Telefonunuz söylediğiniz kelimeleri arayacak

Mustafa İçil

Dünyaca ünlü teknoloji devi Google, ‘Google Voice Search’ adlı sesli arama servisini Türkçe olarak kullanıma sundu. Apple iPhone ve Google’ın Android işletim sistemini kullanan cihazlar artık kullanıcıların söylediği kelimeleri Google’da arayıp sonuçları anında ekrana getiriyor. Cep telefonu kullanıcılarının hareket halindeyken klavye kullanmadan Türkçe arama yapabilmesi ve bu hizmetin Türkçe olarak verilmesi büyük bir adım kabul ediliyor.

Google Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Direktörü Mustafa İçil, konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, “İnternette en büyük bariyer dil. Teknolojiyle bu da artık sorun olmaktan çıkıyor. Google’ın çeviri hizmeti Türkler, yoğun kullanıyor. Mobil cihazlara metin girmek, özellikle hareket halindeyken zor hale gelen bir işlem olduğu için Google sesli arama hizmetinin kullanıcılarımız için çok faydalı olacağına inanıyoruz. Dünyada 5 milyon mobil cihaz abonesi var. 2015’te cep telefonları İnternet’e temel erişim cihazımız olacak.” dedi.

Mustafa İçil’in verdiği bilgiye göre Google Sesli Arama servisi, şu anda İngilizce, Çin Mandarini, Japonca, Korece, Tayvan Mandarini, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Çekce, Lehçe, İspanyolca ve Türkçe olarak hizmet veriyor. Google, sesli arama özelliğini uzun vadede dünyada kullanılan tüm dillerde hizmet verecek şekilde geliştirmeyi hedefliyor.

iPhone kullanıcıları, Apple’ın uygulama mağazası App Store’dan ‘Google Apps’ adlı uygulamayı indirerek, sesli arama özelliğinden yararlanabiliyor. Google Sesli Arama servisinden yararlanmak için Android işletim sistemli cihazların ise en az 2.1 ve üzeri sürüme sahip olması gerekiyor. Google Voice Search’ün BlackBerry cihazlara uygun sürümü ise yıl sonuna doğru çıkacak. Kullanıcılar, Google Voice Search için mobile.google.com adresini de kullanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir