Shadow

Türk halkı cep alırken fotoğraf kalitesine bakıyor

Nokia Türkiye Ülke Müdürü Çiçek Uyansoy İcan, “İnsanlar cep telefonlarıyla çok güzel fotoğraflar çekmek istiyorlar. Türkiye’de bu aranan özelliklerin başında geliyor. 41 megapiksellik fotoğraflar çekmeyi sağlayan Pureview teknolojisinin kullanıldığı Nokia 808’in Türkiye’de büyük ilgi görmesini bekliyoruz. Pureview teknolojisi,  fotoğrafın yeni standardı oldu” dedi.

İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde 41 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebilen akıllı telefonu Nokia 808 Pureview’ü duyuran Nokia bu ürünün 12 Temmuz’dan itibaren 1500 TL’den Türkiye’de satışa çıkacağını açıkladı. Nokia 808 Pureview’ün fotoğraf çekim kalitesinin teknoloji basınına test ettirilmesi için Kapadokya’da gerçekleşen basın toplantısında konuşan Nokia Türkiye Ülke Müdürü Çiçek Uyansoy İcan, cep telefonu kullanıcılarının satın alma tercihlerinde fotoğraf kalitesinin önemli bir etken olduğunu belirterek, “İnsanlar cep telefonlarıyla çok güzel fotoğraflar çekmek istiyorlar. Türkiye’de bu aranan özelliklerin başında geliyor. Nokia 808’de kullandığımız ve 41 megapiksellik fotoğraflar çekmeyi sağlayan Pureview teknolojisi,  fotoğrafın yeni standardı oldu, bir çok uluslararası ödüle layık görüldü. Dolayısıyla tüketicilerin bunu beğeneceğini, Pureview teknolojisinin bir marka olacağını, ilerideki ürünlerimizde de sürekli bir hayatı olacağını, devam edeceğini öngörüyoruz.” dedi.

NOKIA İÇİN TÜRKİYE ÖNEMLİ

Türkiyenin Nokia için çok önemli bir pazar olduğunu belirten İcan, “Bunun böyle olduğunu yaptığımız lansmanlarda, Nokia’nın bütün kararlarında, lansmanlarda hissediyoruz. Nokia dünya tarafından da destek alıyoruz. Yeni serimiz için de yüksek destek alacağımızı biliyoruz. Türkiye, hem pazar özellikleri olarak hem de akıllı cihazlardaki gelişim olarak bence dünyadaki önemli bir pazarlardan biri. Dolayısıyla Nokia global de bunun farkında. Buradaki ekibimizden, yaptığımız yatırımlardan da bunu görebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

YENİ ÜRÜNLER WINDOWS 8’Lİ

Nokia’nın yeni stratejisini de değerlendiren İcan, öncelikle akıllı cihazlar tarafında önemli oyuncu olmak istediklerini, bu kapsamda da Windows Phone 8 sistemini destekleyeceklerini söyledi. Yıl sonuna kadar Windows Phone 8 işletim sistemli cihazları piyasaya sürmeye hazırlanan Nokia, Türkiye’de pazara sunacağı cihazların hepsinde sistemin Türkçe olacağını açıkladı. İcan, konuyla ilgili olarak, “2013’te daha fazla ürün gamıyla akıllı cihaz tarafında daha iddialı bir Nokia göreceksiniz. Hem mobil telefonlar tarafında hem de akıllı cihazlar tarafında oldukça aktif bir Nokia olacağız.” dedi. Hiç bir zaman Microsoft Windows 7 ve 7.5 işletim sistemli telefonları Türkiye’ye getirmeyeceklerini söyleyen İcan, “Yıl sonuna doğru Türkiye piyasasına süreceğimiz akıllı telefonlar Windows Phone 8 Türkçe işletim sistemine sahip olacak. En son teknoloji neyse, biz müşterilerimize onu sunmak için çabalıyoruz.” şeklinde konuştu.

CARL ZEISS LENS DESTEĞİ

Nokia 808 Pureview hakkında bilgi veren Ürün Müdürü Ali Mutlu Direk ise, “Cihazda biz Pureview teknolojisini öne çıkarıyoruz. Bu çözümle 41 megapiksellik bir çıktı alıyorsunuz ve bu aldığınız çıktıdan 8, 5 ya da 2 megapiksellik fotoğraflar çıkarabiliyorsunuz. O yüzden aslında bizim ısrarla Nokia 808 Pureview’da aldığınız 8, 5 ya da 2 megapiksellik görüntüler çok daha kalitelidir dememizin arkasındaki hikaye megapiksel kalitesi. Önemli olan piksellerin sayısı değil, onları nasıl kullandığınızdır. Nokia’nın Carl Zeiss ile birlikte geliştirdiği 41 megapiksellik özel bir sensörü kullanıyor. Akıllı telefonlarda bugüne kadar kullanılmış en yüksek çözünürlüklü lens. Bu üründe uydularda kullanılan bir görüntüleme teknolojisinden yararlanıldı.” dedi.

PROFESYONEL ÇEKİM MÜMKÜN

Direk’in verdiği bilgiye göre, Nokia Belle FP1 işletim sistemi kullanan, 1.3 Ghz. İşlemci, 4 inç AMOLED ekran, artırılabilir 16 GB dahili hafızaya sahip olan Nokia 808, 1080p ile 4x zoom’a kadar full HD video çekimi yapabiliyor. Dolby Digital ses kalitesine sahip olan ürün, az ışıkta daha iyi performans vermek için tasarlandı. Basın toplantısında belgesel ve doğa fotoğrafçısı Faruk Akbaş da Nokia 808 Pureview ile çektiği fotoğraflardan örnekler gösterdi. Akbaş, Nokia 808 Pureview ile manuel ayarlar da yapılabilerek, profesyonele yakın sonuçlar elde edilebildiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir