Televizyon internete geliyor

İnternetin doğası gereği medyanın tüm dallarını kucaklamasının bir sonucu olarak, internet üzerinden televizyon izleme alışkanlığı yaygınlaşıyor. Son verilere göre, Avrupa’da internetten TV izleme oranı yüzde 45’e ulaştı.

Avrupa’daki televizyon izleyicilerinin yarısına yakınının televizyon programlarını internet üzerinden bilgisayarlarda izledikleri ortaya çıktı. Motorola’nın, Avrupa’nın önemli ülkelerinden Almanya, Fransa, İtalya, ispanya ve İngiltere’de gerçekleştirdiği 2500 geniş bant kullanıcısına yönelik araştırmasına göre, istatistikî sonuçlara göre izleyicilerin yüzde 45’i televizyon programlarını internet üzerinden takip ediyor.

FRANSIZLAR BAŞI ÇEKİYOR

Ülkelere göre araştırma sonuçlarına bakıldığında, Fransız televizyon izleyicilerinin yüzde 59’nun hoşlandıkları programları internetten seyrettikleri görülüyor. Bu konuda Fransızları sırasıyla İtalyanlar ve İngilizler takip ediyor. Alman izleyicilerinin yüzde 33’ü de kendilerine çekici gelen programları internet üzerinden izliyor.

Motorola Ev Çözümleri Birimi Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Pazarlama Direktörü Karl Elliott, “Yaptığımız araştırmanın sonuçları incelendiğinde; Avrupalı geniş bant internet kullanıcılarının seyretmek istedikleri programları yayıncılara göre ayarlamak istemedikleri, farklı tercih seçenekleri ve esneklik istedikleri ortaya çıkmaktadır” diyor ve ekliyor:

“İzleyiciler programları ve eğlence anlayışlarını bizzat kendileri kontrol etmek istiyorlar. Artık insanlar sadece neyi seyretmek istediklerine karar vermiyorlar ayrıca nasıl ve ne zaman seyretmek istediklerine de kendileri karar veriyorlar.”

ETKİLEŞİMLİ TV’YE DOĞRU

Araştırmanın diğer bir önemli sonucu olarak, TV izleyicilerinin yüzde 57’sinin, izlediği TV programıyla etkileşime girmek istediği görülüyor. Örneğin bir futbol karşılaşması sırasında izleyici, maç ile ilgili istatistiklere hemen ulaşmayı tercih ediyor. Kullanıcıların yüzde 35’i canlı programları ileri, geri alabilmek veya durdurabilmek istiyor.

IPTV cihazları internet üzerinden televizyon ve eğlence kavramlarını bir araya getiriyor. İzleyicilerin, istedikleri zaman istedikleri programları izleme imkânı sunan IPTV cihazları, ayrıca klasik televizyon anlayışını değiştirerek televizyonun portatif bir iletişim aracı haline gelmesini sağlıyor.

Motorola Ev Çözümleri Birimi Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Direktörü Karl Elliott, “Fotoğraf, video, televizyon, internet, müzik gibi kavramları tek bir çatı altında toplayan IPTV cihazları, kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayarak eşsiz bir eğlence deneyimi yaşamalarına olanak sağlıyor” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir