‘Telekulak’a takılmayan telefon şimdi Türkiye’de

Daha çok gizli servisler ve ordular tarafından tercih edilen kriptolu telefonları Türkiye’de artık siviller de kullanılabilecek. Özel ve gelişmiş bir şifreleme teknolojisine sahip olan dinlenemeyen telefon Enigma T301TR, 3500 TL’den satışa sunuldu.

Telefon dinleme endişesinin artması, teknoloji şirketlerini de bu alanda çözümler getirmeye itti. Yapılan araştırmalara göre Türk halkının yüzde 35’i telefonunun dinlendiğine inanıyor.  Konsensüs tarafından yapılan bir araştırmaya göre, “Dinlemeyen bir telefon satın alır mıydınız?” sorusuna, Türk halkının yüzde 28’i “Alırım” cevabını veriyor. Bu noktadan hareketle, özel bir şifreleme, kripto teknolojisiyle üretilen dinlenmesi çok zor olan Enigma T301TR telefon ilk kez Türkiye’de satışa sunuldu. Enigma T301TR, telefon hattına girilerek dinleme yapılmasını kullandığı teknolojiyle şifreleme yapıldığı için imkansız kılarken, donanımsal olarak da çözüm içerdiği için ortam dinlemelerini de önlüyor. Telefonlar ancak mahkeme kararıyla ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından -yasal olarak- dinlenebiliyor.

ÇÖZÜLMESİ 24 YIL SÜRER

Kriptolu görüşme teknolojisi daha çok gizli servisler ve ordular tarafından tercih ediliyor. Türkiye’de ilk kez siviller de kriptolu telefon görüşmesi yapabilecek. Enigma T301TR telefonu Türkiye’ye getiren Sistem Teknik şirketinin Genel Müdürü Burç Tutanç, konuyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında, “Enigma T301TR, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanan tek kriptolu telefon. İki Enigma T301TR telefonu arasında yapılan görüşmeler, 256 bit algoritmayla şifrelendiği için dinlenemiyor. 256 bitlik kripto kartı ve özel bir yazılım kullanıyor. 256 bitle şifrelenmiş bir kelimenin çözülmesi bile 24 yıl alıyor.” dedi.

AB 10 SENEDİR KRİPTOLU KONUŞUYOR

“Dinlenemeyen telefon” olarak nitelendirilen Enigma T301TR’nin öncelikle, politikacılar, işadamları, bürokratlar, gazeteciler, diplomatlar, borsacılar, istihbarat çalışanları, ünlüler, cemiyet hayatını bu ürünü kullanacağını düşündüklerini söyleyen Tutanç şunları söyledi: “AB’de 10 senedir kullanılan bir ürün. Özellikle sanayi casusluğunu önlemek için geliştirilmiş bir ürün. En önemli hedef kitlemiz kurumsal şirketler. Kurumsal satış yapan firmalarla da çok önemli firmalara ulaşacağız. Yıl sonuna kadar çok ciddi bir satış hedefimiz yok. Yıl sonuna kadar birkaç yüzbin satış yapmayı hedefliyoruz.”

3500 TL’DEN SATIŞA SUNULDU

Enigmaların, kripto kartlarının üretimi ile başta çağrı merkezi ve teknik sevis hizmeti olmak üzere satış sonrası destek hizmetlerini Koç Sistem üstleniyor. Koç Sistem, Enigma’lara 2 yıl garanti veriyor. Enigma’ları tüm bayilerde C5 Electronic satışa sunuyor. Sistem Teknik tarafından Türkiye getirilen Enigma T301TR, Koç Sistem ve C5 Electronic işbirliğiyle Türkiye pazarına sunuluyor. Enigma T301TR, 15 gün boyunca sadece TeknoSa’da satışa sunulacak. Enigma T301TR telefonlarla ilgili ayrıntılı bilgiye www.guvenlikonusma.com adresinden ulaşabilirsiniz.

TEMEL AMAÇ SES GÜVENLİĞİ

Koç Sistem Teknoloji ve İnovasyon Direktörü Bülent Erbaş, “Bu telefon temel olarak ses iletişiminde gizlilik ve güvenliği sağmak üzere tasarlandı. Veri iletişimi için herhangi bir güvenlik önlemi içermiyor. Telefonun temel amacı ses haberleşmesinde güvenliğin sağlanması.” dedi. Enigma T301TR’de gönderilen SMS’ler şifrelenmiyor.

Enigma telefonla şifreli konuşma nasıl yapılıyor?

Enigma’nın içinde verileri manipüle eden çok güçlü şifreleme ve deşifreleme mekanizmaları var. Giden ve alınan ses matematiksel fonksiyonlardan oluşan kriptoloji algoritmalarıyla verilere dönüştürülüyor. Bu veriler hızla sese çevrilince, dinlemek için arayan üçüncü kişi anlamsız sesler duymaya başlıyor. Örneğin siz konuşuyorsunuz ve telefonunuz şifreli, konuştuğunuz ses şifreye dönüşüyor ve karşı tarafa ulaştığında da sadece o kişinin kriptolu telefonu bu ses şifresini çözebiliyor. Konuşmalarda kullanılan değişken şifreler, her kullanımdan sonra da sistem tarafından imha oluyor. Enigma?ların şifre sistemi, iletişim şifreleme ve kriptolama da kalite standardı olan INTSEC garantili. INTSEC sertifikası sahibi olması bu cihazın, iş, ticari ve hükümet bazında yüksek derecede güvenli konuşmaların yapılacağı durumlar için kullanılabilir olduğunu gösteriyor.

Kriptolu Haberleşme Yönetmeliği’ne uygun

Enigma T311TR’nin Türk kullanıcılarına sunulmasına ilişkin yasal düzenleme, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan kısaca ‘Kodlu ve Kriptolu Haberleşme Hakkında’ yönetmeliğine dayanıyor. Söz konusu yönetmelik Resmi Gazete’nin 23 Ekim 2010 tarihli sayısında yayımlandı. Yönetmelikte, yasadışı dinlemeye engel teşkil edecek kriptolu cep telefonunun ithal edilmesi ve denetlenmesine ilişkin düzenlemeler yer alıyor. Haberleşmenin üçüncü şahıslar tarafından anlaşılmaması için özel hazırlanmış kripto yazılımı içeren cihazlar söz konusu yönetmelik kapsamında ilk kez Türk kullanıcısına sunulmuş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir