TSK’nın misyonu gençleri tuzağa düşürmek olamaz!

Türkiye’de Genelkurmay’ın internet üzerinde sıkı bir takip mekanizması olduğunu çeşitli kaynaklardan öğrenmiştim. Genelkurmay’da bu iş için özel bir birim kurulduğu ve internetteki çeşitli ortamlarda bu kişilerin farklı kimliklerle varlık göstererek istihbarat yaptığı ifade ediliyordu.

Ancak şimdiye kadar Genelkurmay’ın internet üzerindeki faaliyetleri doğrulanmamıştı. Doğrulanmak bir yana, duyumlarım bu faaliyetlerin, sadece istihbarat amaçlı olduğu yönündeydi. Son günlerde ortaya çıkan gelişmeler, Genelkurmay’ın internette sadeece istihbari amaçlı olarak varlık göstermediğini, ‘psikolojik harp’ silahı olarak da internetten yoğun olarak yararlandığını ortaya koydu.

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan, “İnternet Siteleri Andıcı” adıyla, Genelkurmay’ın internetteki çeşitli siteleri (400 kadar) fişlediği iddiası, bu kadarla da kalmadı. Genelkurmay’ın, internetteki siteleri fişlemekle kalmadığı, yeni siteler kurarak da internette ava çıktığını ortaya çıktı. İddialara göre, Generkurmay Başkanlığı, psikolojik harekat faaliyetleri için 42 internet sitesi kurmuş ve işletiyordu.

Genelkurmay Başkanlığı’nın haftalık bilgilendirme toplantısında bu iddialar, Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu’ya soruldu. Genelkurmay ilginçtir ki, bu iddiaları reddetmesi beklenirken, Başbakanlığın ilgili planları ve direktifleri çerçevesinde siteler kurduklarını, işlettiklerini ve internetteki siteleri de izlediklerini doğruladı.

Tuğgeneral Çubuklu, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Başbakanlığın ilgili plan ve direktifleri çerçevesinde irticai ve bölücü tehdit unsurlarını izlemek üzere kurulmuş, işletilmiş internet siteleri bulunmaktadır” diyordu.

Genelkurmay, sitelerin varlığını kabul ediyor ve bunun Başbakanlığın talimatı ile yapılan normal bir işlem olduğunu ileri sürüyordu. Bunun üzerine gözler Başbakanlık’a çevrildi. Başbakanlık ise bu süreçte, Genelkurmay’a  “Kimin direktifiyle bu siteler kuruldu?” sorusunu yöneltti.

Başbakanlık müsteşarı, resmi yazıyı kurye aracılığıyla Genelkurmay’a iletti. Öncelikle “böyle bir direktifin kimin tarafından verildiği” hakkında bilgi istendi.

Başbakanlık, Genelkurmay’ın kurdurduğu iddia edilen internet siteleriyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan bilgi istedi. İnternet sitelerinin varlığını Genelkurmay, haftalık bilgilendirme toplantısında kabul etmişti. Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, bu sitelerin Başbakanlığın talimatı ile kurulduğunu açıklamıştı. İşte başbakanlık da Genelkurmay’a sordu: “Kimin direktif ile bu siteler kuruldu?”

Genelkurmay Başkanlığı ise, bu iddialara ilişkin bu akşam resmi internet sitesi olan www.tsk.mil.tr‘den açıklama yaptı ve internetteki faaliyetleri izleme talimatını 2000 yılında Başbakanlık’tan aldığını açıkladı. Genelkurmay’ın açıklamasında, “Dün (06 Kasım 2009, Cuma) yapılan Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısında, bir soruya verilen cevapta kastedilen direktif 2000 yılına aittir. Söz konusu internet siteleri, 2007 Tarihli 5651 Sayılı Yasaya uyum sağlamak maksadıyla yeniden düzenlenmiş ve daha sonra tümüyle iptal edilmiştir.” denildi.

Şimdi sonuca gelelim. Devletin ilgili birimlerinin, kendi faaliyet alanlarıyla ilgili gelişmeleri izlemeleri, yetkileri dahilinde (internet de dahil) farklı ortamlarda istihbari faaliyet göstermelerinden doğal bir şey yok. Ancak görev alanıyla ilgili izleme yapmak yerine, solcu, sağcı, dinci, bölücü vb. gibi siteler kurmak, işletmek ve bu sitelere üye olan insanları tuzağa düşürmek gibi bir misyonu yoktur.

TSK’nın subaylarıyla değil de, o sitelerin yazarları, editörleri, yöneticileri veya üyeleriyle konuştuklarını sanarak, her konuyu açıkça konuşan, genç ve hata yapmaya daha eğilimli insanları yönlendirerek tuzağa düşürmek Türk Silahlı Kuvvetleri’nin misyonu olmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir