Shadow

Türk mühendislerinden iPhone 4’ü bile gölgede bırakan akıllı telefon

Geliştirdiği ilk akıllı telefonu T10 ile kısa sürede 110 bin gibi bir satış rakamına ulaşan Turkcell, şimdi çıtayı daha da yükseltti ve iPhone 4’te bile olmayan, telefonların temassız kredi kartı olarak kullanılabilmesini sağlayan Yakın Alan İletişimi (NFC) gibi teknolojilerin yer aldığı yeni telefonu T20’yi 419 TL gibi sürpriz bir fiyattan satışa sundu.

Cep telefonu abonelerini akıllı telefon kullanmaya yönlendirmek ve teşvik etmek için çalışmalarını hızlandıran Turkcell, şimdi de tasarım ve geliştirilmesi tamamen Türk mühendisleri tarafından yapılan Turkcell T20 adlı yeni akıllı telefonunu tanıttı. Turkcell Teknoloji’de geliştirilen T20’nin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “T20, mobil interneti ve mobil internetin halka inmesinde dev bir adım. Artık masaüstü bilgisayarlardan, dizüstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara geçtiğimiz bir dönemde Turkcell T20 gerçekten bir ilk.” dedi. Bu çerçevede daha önce piyasaya çıkardıkların Turkcell T10 adlı telefonun kısa sürede büyük başarı yakaladığını belirten Ciliv, “Turkcell T10, piyasaya çıktığı 6 ay içinde en başarılı telefonlardan biri oldu. 110 binden fazla T10 satıldı. En fazla mobil internet kullanan cihazlar sıralamasında, iPhone’dan sonra ikinci oldu. Turkcell T10 deneyiminden çok şey öğrendik. O tecrübeler ışığında da T20’yi geliştirdik. T20, dünyada bir çok telefonun yapamadığı bir çok işi yapabiliyor.” şeklinde konuştu.

TURKCELL EKİBİ T20 KULLANACAK

T20’de T10’da olduğu gibi Google öncülüğünde geliştirilen açık kaynak kodlu işletim sistemi Android’i tercih eden Turkcell’in bu seçimi hakkında ise Süreyya Ciliv “Telefonu çok sevdik, ben dahil Turkcell’deki bütün çalışanlar bundan sonra Turkcell T20’ye geçiyor.” dedi. Ciliv, “Android, bugün akıllı cihazlar pazarında bir numara. Biz de piyasaya sürdüğümüz cihazlarda Android işletim sistemini kullanıyoruz. Daha fazla hayat dediğimiz strateji çerçevesinde, insanların internete, dolayısıyla hayata daha fazla bağlanmalarını sağlayacağız.” şeklinde konuştu. Ciliv, “Turkcell gelecekte ürettiği cihazlarda Windows Phone 7 kullanır mı yoksa Android’le mi devam edecek” sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Pazar payı büyük olan işletim sistemlerine yatırımlarımız sürecek. Android’i seçerek doğru bir adım attığımızı düşünüyoruz.”

KREDİ KARTI OLARAK KULLANILABİLİYOR

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar da, Turkcell T20’nin MasterCard ile yapılan işbirliği sonucu dahili olarak Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisi bulunan biri ürün olduğunu söyledi. NFC teknolojisiyle telefon temassız kart olarak kullanılabiliyor. NFC teknolojisi henüz iPhone 4’te bile bulunmuyor. Apple, NFC teknolojisinin ileride piyasaya çıkacak ürünlerinde kullanmayı planıyor. Turkcell’in Cep-T Cüzdan uygulamasıyla T20’ye Denizbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi kartları tanımlanarak temassız işlem yapılabiliyor. KGS geçişleri için ise Bank Asya’dan kredi yüklenerek köprü ve otoyol geçişlerinden T20 kullanılabiliyor. Yine NFC teknolojisinden yararlanılarak işyeri turnike giriş kartları, otopark giriş kartları T20’ye yüklenebiliyor.

TELEFONU DOKUNDUR ARKADAŞ EKLE

Fırsat ve indirim kuponları, Sodexo yemek kuponu gibi hizmetler telefonla yapılabiliyor. Hem alışveriş hem de manyetik kart gerektiren işlemlerde T20’yi ilgili işlem terminaline göstermek yeterli oluyor. Turkcell’in Cep-T Para hizmetinde yakında fatura ödeme imkanı da olacak. İstenilen faturalar ödenebilecek. Yine NFC teknolojisi sayesinde T20 ile yeni tanışan iki kişinin telefonlarını birbirine yaklaştırarak kartvizit değişimi veya Facebook’ta birbirlerini arkadaş olarak eklemesi mümkün oluyor.

TURKCELL T20’NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Android işletim sisteminin son versiyonu 2.3.3’ü kullanan T20’de, 600 Mhz. hızında işlemci, 5 Megapiksel kamera, 3.5 inçlik 320×480 piksel çözünürlüğünde kapasitif dokunmatik ekran, bluetooth, USB bağlantı, dahili 4 GB Mikro SD kart mevcut. İstenirse mikro SD kartla kapasite 32 GB’a kadar yükseltilebiliyor. Temassız işlem yapmayı sağlayan ve henüz iPhone 4’te bile olmayan Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisine sahip olan T20’de 3G HSDPA teknolojisiyle 7.2 Mpbs. hızında veri alışverişini destekliyor. MP3 Çalar, Push e-posta özelliği, GPS (Küresel Konum Belirleme), WiFi, Pusula gibi özelliklerin de yer aldığı T20’de Turkcell’in müzik platformu GNCPLAY de yüklü geliyor. Android Market’teki 150 binden fazla ve Turkcell Market’teki 1300 uygulamanın ücretsiz indirilebildiği T20 ile GNCPLAY’deki 2.5 milyon yerli ve yabancı şarkı da dinlenebiliyor, indirilebiliyor. Ayrıca Fizy’nin de mobil uygulaması için çalışma hazırlığı var. Turkcell T20, siyah ve beyaz olmak üzere iki renkte satışa sunuldu.

TURKCELL T20 419 TL’DEN VİTRİNE ÇIKTI

TurkcellT20’nin peşin fiyatı 419 TL olarak açıkladı. T20’yi peşin alanlara ilk 3 ay her yöne 100 dakika konuşma ve 100 MB ücretsiz internet hediye edilecek. Turkcell aboneleri 24 ay taksitle 250 MB internet dahil ayda 29 TL ödeyerek bu telefona sahip olabilecekler. Mevcut tarifesiyle T20’yi satın almak isteyenler ise ayda 19.90 TL’lik taksitlerle ürünü alabilecek. Bu çerçevede abonelere ilk 3 ay 250 MB internet ücretsiz verilecek.

ÇALINIRSA HER ŞEYİ UZAKTAN SİL

Telefon kaybolduğunda internetten yerini görebilme, uzaktan erişerek içindeki verileri silebilme gibi güvenlik özellikleri var. CebeBağlan adlı uygulamayla telefonun içindeki her şeyi uzaktan silebiliyor ya da tamamıyla telefonu kullanılmaz hale getirebiliyorsunuz. DLNA teknolojisi kullanan Cep Kumanda ile de, T20’deki görüntüleri, fotoğrafları LCD televizyon ekranına kablosuz olarak yansıtabiliyor veya müzik dinleyebiliyorsunuz. Dünyada büyük bir çılgınlık haline gelen Angry Birds oyunu da T20’de yüklü olarak geliyor. Sosyalleşme uygulaması Nimbuzz ile de işbirliği yapan Turkcell, bu uygulamayı da  “Turkcell Nimbuzz” adıyla yerelleştirdi. Turkcell Mobil TV, Online İşlemler Merkezi, Yedekleme gibi 30 uygulama telefonda dahili olarak bulunuyor.

SIRADA TURKCELL TABLET VAR

Turkcell’in, kendi markasıyla geliştirdiği T20 adlı telefon, Turkcell Teknoloji’de Türk mühendislerinin yoğun çalışması sonucu geliştirildi. T20’nin tüm tasarım ve proje çalışmaları Turkcell Teknoloji’de yapıldı. Ürünün geliştirilmesinde 26 Türk firmasıyla işbirliği yapıldı. Projelendirme sonucunda üretimi ise Huawei şirketi yaptı. Turkcell’in yeni bir akıllı telefon ve tablet bilgisayar üretme konusunda ise halen devam eden çalışmaları var.

Şıkır şıkır fare | Logitech Pop Mouse incelemesi

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir