Toyota otomobillere Windows geliyor

Toyota ve Microsoft otomobillerde internet tabanlı hizmetlerin geliştirilmesi için anlaştı. 12 milyon dolarlık proje, sürücülerin iletişim ve bilgiye ulaşma ihtiyacına cevap verme amacını taşıyor.

Toyota ve Microsoft, 2012’de Toyota’nın elektrikli ve şarj edilebilir hibrid araçlarından başlayarak, Windows Azure platformundaki telematik uygulamaların geliştirilmesini ve otomobillere yerleştirilmesini planlıyor. 

Bugünün GPS ve navigasyon sistemlerinin ötesinde araç içi sanal yönlendirme hizmetleri, ses tanıma uygulaması, sürücülerin enerji tedariği konusundaki stresini azaltacak şarj yönetimi uygulamaları, uzaktan kumanda yöntemiyle ev aletlerinin, ısıtma ve aydınlatma kontrolü, sürüş önerileri, güvenlik artırıcı kontrol sistemleri geleceğin otomobil dünyasından birkaç örnek olarak öne çıkıyor.

2 Comments

  • Hüseyin GönüllüNo Gravatar

    Benim bugüne kadar kullandığım bilgisayarlarda sevgili Windows XP olsun, Vista olsun, 7 olsun hep yoğun çaba harcayarak yapıyor işlerini… Örneğin Start’a bastığım zaman bazen 10 saniye kadar bekliyor makine, Start menüsünde neler göstereceğini bulmaya çalışıyor, hazırlıksız yakalanan öğrenci gibi. Ya da Vista kullanırken USB disk bağladığımda, diskin içeriğini göstermek için önce pencerenin üstündeki barın dolmasını bekliyorum her seferinde, sanki içindeki dosyaları virüs taramasından geçiriyormuş gibi…

    Ama Ubuntu’da aynı anda 4 masaüstü kullanıyorum, masaüstü görüntülerini küp şeklinde rahatça döndürüp diğerine geçebiliyorum, pencereyi bir kenarından tutup, eğip bükebiliyorum ve inanılmaz ama bütün bunları Toshiba NB100 netbook’u hiç makineyi kasmadan yapabiliyor… Yıllarca Windows kullanmış ve hala kullanmak durumunda kalan bir kullanıcı olarak, ücretli bir işletim sisteminin bana yaşattığı sıkıntıları hoş karşılamıyorum. Bu sıkıntılar ücretsiz OS’te olsaydı, “adamlar ücretsiz bir yazılım geliştirip sunuyorlar, o kadar kusur kadı kızında da olur” derdim. Ama işin ilginci rahat rahat çalışan OS bedava, üzerinde çalışan hemen her şey bedava ve virüs kaygısı yok. Para verip aldığım OS makineyi kasıyor, beni kasıyor, kendi debelenip duruyor, hatalar veriyor, biraz yazılım yükleyince registry’si şişiyor… Çin işkencesi gibi… Yazık olmuş Toyota’ya… Şahsen benim tercihim, Windows’la çalışan ne cep telefonu, ne araba, ne çamaşır makinesi, ne buzdolabı hiçbir şeyi almam… Toyota olsa bile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir