Shadow

Türk Telekom’dan 40 milyon dolarlık ‘BuluTT’ yatırımı

Türk Telekom, şirketlere teknoloji altyapıları için yatırım yapmak yerine ekonomik maliyetlerle teknoloji hizmetleri almasını sağlayan ‘bulut bilişim’ temelli hizmetler için bugüne kadar 40 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı.

Şirketlerin kendi veri merkezlerini kurmak için masraf yapmak yerine, sıfır yatırım maliyetiyle veri merkezlerinden hizmet alması, ihtiyaç duyduğu yazılımları da kullanıcı başına lisans ücretiyle en az maliyetle kullanması olarak özetlenebilecek ‘BuluTT’ adını verdiği ‘bulut bilişim’ teknolojisine, Türk Telekom bugüne kadar 40 milyon dolar yatırım yaptı. Türk Telekom’un İstanbul’daki Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Telekom Teknoloji Başkanı Timur Ceylan, “Herkes şirket bulut bilişimi konuşuyor ama biz bu işi uzun zamandır yapıyoruz. Bu işi çok sayıda şirket veriyor. Ama bizim farkımız biz bu hizmeti uçtan uca verebilecek bir altyapıya sahibiz. Bizim için bulut bilişim, müşteriye sağladığımız faydaların tümüdür. Yazılımları bulut üzerinden kullanarak büyük maliyet avantajları elde edebiliyorsunuz. Veri merkezindeki en önemli şey, işletme maliyetlerinin düşük olmasıdır.” dedi.

3 BİN METREKARELİK MERKEZ

2009’dan bu yana yeni nesil şebekelere yatırım yaptıklarını ve 2004’ten bu yana da bulut bilişimle ilgili çalışan bir ekip kurduklarını ifade eden Ceylan, “Bulut bilişimde en önemli olan, operasyonun sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlamak. Ankara ve İstanbul’da 3 bin metrekare veri merkezimiz var. 300 tane uzman teknik elemanlar var. Firmalar önemli bilgilerini emanet ediyorlar. Bu işi herhangi bir mühendis yapamaz. Bu konuda tecrübeli bir ekiple çalışıyoruz. Türkiye’de, Tier III sertifikası alan ilk şirketiz.” şeklinde konuştu.

BULUT YÜKSELEN TREND

Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan da toplantıda, bulut bilişimin giderek önem kazanan bir trend olduğunu belirterek, “Bugün dünyanın hangi teknoloji fuarına giderseniz gidin, zamanın en az yüzde 40’ı bulut bilişimin anlatılmasıyla geçiyor. Biz Türk Telekom olarak bulut bilişim projesi yapmaya erken başladık. Veri merkezinden internete 80 gigabit gibi rekor bir hızla çıkıyoruz. Bu müşterilerimizin hizmetleri çok hızlı alabilmesini ve hızlı bilgi akışı sağlıyor.” dedi.

MÜŞTERİ İŞİNE ODAKLANMALI

Şirketlerin kurumsal site, elektronik posta altyapısı ve yazılım gibi teknolojik ihtiyaçlarını daha az maliyetle bulut bilişim altyapısından temin etmelerini sağladıklarını belirten Demircan, “Sağlık, turizm, belediyecilik, eğitim gibi alanlarda bu hizmetlerimizi sunuyoruz. Biz 2005’ten bu yana bu hizmeti veriyoruz. Yüzlerce kurumsal müşteri bu hizmetimizden yararlanıyor. Bundan sonra kurumlara hizmetlerimizi daha hızlı götürmeye devam edeceğiz. Tek tek sektörlere özel anahtar teslimi ürünler geliştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

ONLINE BELEDİYE HİZMETİ

Geliştirdikleri bulut bilişim projelerinden örnekler veren Demircan şunları söyledi: “Belbil adlı projemizle, belediyelere sıfırdan teknoloji yatırımı yapmak yerine, tüm belediyecilik hizmetlerini bulut bilişim hizmetinden ve tamamen yapmalarını sağlıyoruz. Örneğin çok küçük bir belediyenin sistem altyapısı kurması yaklaşık 170 bin TL’ye mal olurken biz 3150 TL’ye bu hizmeti bulut bilişim teknolojisi üzerinden sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde BuluTT platformu üzerinden başka firmaların da geliştirdiği yazılım çözümlerini müşterilerimize sunacağız. Şirketler asıl işlerine odaklanırken, biz onlar için teknolojik tüm iş süreçlerini yönetecekleri çözümleri vereceğiz.”

MR görüntüleri BuluTT’ta saklanıyor her yerden erişiliyor

  • Pacs adlı ürünle hastaneler çekilen MR-Tomografi görüntülerinin çıktılarını almak yerine veri merkezinde arşivliyor ve dünyanın her hangi bir yerinden izne tabi olarak izlenmesini hasta ve doktorlarına sunuyor.
  • LMS çözümüyle eğitim sektöründe özellikle üniversiteler için uzaktan eğitim hizmeti sağlanıyor.
  • Belbil projesiyle belediyeler hiçbir teknoloji yatırımı yapmadan tüm online işlemlerini Türk Telekom bulut sisteminden sağlayabiliyor.
  • VSaaS adlı ürünle bütün şirketlerdeki güvenlik kameralarının kayıtları veri merkezlerinde saklanıyor. İstendiğinde geçmişe dönüp görüntüler incelenebiliyor.
  • Türk Telekom veri merkezi, 5 milyon güvenlik kamerasının görüntülerini içerecek kapasiteye sahip.
  • Otel Ön Büro adlı çözümüyle, oteller için bulut bilişim tabanlı hizmet veriliyor. Bir otelde mini bar açılmış mı, içinden neler kullanılmış gibi tüm bilgiler saklanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.