Shadow

Toshiba, tablet yarışına inceden girdi

Tablet bilgisayar sektöründe rekabet giderek hızlanıyor. Bunun nedeniyse, kişisel bilgisayar satışlarında düşüş yaşanırken, tablet bilgisayar satışlarının hız kazanması.

Bir diğer deyişle, tablet bilgisayarlar, kişisel bilgisayar pazarından pay çalıyor. Bu noktadan hareketle de kişisel bilgisayar üreten şirketler, ürün gamlarına tablet bilgisayarları da eklemek zorunda kalıyor.

Toshiba da, tablet bilgisayar rekabetine ortak olma çabası gösteren şirketlerden biri. Toshiba, yarışta farklılık göstermek için ‘ultra-ince’ tanımladığı Toshiba AT200 model ürünüyle rekabet etmek istiyor.

10.1 inç ekrana sahip Toshiba AT200 tablet sadece 7,7 mm kalınlığında. Google Android 3.2 ve Honeycomb işletim sisteminin özelliklerini bünyesinde barındıran ürün, iPad’de en çok eleştirilen nokta olan bağlantı seçeneklerini zenginleştiriyor.

Üründe diğer cihazlarla bağlantı kurabilmek için gerekli olan mikro-USB, mikro-SD, Micro-HDMI portu seçenekleri bulunuyor. Sadece bu bağlantı seçenekleri bile bir çok tablet kullanıcısı için iPad?in yerine bir başka ürün tercih etme nedeni olabilir.

Çünkü USB olmadığı için diğer cihazlar, flaş diskler ve USB?li harici sabit disklere bağlantı yapamayan, mikro-SD’deki belge ve fotoğraflarını direkt tabletine yükleyemeyen, Micro-HDMI portu olmadığı için tabletindeki filmi ya da bir sunumu TV ya da projektörlerde oynatamayan kullanıcılar için bu saydıklarımız çok önemli sorunlar.

Bir de buna Flash dosyaların iPad tarafından desteklenmemesini eklediğinizde, sorunun boyutunu tahmin edebilirsiniz. Son olarak hatırlatalım; Toshiba AT200, 2011 yılının dördüncü çeyreğinde tüm Avrupa’da satışa çıkacak.

Fiyat bilgisi ise henüz açıklanmış değil. O kadar bekleyemem, acelem var diyorsanız, benzer özelliklerdeki (ama ciddi markaların) tabletlerine bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir