Shadow

Türk Telekom’un tablet bilgisayarı TT Pad ne kadar ‘yerli’ olacak?

Türk Telekom Genel Müdürü K. Gökhan Bozkurt, o gün bana bu pozu vermişti.

Türk Telekom, İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’ndeki ARI4 Teknokent’te kurduğu Türk Telekom AR-GE Merkezi’nin açılışını 12 Ağustos 2011’de yapmıştı.

Açılış töreni sırasında Türk Telekom’un geliştirme aşamasında olan TT Pad adlı ilk tablet bilgisayarını inceleme fırsatı bulmuştum. O gün haber kaynağım bu ürünü ‘resmi duyurusu yapılana kadar yayınlamamak üzere’ incelettiği için, bugüne kadar söz etmedim.

Bugün itibariyle Türk Telekom, (O gün bana söylediği gibi bir basın toplantısıyla olmasa da) duyurduğu için artık detaylardan söz edebiliriz.

Türk Telekom, İTÜ’deki AR-GE Merkezi’nde geliştirme çalışmalarını sürdürdüğü tablet bilgisayara TT Pad adını vermiş. Android platformunu kullanan TT Pad, Android’in bir ölçüde elden geçmiş bir versiyonu olan TTDroid adlı bir işletim sistemiyle çalışıyor. TT Pad’de TTAppStore adlı bir de uygulama mağazası ve farklı yerel uygulamalar da bulunuyor.

Türk Telekom uzmanları, “Bu bildiğimiz Android işletim sistemi değil mi? Neden işletim sistemini de kendinizi geliştirdiğinizi iddia ediyorsunuz.” dediğimde şu örnekle savunma yapmıştı:

“Pardus, nasıl Linux tabanlı bir milli işletim sistemiyse, TTDroid de Türk mühendislerinin geliştirdiği bir işletim sistemi. TTDroid, Türk mühendisleri tarafından güvenlik seviyesi açısından tekrar yapılandırılmış ve içinde hangi uygulamaların neler yaptığının gözden geçirilmiş bir şekli.”

Ben her ne kadar bu mantığı anlamakta güçlük çeksem de, bu diyaloğu aktarmış olayım.

O gün Telekom AR-GE Merkezi’nde incelediğim, hatta Türk Telekom Genel Müdürü K. Gökhan Bozkurt’un eline alarak bize poz verdiği TT Pad, gördüğüm kadarıyla donanım olarak ithal bir üründü. Geliştirilme ve test amacıyla donanımın bütünüyle dışarıdan temin edilmesini anlayışla karşılamak gerek.

Türk Telekom’un o gün görüştüğüm ama bu yazıda adını anmayacağım yetkilileri TT Pad’in ileriki aşamalarda tamamen yerli kaynaklarla Türkiye’de üretileceğini açıklamıştı. Aslında merak ettiğim şey, bu ürünün geliştirilme çalışmaları sonuçlandığında, ne kadar ve ne ölçüde ‘yerli’ olacağı, Türkiye’den buna ne kadar katmadeğer sağlandığı. Bunu ürün nihayete erip karşımıza çıktığında anlayabileceğiz.

İlginizi çekebilir:  İşte Google'ın telefonu

Bu arada o gün incelediğimiz ürün Malata marka bir tablet bilgisayardı ve şu teknik detaylara sahipti: 10 inç, 1280×800 çözünürlükte ekran, ARM tabanlı işlemci, A9 çift çekirdekli Nvidia Tegra T20 1 Ghz işlemci, G-sensor, Light sensor, 3 Axis E compass, Vibration motor, Gyro sensor.

Aldığım bilgiye göre, TTDroid işletim sisteminin testleri bir süre bu üründe yapılmış. TTPad’in duyurulacak nihai ürünün tasarımının ise Mac Book Air’in tasarım ekibinde görev alan bir kişinin elinden çıktığı belirtiliyor. TTPad’in nihai teknik detayları ve neye benzediğini ise daha sonra öğrenebileceğiz.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir