Shadow

Telefonunuzdaki fotoğrafları bilgisayardan silmenin yolu

Telefonunuz

MELİH BAYRAM DEDE

Microsoft’un Android işletim sistemli akıllı telefonlarla Windows 10 işletim sistemli bilgisayarların birlikte çalışmasını sağlayan Telefonunuz uygulaması, yeni yetenekler kazanarak yola devam ediyor.

“Telefon Eşlikçiniz – Windows bağlantısı” adlı uygulamayı, Google’ın mobil uygulama mağazası Google Play’dan ücretsiz indirerek, telefonunuzla bilgisayarınızın birlikte çalışması için ilk adımı atabilirsiniz.

Eğer telefonunuz Samsung marka ise bu uygulamaya bile gerek kalmadan, telefonunuzla bilgisayarınızı birlikte kullanma şansına sahipsiniz.

Bunun için tek yapmanız gereken, telefonunuzun ekranını aşağıya kaydırarak ‘hızlı ayarlar’dan ‘Windows’a bağla’ seçeneğini aktif etmek. Bu ayarı ‘Gelişmiş özellikler’ bölümünden de yönetebilirsiniz.

Bilgisayar tarafına geldiğimizde ise, Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızda “Telefonunuz” adlı uygulamanın yüklü olması gerekiyor. Bu uygulama üzerinden telefonunuzun ekranını görebiliyor ve kullanabiliyorsunuz.

“Telefonunuz” uygulamasını, ilk günden bu yana takip ediyorum. Microsoft, bu uygulamayı adım adım geliştiriyor ve yeni özellikler ekleyerek kullanıcılara daha fazla hareket alanı açmak için çalışıyor.

Daha önceki yazılarımda, “Telefonunuz” uygulamasına gelen özelliklerden bahsetmiştim. Windows 10 işletim sistemli bilgisayarımıza yüklediğimiz uygulamaya bugüne kadar farklı kategoriler geldi.

“Telefonunuz” uygulamasına zaman içinde, “Bildirimler”, “Mesajlar”, “Fotoğraflar”, “Uygulamalar” ve “Aramalar” fonksiyonları eklendi. Telefonunuza gelen bildirimleri bilgisayarımızdan görebilir hale geldik.

Ardından kısa mesajlar (SMS), “Mesajlar” kategorisi altında bilgisayarımızdan da okuyabileceğimiz şekilde bize sunuldu. Telefonumuzdaki galeriye de “Fotoğraflar” sekmesinden erişebiliyorduk.

Zaman içinde gelen en önemli fonksiyonlardan biri de, telefonumuzdaki uygulamaları bilgisayarımızdan çalıştırabilmekti. Bu sayede sadece telefonda çalışan hizmetleri bilgisayardan kullanabildik.

“Aramalar” bölümü ise telefonumuza gelen çağrıları, bilgisayarımızdan cevaplamamızı sağladığı için büyük bir yenilikti. Bu yenilik sayesinde bilgisayarımızdaki “Telefonunuz” uygulamasından çağrı da başlatabiliyorduk.

“Telefonunuz” uygulamasına gelen son özellik ise, akıllı telefonumuzdaki fotoğrafları bilgisayarımızdan silebilmek oldu. Artık telefonumuza uzanmadan bilgisayardan fotoğraflarımız arasında ‘temizlik’ yapabileceğiz.

Bu özellik şimdilik yeni fonksiyonları öncelikli olarak deneyimleme şansı elde eden “Windows Insider” programı üyelerine sunulmuş durumda. Kısa süre içinde genele açılacağını umuyorum.

Yeni özellikler zamana yayılarak ve aşama aşama gelirken, size tavsiyem, bilgisayarınızdaki “Telefonunuz” uygulamasının “Uygulamalar” sekmesine gidip, buradan, “Telefon ekranını aç”a tıklamanız.

Bu sayede akıllı telefonunuz bilgisayarınızda ayrı bir ekranda açılacak ve farenizi kullanarak telefonunuzun tüm fonksiyonlarını bilgisayarınızdan eksiksiz kullanabileceksiniz.

“Telefon ekranını aç” diyerek uygulamadan yararlanmanız sizi, bir çok özelliğin “Telefonunuz” uygulamasına gelmesini beklemekten sizi kurtaracak.

Örneğin bilgisayarınızdaki “Telefonunuz” uygulamasının “Mesajlar” sekmesinde SMS’leri sadece okuma imkânınız var. SMS cevaplama ya da gönderme fonksiyonu henüz mevcut değil.

Telefonunuzun ekranını “Telefon ekranını aç”tan girerek bilgisayarınızda görüntülediğinizde, bilgisayarda akıllı telefonunuzun birebir kullandığınız için SMS cevaplayabilir ya da yeni SMS gönderebilirsiniz.

Özetle bu yöntemle telefonunuzda yapabildiğiniz tüm eylemleri, “Telefonunuz” uygulamasına henüz gelmemiş de olsa gerçekleştirebilme fırsatınız var.

Akıllı kilit nasıl kullanılır? | Yale Linus Smart Lock incelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir