Shadow

Tüketiciler online alışverişte ne ister?

Google’ın, Türkiye’deki çevrimiçi perakende sektörünü ve tüketicilerin internetteki alışveriş davranışlarını mercek altına alan “Thinkretail” araştırma sonuçları açıklandı. Araştırmada, son yıllarda hızla artış gösteren alışveriş ve fırsat siteleri ile birlikte tüketicilerin internetten alışverişe olan ilgisinin arttığı dikkati çekiyor. Araştırmaya göre tüketici artık markalar ve mağazalara kolay erişim yollarını tercih ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun her yıl yaptığı Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım anketi sonuçlarına göre, internetten alışveriş yapma oranı her yıl hızlı bir ivme göstererek 2011 yılında %18,6 seviyelerine ulaştı. Google’ın Perakende Sektörüne yönelik gerçekleştirdiği son araştırmada da tüketici satın alma alışkanlıklarındaki değişim dikkat çekiyor.

Türkiye’nin farklı bölgelerinden seçilen 1000 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmada;  sektörel dağılımda elektronik eşyanın yanı sıra, beyaz eşya ve giyim/aksesuar, kozmetik kategorilerindeki artış göze çarpıyor. Araştırmada ayrıca annelerin alışverişlerinde ürün araştırma ve satın almada internet oldukça aktif kullandığı gözlemleniyor.

ThinkRetail araştırma sonuçlarını değerlendiren Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez yaptığı açıklamada; “E-ticarette son dönemde yaşanan hızlı gelişimin yansımasını perakende sektöründe de gözlemliyoruz. Tüketici alışkanlıklarındaki değişimi ve önümüzdeki dönemde tercihlerinin nasıl bir seyir izleyeceğini değerlendirmeyi amaçladığımız bu araştırma, tüketicilerin artik internetin sunduğu rahatlık ve konforu hem ürün araştırması hem de satın almada etkin olarak kullanmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor. Bu sonuçlar, perakende sektöründeki oyuncuların artik fiziksel mağazacılığın yanı sıra Internet üzerinden de hedef kitlelerine erişebilecek multikanal satış stratejileri geliştirme gerekliliğini ortaya koyuyor” dedi.

Tüketici  ‘Konforlu alışverişin’ peşinde

Türk tüketicisinin internet üzerinden alışveriş ile ilgili algısının büyük ölçüde değiştiği de dikkat çeken veriler arasında yer alıyor. Türkiye’deki kullanıcıların internetten alışveriş yapmayı seçmelerinin başlıca nedeni ise internetten alışverişin rahatlığı olarak görülüyor. Fiyat avantajı ve tüm ürün çeşitlerine ulaşabilmek ise diğer nedenler.

“Önümüzdeki 12 ay içerisinde internet üzerinden alışveriş yapmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna verilen yüzde 60 oranındaki olumlu yanıt ise Türkiye’deki tüketicilerin internet alışverişine olan ilgisinin artarak devam edeceğinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

İnternette anneler çok araştırıyor

Annelerin online alışveriş ve internette araştırma konusunda farklı davranışlar sergilediğini ortaya koyan araştırma, arama motoru kullanıcılarının yüzde 80’inden fazlasının ve annelerin yüzde 90’ının gıda, giyim ve aksesuar, ev bakımı, kişisel bakım ve kozmetik kategorilerinden ürün satın aldığını gösteriyor. Araştırmaya göre, daha çok ürün bilgisi edinmek için internet kullanma eğiliminde olan anneler, en çok kişisel bakım ve ev aletleri kategorisini araştırıyor.

Araştırmada, Türkiye’deki internet kullanıcılarının satın almadan önce en çok ürün araştırması yaptığı kategori elektronik olmakla birlikte beyaz eşya, giyim aksesuar ve kişisel bakım & kozmetik kategorilerinde araştırmada dikkat çekici bir yükselme görülüyor.

İnternetten alışverişte çekincede güvenlik artık 1 numarada değil

İnternetten alışverişe halen tereddütlü yaklaşma nedenlerinin sorgulandığı araştırmada artık ‘güvenlik unsuru’nun birinci sırada yer almadığı gözlemleniyor. Temel neden olarak tüketiciler aldıkları ürünü görmek ve dokunmak istiyor. Ayrıca halen araştırmayı internet üzerinden yapsalar da tüketiciler mağazaya gitme alışkanlıklarını devam ettiriyorlar.

Türk kullanıcısının en çok tercih ettiği ve araştırma şekli ise arama motorları ve mağazaların web sayfaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir