Shadow

Türk Telekom, internet hızında vites yükseltti

Türk Telekom, Türkiye’nin internet yurtdışı çıkış kapasitesini rekor bir artışla 650 gigabit’ten 1.2 terabit’e çıkarıyor. Sağlanan yüksek kapasite artışıyla yurtdışından hizmet veren, Google, Youtube, Facebook, Twitter gibi popüler sitelere Türkiye’den erişim çok daha hızlı hale geliyor.

Türk Telekom'un Avrupa'daki atılımlarının reklamlarında şirketin bir süredir birlikte çalıştığı ünlü komedyen Cem Yılmaz rol alıyor. Yılmaz reklamda ünlü çizgi film karakteri Heidi'ye de eğlenceli bir şekilde yer veriyor.

Türk Telekom, doğu ile batı arasında bir iletişim köprüsü olmaya ve Türkiye’yi bölgenin yeni iletişim merkezi haline getirmeye yönelik yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Türk Telekom, 2010 yılında Türk Telekom Grubu’na katılan, Avrupa’nın önde gelen bağımsız toptan data ve kapasite sağlayıcılarından Pantel’in desteğiyle Türkiye’nin yurtdışı çıkış kapasitesini 1.2 terabite çıkartıyor. Türkiye’nin hızına hız katmak amacıyla yapılan bu atılım ile 2005 yılında 30 gigabit olan yurtdışı çıkış kapasitesi, yapılan yatırımların sonucunda bugün itibariyle 650 gigabit seviyesinde bulunuyor. Yapılan son artışla birlikte 1.2 terabite yükselecek hız ile 2005 yılına göre 40 kat artış sağlanmış olacak. Bu sayede dijital dünyanın kapıları çok daha hızlı açılıyor; erişim kapasitesi daha da artıyor. Sağlanan kapasite artışıyla yurtdışında barındırılan, aralarında Google, Youtube, Facebook, Twitter gibi popüler platformların da bulunduğu pek çok siteye Türkiye’den erişim çok daha hızlı hale geliyor. Üstelik internetin yoğun kullanıldığı zaman dilimlerinde de erişim standardı korunmuş oluyor.

16 ÜLKEDE 27 BİN KM. FİBER

Pantel, 16 ülkeyi kapsayan 27.000 km fiber optik ağıyla, Türkiye’nin Ortadoğu ile Avrupa arasında karadan ses ve data köprüsü haline gelmesine önemli bir katkı sağlıyor. Türk Telekom Pantel ile birlikte, Türkiye, Ortadoğu ve Asya pazarlarını Batı Avrupa ve Amerika’ya bağlayan data ve genişbant trafiğini de sağlayarak küresel konumunu daha da güçlendiriyor. Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt ve Pantel CEO’su Gregg Betz’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda; Türk Telekom Grubu’nun vizyonu ve Türk Telekom’un uluslararası ses ve data taşımacılığı alanında attığı son adımların yanı sıra Pantel altyapısının Türk Telekom’a sağlamış olduğu katkılar paylaşıldı. Bu arada, Türk Telekom’un Avrupa’daki atılımlarının reklamlarında şirketin bir süredir birlikte çalıştığı ünlü komedyen Cem Yılmaz rol alıyor. Yılmaz reklamda ünlü çizgi film karakteri Heidi’ye de eğlenceli bir şekilde yer veriyor.

İlginizi çekebilir:  eBay Skype'ı sattı

TEKNOLOJİ İHRAÇ EDİYORUZ

Türk Telekom Grubu olarak son yıllarda çok başarılı ulusal ve uluslararası projelere imza attıklarının altını çizen Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, “Akıllı büyüme’ stratejimizin en önemli itici gücünün yakınsama vizyonumuz olduğunu düşünüyorum. Grubumuz bünyesindeki teknoloji şirketlerinin geliştirdiği ürün ve hizmetler sadece ses, veri, görüntü ya da içeriği değil telekomünikasyon hizmetlerinin yakınsamasına odaklanıyor. Bu yenilikçi vizyonla Türk Telekom Grubu güçlü telekom altyapısıyla bölgesel güç olma yolunda önemli adımlar atıyor. Teknolojiyi üreten ve aynı zamanda da ihraç eden bir Türkiye hedefi için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

PANTEL’LE GÜÇ KAZANDIK

Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt da, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkiye?nin öncü yakınsama teknolojileri şirketi olarak, hem Türkiye’de hem de bölgemizde erişim kolaylığı, hız ve kapasite alanlarında kesintisiz bir gelişim için yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Pantel’in altyapısının sağlamış olduğu destekle bugün Türkiye’nin hızına hız katıyoruz. Türkiye’nin yurtdışı çıkış hızını gigabit liginden terabit ligine taşıyor, yurtdışı çıkış kapasitemizi 1.2 terabite çıkarıyoruz. Böylece artık, yurtdışı internet çıkışlarında Türkiye için yeni bir dönem başlıyor. 2005 yılında 30 gigabit olan yurtdışı çıkış kapasitemizi, 2011 yılında 40 kat artırarak 1.2 gigabite yükseltmiş oluyoruz. Grup şirketimiz  Pantel ile aramızdaki sinerjinin Türkiye’ye sağladığı değeri paylaşıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

SIRADA ORTADOĞU VE KAFKASLAR VAR

Pantel CEO’su Gregg Betz ise şöyle konuştu: “Türkiye ile Orta ve Doğu Avrupa bölgesinin lider Telekom operatörü olarak Pantel; yeni pazarlara girmenin yanı sıra bölgede ve Türkiye’de iş ortaklarına hızlı, güvenilir ve esnek çözümler sunma konusunda öncü konumundadır. Türk Telekom Grubu’nun uluslararası veri kolu olarak, Ortadoğu, Kafkaslar ve ötesindeki müşterilere hizmet sunmak için sabırsızlanıyoruz.  Aynı zamanda Avrupa çapında yaygın, uçtan uca tümüyle yönetilebilir ağımız üzerinden Türk Telekom’a büyük çaplı ve kurumsal müşterilerine limitsiz genişbant sağlama yeteneğini sunabildiğimiz için çok heyecanlıyız.”

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir