Shadow

Telefonlara Sav standardı geliyor

Önder Sav’ın telefonunu açık unutması ve konuşmasının basında yer almasının ardından, cep telefonu üreticileri, istenmeyen durumların önlenmesine yönelik arayışlara girdiler.

CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın telefonunun 44 dakika 6 saniye açık kalması ve bu görüşmenin içeriğinin basına yansımasının ardından, telefonu açık unutmak adeta bir korku haline geldi. Cep telefonlarının açık kalmasından korkan vatandaşlar, bayilere telefonlarının açık kalmaması ve hazırlıksız yakalanmamak için ne yapmaları gerektiğini soruyor. Biz de bu noktadan hareketle küçük bir araştırma yaptık.

TUŞ KİLİDİNİ UNUTMA

Uzmanlar, telefonun açık unutulmaması veya kendiliğinden arama yapmaması için mutlaka tuş kilidinin aktif hale getirilmesi ve belli bir süre kendiliğinden devreye girecek şekilde ayarlanmasını tavsiye ediyor. Bu arada cep telefonu ithalatçıları da, kullanıcısının yanlışlıkla açık unutması durumunda görüşmeyi sonlandıran özellik bulunan telefon arayışına girdi.

OPERATÖRLERE GÖREV

Görüşme yapılırken, iki taraftan birinin uzun süre sessiz kalması halinde, telefonun açık kaldığından varsayımla hareket edecek yazılımların, bu tür istenmeyen durumları önleyebileceği belirtiliyor. Telefonların istemdışı açık kalmasına sadece telefon üreticilerinin değil, GSM operatörlerinin de çözüm araması gerektiğini belirten uzmanlar, görüşmenin belli sürelerle sınırlandırılması ya da aşırı uzaması durumunda uyarı verilebileceğini ifade ediyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir