyacağız” dedi.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  50 ülkeden 300 uzman eDevlet'i konuşuyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir