Shadow

Turkcell, 338 bin 500 abone kaybetti

Numara taşınabilirliği ile yılın üçünce çeyreğinde 338 bin 500 abone kaybeden Turkcell, aynı dönemde 497 milyon lira net kar elde ettiğini açıkladı. Turkcell Grubu nun konsolide gelirleri ise geçen çeyreğe göre yüzde 7.4’lük artışla ve yıllık yüzde 3.7’lik azalışla 2.368 milyon lira oldu.

Numara taşınabilirliği ile yılın üçünce çeyreğinde 338 bin 500 abone kaybeden Turkcell, yılın aynı döneminde 497 milyon lira net kar ettiğini açıkladı. Turkcell Grubu nun konsolide gelirleri ise geçen çeyreğe göre yüzde 7.4’lük artışla ve yıllık yüzde 3.7’lik azalışla 2.368 milyon lira oldu.

Turkcell, 2009 üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını bir basın toplantısı ile açıkladı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, mali sonuçlarla ilgili yaptığı konuşmasında, 2009’un üçüncü çeyreğinde, zorlu bir ortamda güçlü sonuçlar elde ettiklerini açıkladı.

Turkcell Grup’un, 3.çeyrekteki AVFÖK (Amortisman – Vergi, Faiz Öncesi Kar) ve net kar rakamlarının, arabağlantı maliyetlerinde ve iştiraklerin azalan katkısı nedeni ile geçen yılın aynı dönemine göre azaldığını açıklayan Ciliv, buna göre AVFÖK’ün 814 milyon lira olarak gerçekleşirken, AVFÖK marjının, yıllık 6.4 puanlık gerileme ve geçen çeyreğe göre 2.2 puanlık yükselişle yüzde 34.4 olduğunu bildirdi. Ciliv, Grup net karının ise geçen yıla kıyasla yüzde 31.4 gerileme ve bir önceki çeyreğe göre yüzde 27.6 oranında artış il 497 milyon lira olduğunu açıkladı.

ABONE BAŞINA GELİR AYLIK 19.7 LİRA OLDU

Ciliv, 2009’un üçüncü çeyreğinde Türkiye’deki mobil hat penetrasyonunda, birden faza SIM kart kullanımının düşmesi sonucunda, gerilemenin sürdüğünü belirterek, “Ancak üçüncü çeyrekte Turkcell faturalı abone sayısı 482 bin net abone alımı ile 9.1 milyona ulaştı. Geçen çeyreği göre toplam abone rakamı 338 bin 500 düşüşle 36 milyon oldu” dedi. Abone başı aylık kullanım dakikasının, bir önceki çeyreğe göre yüzde 16’lık artışla, 2001’den bu yana en yüksek seviyesine çıktığını açıklayan Ciliv, “Abone başına ortalama gelir, yıllık bazda düşerken, bir önceki çeyreğe göre yüzde 5.9’luk artışla 19.7 lira olarak gerçekleşti” derken, bu rakamın geçen yıl 20.6 lira olduğunu hatırlattı.

3G’DE KATMA DEĞERLİ HİZMETLERİN GELİR BÜYÜMESİNİ ARTIRACAK

Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ciliv, Turkcell’in rekabetteki konumunu, en hızlı mobil genişbant ve en geniş kapsama alanı sunan Turkcell 3G şebekesinin başarılı planlanması sayesinde güçlendirdiklerini söyledi. Ciliv, beklentilerin üzerinde gerçekleşen müşteri ilgisinden oldukça memnun olduklarını dile getirdi. Ciliv, “Önümüzdeki dönemde, 3G iş modelimizin, artacak mobil genişbant penetrasyonu ve yeni 3G dönemindeki hizmetlerle, katma değerli servislerimizdeki gelir büyümesini artıracağını düşünüyoruz” dedi.

HER YÖNE SINIRSIZ KARLILIĞI DÜŞÜRDÜ

Bu yıl başlatılan her yöne sınırsız tarifelerin, pazarın karlılığını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Ciliv, Turkcell’in karlılığının da düştüğünü bildirdi. Ciliv, “Karlılık açısından zor bir yıl yaşadık. Ara bağlantı ücretlerinin de düşmesi sektördeki karlılığı negatif olarak etkilemektedir. Ara bağlantı ücretlerini düşmesiyle karlılık düşüyor. Avrupa Birliği ülkelerinde ara bağlantı ücretleri ortalaması 8 euro cent civarında. Türkiye’de ise yüzde 70 altında” dedi. Ciliv, uluslar arası iştiraklerin operasyonel sonuçlarında da olumlu gelişmeler kaydettiklerini söyledi.

2010 YILI İÇİN GÜVEN DOLU VE POZİTİFİM

Genel olarak, yılbaşından bugüne kadar olan performanstan memnun olduğunu dile getiren Ciliv, 2010 yılı için daha güven dolu ve pozitif olduğunu vurguladı. Ciliv, “Önümüzdeki yıl, gelirlerimizin ve AVFÖK’ümüzün ekonomik ortam ve tüketici güvenindeki iyileşmeye paralel olarak, mobil genişbant işimizdeki büyüme, daha rasyonel pazar ve iştiraklerimizin artan katkısı dolayısıyla daha olumlu etkilenmesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir