Shadow

Türk Telekom’dan 81 ilde ADSL fiyatına fiber internet

Ülke genelinde 150 bin 600 km. fiber optik hat kapasitesine ulaşan Türk Telekom, 81 ildeki 730 bin haneye ışık hızında fiber interneti ADSL fiyatına vermek için altyapının hazır olduğunu açıkladı. ADSL kullanıcıları hiçbir fark ödemeden daha hızlı olan fiber internetten yararlanabilecek.

Türk Telekom, bugüne kadar sınırlı illerde verilebilen fiber optik internet hizmetinin 81 ilde hanelere kadar götürüldüğünü açıkladı. 730 bin hanenin ışık hızında internet hizmeti alması için 150 bin 600 km. fiber optik hat döşeyen şirket,  2015 sonuna kadar tüm Türkiye’deki kullanıcıların fiber internet hizmetinden yararlanmasını planlıyor. Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt, “İnterneti yeni kitlelere ulaştırmak istiyoruz. Lokum projesi bizim için çok önemliydi. Şu anda yoğun ilgi ve alakayı görüyoruz. 6.8 milyon ADSL müşterimiz var. Bunu daha fazla artırmak için fiber internet hizmetiyle karşınızdayız. Altyapımızı güçlendirmek için 6 yılda 10 milyara yaklaşan yatırım yaptık.” dedi.

YURTDIŞI ÇIKIŞ HIZI 40 KAT ARTTI

Müşterinin artık dünyayı çok iyi gözlemlediğini ve soru sorduğunu belirten Bozkurt, “Bugün bir köye bile gitseniz insanımız teknolojiyi size sonuna kadar soruyor. Genişbant internet, teknolojiyi çok farklı bir yere taşıdı. İnsanlar internet üzerinden ticaret yapar hale geldi. Ufak bir firma kendisine Türkiye’de ve dünyada yer bulabilir hale geldi. Türkiye’yi fiber optik ağlarla öreceğiz. Yurtdışı internet çıkış hızımızı 40 kat artırdık. Yurtdışı çıkış hızımız 2005’te 29 Gb/s idi, bugün 1299 Gb/s. Biz sadece karlı alanlarda değiliz. 81 vilayetimizde varız. Türkiye’nin fiber internet özlemini bitiriyoruz.” şeklinde konuştu.

SAATTE 9 KM. FİBER ÇEKTİK

Türk Telekom Operasyon Başkanı Memet Atalay da, fiber optik şebekesiyle ilgili bilgi verdi. Atalay, 2011’de 17 bin 600 km. fiber optik kablo döşendiğini belirterek, “2011 yılı itibariyle Türkiye’de 150 bin 600 km. fiber optik altyapısına ulaştık. Bu dünyadaki en büyük fiber optik ağlardan bir tanesi.2011 itibariyle 730 bin haneye fiber optik internet hizmeti altyapısı götürüldü. 2011’de saatte 9 km. fiber optik kablo döşedik. Büyükdere Caddesi’nin uzunluğu 13.5 kilometre. Biz bu toplantı bittiğinde 27 km. fiber optik kablo döşemiş olacağız. Benzer örneklere göre Türk Telekom altyapısının en hızlı tesis edilen altyapı olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

İlginizi çekebilir:  2023'e kadar 14 milyon haneye fiber götürülecek

3 KAT HIZLANACAĞIZ

2011’de saatte 520 haneyi fibere geçirdiklerini ifade eden Atalay, şunları söyledi: “2012’de bunu 3 kat artırmayı bir saatte 1500 haneyi fibere geçirmeyi planlıyoruz. Örneğin bu toplantı bittiğinde18 bin nüfuslu bir ilçe fibere geçmiş olacak. Türkiye’de mevcut erişim fiberinin yüzde 80’i, transmisyon fiberinin yüzde 85’i Türk Telekom’a ait. Saha dolaplarına kadar fiber internet bağlantısını ilk aşamada (2007’den bu yana) götürmüştük. Şimdi ikinci aşamada saha dolaplarından evlere fiber çekiyoruz. 2015 sonuna kadar tüm Türkiye’ye fiber internet hizmetini götürmüş olmayı planlıyoruz.”

ADSL FİYATINA FİBER İNTERNET

2006’dan bu yana fiber interneti kurumsal müşterilere verdiklerini, müşterilerin 10 bin megabite kadar olan hızdan yararlandığını hatırlatan Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan ise, “Şimdi bu hizmeti hanelere götürüyoruz. 81 ilde bunu biz tüm internet servis sağlayıcılarla toptan veriyoruz. İnternet kullanıcıları hayatlarında hiçbir değişiklik olmadan hizmet aldıkları internet servis sağlayıcılardan fiber hizmeti almaya devam edecekler. Bugüne kadar hizmeti saha dolaplarına kadar fiberle götürüp, oradan bakırla evlere götürmeyi biz kullanıyorduk. 730 bin hanede fiber optik internet bağlantısı götürmüş durumdayız. Bu hanelere internet servis sağlayıcıları giderek fiber internet hizmeti verebilecekler.” dedi.

730 BİN HANE FİBERE HAZIR

İnternet kullanıcılarının şu an kullandıkları internet ne olursa olsun fibere internete aynı fiyatla geçebileceklerini açıklayan Demircan, şunları söyledi: “Biz ADSL kullanıcılarına hiçbir fiyat farkı almadan fibere geçme konusunda altyapıyı hazırladık. İnternet servis sağlayıcılar da bu şekilde hizmeti vermeye devam edecekler. Bizim hedefimiz bir binayı fibere geçirirken orada hizmet alanlara hiçbir maliyet yansıtmadan bunu gerçekleştirmek. 24, 35, 50 ve 100 megabitlik hızlarda tarife kotaları var. İnternet servis sağlayıcılar kendileri de kotalı paketler yapabilecek. Evlere götürülen fiber internette ‘upload’ 2 megabit olacak. Kurumsal müşteriler için uygulama farklı olacak. Türkiye’de 18 milyon hane var. 6.5 milyonunda ADSL internet var var. Şu an 730 bin hane fibere ulaşabilecek durumda. Yılsonu hedefimiz ise 3 milyon hane.”

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir