Shadow

Turkcell Europe 4 ayda 132 bin aboneye ulaştı

4 Nisan’da Avrupa GSM pazarına Almanya’dan giriş yapan Turkcell Europe, bu süre içinde 132 bin üyeye ulaşarak büyük başarı yakaladı. Almanya ve Türkiye arasında her yöne 9 cent’e konuşma fırsatı sunan şirketin yeni hedefi yıl sonuna kadar 250 bin aboneye ulaşmak.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu ve Turkcell Europe Genel Müdürü Ekrem Özorbeyi

Köln merkezli olarak 4 Nisan 2011’de operasyona başlayan ve Deutsche Telekom altyapısıyla hizmet veren Turkcell Europe, 4 ayda 132 bin aboneye ulaştı. Turkcell Europe’un operasyonunun geldiği noktayı paylaşmak için Almanya’nın Nürnberg şehrinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, “Almanya ve Türkiye arasında her yöne 9 cent’e konuşma fırsatı sunduk. Beklediğimizin üzerinde bir ilgi ve taleple karşılandık. Bugün itibariyle 132 bin aboneye ulaştık, yıl sonunda ise 250 bin aboneye ulaşma hedefimiz var. Hem Türkiye hem de Almanya’da eşsiz bir deneyim sunmak için yola çıktık ve en uygun tarifeler sunmaya çalıştık. Almanya’dan Türkiye’ye geldiklerinde de en uygun fiyatlarlar konuşsunlar istedik.” dedi.

TÜRKLER’İN OLDUĞU HER YERDE OLACAĞIZ

Almanya dışında benzer işbirlikleri olup olmayacağı şeklinde bir soru üzerine Develioğlu, şunları söyledi: “Türk vatandaşlarının yoğun yaşadığı ülkelere yönelik planlarımız var. Hollanda, Belçika, Avusturya, İngiltere Türkler’in yoğun yaşadığı ülkeler. Bu ülkelerde en uygun teklifleri sunabileceğimiz işbirlikleri sağladığımız zaman pazara gireceğiz. 132 bin abonemiz, yeni bir Turkcell Europe hattı alarak bize geldi. Numara taşıyarak Turkcell Europe’a gelmek şu anda mümkün değil. Ancak bunu da birkaç ay içinde sunacağız. Uzun vadeli bir yatırımla geldik ve uzun vadeli planlarımız, çok büyük hayallerimiz var. Deutsche Telekom’u altyapısını kullanıyoruz ve bu işbirliğinden de çok memnunuz.”

SIRADA FATURALI HATLAR VAR

Turkcell Europe hatlarının sadece Almanya’da satılabildiğini, Türkiye’de hukuki anlamda satışın mümkün olmadığını ifade eden Develioğlu, “Ancak Almanya’dan alınan hatlar Türkiye’de rahatlıkla kullanılabiliyor. Baharda kontörlü hizmet başlattık. Sonbaharda faturalı hizmetimiz de başlayacak. Almanya’da kontörlü hatların kontör yüklemediği takdirde iptal edilme süresi 12+1 ay. Numara taşıma da bu yılın sonunda başlayacak.” dedi.

BİRİNCİ ABONE MERKEL, 100 BİNİNCİ ABONE GÜL

İlk Turkcell Europe aboneliğini temsil eden SIM kartın CEBIT fuarında Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv tarafından Almanya Başbakanı Angela Merkel’e verildiğini, ilginç bir tesadüf olarak da 100 bininci aboneliğin ise Türkiye’den Almanya’ya göçün 50. yılı nedeniyle düzenlenen bir etkinlikte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e takdim edildiğini hatırlatan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu şunları söyledi: “İki ülke arasındaki işbirliği, bundan 50 yıl önce yapılan işgücü anlaşmasıyla sağlandı. Şu anda Almanya’da 3 milyondan fazla vatandaşımız var ve bunların 1 milyonu Almanya doğumlu. 110 bin kişi Almanlarla evli. İşbirlerimiz bundan 50 yıl önce, 50-55 saat süren tren yolculuklarıyla Almanya’ya ulaşabiliyorlardı. Bugün Almanya’nın pek çok yerine direk uçuşlar var.”

TEK SIM’LE İKİ ÜLKEDE İLETİŞİM ÖZGÜRLÜĞÜ

Türk vatandaşlarının daha önce Türkiye’ye geldiklerinde yeni bir hat aldıklarını ve iki ülke için iki farklı SIM kart kullanmak zorunda kaldıklarını ifade eden Turkcell Europe Genel Müdürü Ekrem Özorbeyi de, “Vatandaşlarımız artık yeni bir hat almadan, her yöne 9 cente konuşabiliyorlar. Almanya’daki 80, Türkiye’deki 70 milyonlar konuşmak için bu tarifeyi kullanabiliyorlar. Türkiye’deyken kendilerini arayan olduğunda hiçbir ücret ödemiyorlar. 300’ün üzerinde yetkili nokta oluşturduk. 1200’den fazla noktadan da Turkcell Europe hattı alıp, kontör yükleyebiliyorlar.” şeklinde konuştu. Ayrıca Türkiye’de bulunan Turkcell Europe’lu Almanya’dan arandığında herhangi bir roaming ödemesine tabi tutulmuyor. Türkiye’deyken ise Türkiye ve Almanya cep ve sabit hatlara her yöne dakikası sadece 20 cent’ten konuşma gerçekleştirebiliyor.

İlginizi çekebilir:  'Net'in en popüler radyosu Last.FM ücretsiz!

TÜRKLER 168, ALMANLAR 109 DAKİKA KONUŞUYOR

Toplantıda Turkcell Europe abonelerinin iletişim alışkanlıklarına dair ilginç veriler de paylaşıldı. Bu rakamlara göre Turkcell Europe aboneleri 4 ayda toplam 33 milyon dakika konuştular, 1.7 milyon kere SMS’leştiler ve toplamda 750 GB data trafiği yarattılar. Turkcell Europe’luların ses trafiği son 1 ayda yüzde 100 arttı. Almanya genelinde cep telefonu aboneleri aylık ortalama 109 dakikalık konuşma gerçekleştirirken, Turkcell Europe aboneleri aylık ortalama 168 dakika telefon görüşmesi yaptılar. Bu 168 dakikanın ortalama 70 dakikası Türkiye’ye yapılan aramalar oldu. Almanya ortalaması 109 dakika. Almanya ortalamasının yüzde 54 üstünde. Son bir ayda aylık ses trafiği artış oranı yüzde 100.

EN ÇOK ARANAN İL İSTANBUL, EN ÇOK KONUŞULAN HAKKARİ

Almanya’daki vatandaşlarımızın Türkiye ile kurdukları gönül ve iletişim köprülerinin izlerini Turkcell Europe abonelerinin iletişim alışkanlıklarında sürmek mümkün. Şu anda 12.515 Turkcell Europe abonesi, Türkiye sınırları içinde bulunuyor ve Turkcell Europe’lu olmanın avantajlarıyla iletişim kuruyor. Almanya’daki Turkcell Europe’lular geçtiğimiz 4 ay içinde en çok İstanbul, Antalya ve İzmir’i aradılar. Arama başına en uzun konuşulan iller ise Hakkari, Çankırı ve Mardin oldu. İl başına en çok konuşma abone başına 11.5 dakika. Turkcell Europe’un ilk 4 aylık rakamlarına göre aboneler en çok Anneler Günü, Miraç ve Berat Kandilleri’nde konuştu. Ses ve SMS trafiği anneler gününde yüzde 20 artarken, bu artış Miraç Kandili’nde yüzde 18, Berat Kandili’nde ise yüzde 15 olarak gerçekleşti.

TEBRİK İÇİN OTURMAYA GELENLER BİLE OLDU

Almanya’da Türk vatandaşlarından çok sıcak ilgi gördüklerini söyleyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, “Hayırlı olsun oturmalarına gelen misafirlerimiz oldu. Almanya’da Turkcell’e kucak açan, Turkcell kalitesi ve avantajlarıyla iletişim kurmayı seçen, bize gerek e-posta göndererek gerekse merkez binamızı ziyaret ederek destek veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu güvene ve sevgiye layık olmak için durmaksızın çalışıyoruz.” dedi. Turkcell yetkilileri, “Otobüsün üstünde Turkcell Europe reklamı gördüm. Yakalamak, üzerinde yazılanı okumak için peşinden çok koştum” diye mesaj atanlar bile olduğunu söylüyor. Türk vatandaşlarının genel olarak tepkisiyse, “Bu ülkede iş yapmanız çok önemli.” şeklinde olmuş. “Rekabet Almanya’ya taşındı. Vodafone Türkiye, Vodafone ile işbirliği yaptı. Turk Telekom Mobile burada şirket kurdu. Rekabet nasıl şekillenecek?” şeklindeki bir soruya Develioğlu, “Toplamda en avantajlı paketi sunduğumuzu görüyoruz ve satışlarımız da artarak devam ediyor. Rekabet sağlıklı bir şey. Tüm rakiplerimizi yakından takip ediyoruz. Bizim tekliflerimizi en cazip teklifler olduğunu görüyoruz.” şeklinde cevap verdi.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir