Shadow

TTNET’ten yetenekli gençlere MIT’de eğitim alma fırsatı

eğitim
eğitim

Geçtiğimiz yıl başlattığı “Yaratıcı Ekonomiye Destek” projesiyle teknoloji alanında 60 gence eğitim veren TTNET, 2012’de 1000 kişiye genci daha eğiterek sektöre kazandırmayı amaçlıyor. TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, seçilen öğrencilerin yapılan işbirliği sonucu Massachusetts Institute of Technology’den de eğitim sertifikası alabileceklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıl başlattığı “Yaratıcı Ekonomiye Destek” projesiyle 60 gence eğitim veren TTNET, projenin 2012 ayağını İzmir’deki Gediz Üniversitesi’nde başlattı. Eğitimlere İzmir ve yakın iller, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Uşak, Balıkesir, Burdur ve Antalya’dan 100 genç katılacak. Projenin hedefi bu yılın sonunda eğitim alan öğrenci sayısını 60’tan 1060’a çıkarmak. Eğitimlere katılan gençler, ayrıca dünyanın en saygın üniversitelerinden olan Massachusetts Institute of Technology (MIT) Entreprise Forum Türkiye tarafından verilecek girişimcilik eğitimleri ile etkin birer üretici olarak ekonomiye değer katma yönünde kapasitelerini geliştirme fırsatı da bulacaklar. Katılımcılar, eğitimler sonunda MIT Katılım Sertifikası alacaklar.

YARATICI EKONOMİLER HIZLI BÜYÜYOR

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Yaratıcı Ekonomi Raporu’na göre,  gelişmekte olan ülkeler arasında dördüncü sırada bulunduğunu hatırlatan TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, “Yaratıcı ekonomilerin yıllık büyüme hızı yüzde 4. TTNET olarak, yaratıcı ekonomi kavramını sahiplenmeye karar verdik ve yaratıcı ekonomiyi kapsama alanımıza aldık. Kendimize öncelikli alanlar belirledik. Bunlar, dijital içerik üretimi, sunumu, ticaretin elektronikleşmesi. Geçen sene, projemize 3 bin 606 başvuru aldık. Bunlardan 60 gencimizi seçtik ve eğitim sürecinden geçirdik. 2012 hedefimiz, bu sayısı 1060’a çıkarmak. Bu yıl İzmir’den 100 gencimizi projeye dahil ettik.” dedi.

PİYASANIN TALEBİ KARŞILANACAK

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik ise toplantıda, “Geleceğin mesleklerini, geleceğin insanlarını yetiştirmek için, piyasanın taleplerini çok iyi değerlendirmek gerekli. Bölgemizde iş dünyasıyla işbirliği yaparak, dünyanın her yerinde çalışabilecek, piyasanın talebini karşılayacak gençler yetiştirmek için çalışıyoruz. İnşallah Sadece lisans öğrencileri değil, lisans üstü öğrencilerimizin de yeni buluşlarını dünyayla paylaşma imkanı buluruz.” şeklinde konuştu.

ŞENER ŞEN’DEN DE PROJEYE DESTEK

TTNET’in “Yaratıcı Ekonomiye Destek” projesinin yeni reklamlarında rol alan ünlü oyuncu Şener Şen de, projenin Türkiye’de gençlerin eğitimi için önemli olduğunu belirterek, yeni reklamları ilk kez toplantıda bulunanlara izletti. Etkinlikte ayrıca, Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Fatoş Karahasan moderatörlüğünde düzenlenen panelde, iş ve sanat dünyasından profesyoneller sunum yaptı. Panele katılan profesyoneller arasında Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, Lab-X Kurucu Ortağı Ulvi Sami, Promoqube Strateji Direktörü Can Sungur, TTNET İş Geliştirme Direktörü Murat Eren, Massachusetts Institute of Technology Enterprise Forum Türkiye Başkanı Selçuk Kiper ve Müzisyen Bedük yer aldı. Panelde “Dijital İçerik Üretimi” eğitmeni, Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ulvi Yaman, “Dijital İçerik Sunumu” eğitmeni, Dna360 Kurucu Ortağı  Atilla Koç ve “Ticaretin Elektronikleşmesi” eğitmeni, Usishi Kurucu Ortağı Fatih Soydan da yer aldı.

PROJE 2012’DE 81 İLDEKİ GENÇLERE ULAŞACAK

“Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek” projesinin 2012 yılı uygulaması İzmir’den sonra Eskişehir, Adana, Erzurum, Ankara, Diyarbakır, Trabzon, Kayseri, Samsun ve İstanbul’da devam edecek. Böylece, “Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek” projesi 2012’de Türkiye’nin 81 iline erişecek.  Eğitim programlarından yararlanmak isteyen 18-30 yaş aralığındaki, asgari orta derece İngilizce dil bilgisine sahip her genç www.yaraticiekonomiyedestek.com sitesinden başvuru yapabilecek. Gençler, 3 günlük eğitim programında; Bilişim sektöründe tespit edilen ihtiyaç alanları dahilinde “Dijital İçerik Üretimi”, “Dijital İçerik Sunumu”, ve “Ticaretin Elektronikleşmesi” alanlarında eğitim alacaklar. Ayrıca tüm katılımcılar “İş Geliştirme ve Girişimcilik” konulu ortak eğitim alacaklar.

İlginizi çekebilir:  9.99 TL'den başlayan taksitlerle bilgisayar sahibi olabilirsiniz

YARATICI EKONOMİ NEDİR?

Yaratıcı ekonomi, toplumların kültürel ve sosyal varlıklarının üretim, sunum ve paylaşım süreçlerinde katma değerli hizmetler sunar. Finansal sermayeden ziyade, sosyal ve kültürel sermayeyi ekonomiye entegre eder. Özellikle gelişmekte olan ve ekonomiyi farklılaştırarak zenginleştirebilecek ülkelerde, ekonomik krizlere karşı yaratıcı ekonomi önemli bir direnç odağı olarak tanımlanıyor. Birleşmiş Milletler ilk yaratıcılık raporunu 2008’de yayınladı. Rapor dünya ekonomisinde yaratıcı endüstrilerin en dinamik ekonomiler arasında yer aldığını ve gelişmekte olan ülkelere büyük fırsatlar sunduğunun altını çizdi. Birleşmiş Milletler’in Yaratıcı Ekonomi 2010 Raporu’na göre; yaratıcı sektörler, geleneksel imalat sektörlerine kıyasla küresel ekonomik krizin etkilerine karşı daha dayanıklı çıkıyor. Birleşmiş Milletler Raporu, sürdürebilir stratejiler geliştirmek isteyenlere yaratıcı insan kaynağı odağında yaratıcı ekonomiyi geliştirmelerini öneriyor. Yaratıcı ekonomi bugün dünya ekonomisinin sürekliliğinde önemli bir yer tutuyor. Dünyadaki GSH’nin %7,3’ü yaratıcı ekonomi tarafından oluşturuluyor ve bu yeni ekonominin yıllık büyüme hızı yaklaşık %10 olarak hesaplanıyor. AB ülkelerindeki toplam işgücünün %3,1’i (5.8 milyon kişi) yaratıcı ekonomi tarafından istihdam ediliyor. Çin’de yaratıcı ekonomi yıllık %17’lik gelişim hızı ile GSMH’nin %2,5’ini karşılayacak kapasiteye ulaştı. Singapur’da ise yıllık %8’lik gelişim hızına sahip olan yaratıcı ekonomi alanı GSMH’nin %3.2’sini karşılarken toplam işgücünün %4.3’ünün istihdam edilmesine olanak sağladı.

Yıldırım: İzmir’de internete erişim imkanı neyse Şırnak’ta da o

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Bugün dünyada güçlü olmak demek, bilgiye sahip olmak, üretmek, kullanmak demek. Ülkemizde son 10 yılda yapılanlar, bilgi toplumu hedefini gerçekleştirmek için atılan çok önemli adımlar. Daha önce internet girmek için çevirmeli bağlantı vardı, karın gurultusu gibi bir ses gelir ve bağlanamazdık. Biz ülkeyi bir baştan bir başa internet otobanlarıyla döşedik. Bugün erişilebilirlik, İzmir’de neyse, Şırnak’ta da aynı. Biz ülkemizde sayısal uçuruma asla izin vermedik. 10 bin köy ve mezraya uydu veya WIMAX denilen kablosuz genişbant internet erişimi sağladık.” dedi. Türkiye’de teknolojiyi kitlelere yaymak için çalıştıklarını ifade eden Yıldırım, “FATİH projesi, bugün bilişim toplumu hedeflerini gerçekleştirmek için attığımız çok önemli bir adımdır. Ülkemiz bu projeyle bilgi toplumu olma hedefinde çok önemli bir rol alacaktır. Biz halk olarak teknolojiyi çok kolay benimsiyoruz ve kullanıyoruz. Biz ülke olarak sosyal paylaşım ağlarını en çok kullanan ülkeler arasında beşinci sırada. 1960’da sadece aya gidilmedi. İki tane önemli olay yaşandı. Bir aya gidildi, iki internete gidildi. O günlerde aya gidişin havası daha fazlaydı, internet unutuldu. Ama bugün internet bizim hayatımızda vazgeçilmez hale geldi. Sayısal uçurumun önemini bana seçim çalışması için ziyaret ettiğim bir köyde 80 yaşında bir teyze anlattı. ‘ADSL internet bizim köyde çekmiyor, İsviçre’deki yaşayan  torunumu MSN’den görmek için şehre internet kafeye gitmek zorunda kalıyorum.’ dedi. Bugün yapılan altyapı çalışmaları sonucu, 50 milyon vatandaşımız internetle haşır neşir, bilgi toplumunun bir üyesi haline geldi.” şeklinde konuştu.

BYD ATTO 3 elektrikli otomobil hakkında bilmeniz gerekenler

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir