Telekom şirketlerini devler tehdit ediyor

Google, Yahoo ve Apple’ın sadece internet servisleri veren bir şirket olmaktan çıkmaya ve ABD’de bazı şehirlerde hızlı internet altyapısı veren şebekeler kurmaya da başlaması, sektörün tüylerini diken diken ediyor.

Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) tarafından Sapanca Güral Otel’de gerçekleştirilen 5. Telekom Zirvesi’nde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, sabit ve mobil pazarda gelecek yıllarda ciddi tıkanmalar yaşanacağını ifade ederek, ”Mobil operatörleri de sabit operatörleri de tehdit eden unsurlar var. Arama motorlarından Google, Yahoo ve Apple’ın çok iddialı sistemleri var. Evlere 1000 megabite internet vaat ediyorlar. Bu denetleyemeyeceğimiz, karşımızda muhatap olmayacağı için vergiyi sıfırlayan bir süreç. Bunlara karşı neler yapabileceğimizi belirlememiz gerekli” diye konuştu.

Acarer, işletmecilerin bilişim altyapısının kurulması konusunda belediyelerle sorun yaşadıklarına da değinerek, ”Gerek baz istasyonları gerek fiber altyapı konusunda yerel otoritelerin talepleri çok. Bu bedellerin karşılanması mümkün değil. Bu bedeller sonunda tüketiciye yansır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir