Shadow

Telekom CEO’ları geliyor

Veri depolama çözümleri

2009’daki Avrupa Telekom Yönetici Zirvesi, Türk Telekom’un evsahipliğinde Türkiye’de gerçekleştirilecek. Karar, Türkiye’nin telekom pazarındaki artan önemini gösteriyor.

Dünyanın önce gelen telekom şirketlerinin katıldığı, sektörün geleceğine yön veren Avrupa Telekomünikasyon Ağ Operatörleri Birliği (ETNO) Genel Kurulu, bu yıl Telekom Italia’nın evsahipliğinde İtalya’nın Venedik şehrinde gerçekleştirildi.

Genel Kurul çerçevesinde düzenlenen CEO Zirvesi’nde konuşan Türk Telekom CEO’su Paul Doany, 2009’daki Yönetici Zirvesi’nin Türk Telekom evsahipliğinde Türkiye’de gerçekleştirileceğini açıkladı. Zirvenin Türkiye’de yapılma kararı oybirliğiyle alındı.

Zirve kapsamında düzenlenen ve tüm dünyadan yalnızca 12 şirketin temsil edildiği CEO Yuvarlak Masa Toplantısı’na katılan Paul Doany, ETNO Yönetici Zirvesi’nin 2009’da Türkiye’de düzenlenecek olmasının, Türkiye’nin küresel telekom pazarındaki artan öneminden kaynaklandığını söyledi.

EN ÖNEMLİ KONU PAYLAŞIM

Türkiye’nin AB üyesi olmamasına rağmen bu toplantıya çağrılmasının çok önemli olduğunu ifade eden Türk Telekom CEO’su Paul Doany, “Türkiye, AB üyesi olmamasına rağmen, teknoloji altyapısı konusunda o doğrultuda hareket ediyor. Bu yılki toplantıda en önemli konu, yeni nesil iletişim altyapısının, operatörler arasında nasıl paylaşılacağıydı. Bu alanda 27 operatör 300 milyar dolar telekom altyapısı için yatırım yapacak. Operatörler yatırım yaptıkları altyapının, diğer operatörler tarafından hangi koşullarda kullanılacağının netleştirilmesini istiyor” dedi.

TELEKOM ZİRVESİ’NDE KİMLER VAR?

Telekomünikasyon şirketleri arasındaki diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla kurulan ETNO’nun üyeleri arasında Türk Telekom’un yanı sıra, British Telekom, Deutshe Telekom, Telecom Italia, Telefonica, Finnet, France Telekom, Telenor ve TeliaSonera gibi dünyanın önde gelen telekom operatörleri yer alıyor. ETNO’nun gözlemcileri arasında ise, AT&T, Telstra ve Verizon gibi dünya telekom devleri bulunuyor. Her yıl düzenlenen Yönetici Zirvesi (Senior Executives Conrefence), üye telekom şirketlerinin üst düzey yöneticileri, tanınmış akademisyenler, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Türk Telekom, ETNO’ya kurulduğu 1992’den bu yana üyesi.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  HP Türkiye'den başarılı iş ortaklarına ödül

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir