Shadow

Teknosa, 1.7 milyar ciro yaptı; gözünü Ortadoğu’ya dikti

2011 yılını 1.7 milyar TL ciro ile kapatan Teknosa, Arap Baharı’yla yeniden doğan ülkelerde mağaza açmayı planları arasına aldı. Bölgede ortaya çıkabilecek fırsatları yakından takip eden Teknosa, Ortadoğu’daki baharın etkisiyle daha fazla büyümek istiyor.

Arap Baharı’yla birlikte Türk şirketleri için de yeni yatırım fırsatları ortaya çıkmaya başladı. Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı ve Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, Arap Baharı’nın sonuçlarını dikkatle takip ettiklerini ifade ederek, bu bölgede ortaya çıkabilecek fırsatları yakından takip ettiklerini, bu bölgede mağaza açma fırsatlarını değerlendirdiklerini söyledi. 2012’de Teknosa’yı halka açma hedeflerini olduğunu ifade eden Dinçer, “2011 yılında gerçekleştirdiğimiz yüzde 9 civarında büyümeyle Çin’le beraber dünyanın en hızlı büyüyen iki ülkesinden biriyiz. Üstelik bunu 2010 yılındaki yüzde 9 büyümeyle oluşan yüksek bir bazın üzerinde gerçekleştirdik. Geçen yıl Best Buy’ın Türkiye’deki operasyonunu satın aldık.” dedi.

128 BİN METREKARE MAĞAZA AĞI

Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane ise, 2011 yılında da hedeflerinin üzerinde büyüyerek cirolarını yüzde 29 artışla KDV hariç 1.7 milyar TL’ye, toplan net satış alanlarını ise 26 bin 500 metrekare artırarak 128 bin metrekareye çıkardıklarını söyledi. Nane, “Sektörde pazar payımız yüzde 13. Organize perakende pazarında ise yüzde 43 orana sahibiz. Bu da teknoloji market kanalının neredeyse yarısı. 72 il 44 ilçede 269 mağazamızla hizmet veriyoruz. 13 yeni mağaza açarak Türkiye’nin yüzde 93’ünü kapsayan hizmet ağına ulaştık. Fırsatımız olsa bugün 81 ilde mağaza açacağız. Ancak AVM olmayan yerlerde yer sıkıntısı yaşıyoruz.” dedi.

BU YIL 1000 KİŞİYİ İŞE ALACAĞIZ

Bu yıl açacakları yeni mağazalar ve genişleme stratejisi gereği 1000 kişiyi işe almayı planladıklarını ifade eden Nane, şunları söyledi: “25-30 mağaza açmayı planlıyoruz. Personelimize İşkur işbirliğiyle eğitimler ve eğitimler sonucunda da sertifika veriyoruz. Bu sertifika personel bizden ayrılsa diğer işlerde de geçerli oluyor. 2011 yılında mağazalarımızı ziyaret edenlerin sayısı 85 milyona ulaştı. Geçen yıl 14 milyon ürün sattık. Bu da saniyede 2 ürün satışına karşılık geliyor. Diğer yandan e-ticaret da artık hayatımızın bir parçası. Teknosa.com olarak ilk üç e-ticaret sitesi arasındaki konumumuzu devam ettirdik. Teknosa.com’u ayda 2 milyon müşterimiz ziyaret ediyor. Burası sadece satış olarak değil, bilgilendirme mecrası olarak da faaliyet gösteriyor.”

TEKNOLOJİYE 5.1 MİLYAR EURO HARCADIK

Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane, 2011 sonu itibariyle perakende pazarının 668 milyar Euro’ya ulaştığını belirterek, tüketici pazarının 2010’a göre yavaş bir büyüme grafiğine sahip olsa da, bir önceki yıla göre yüzde 6 çıkış gösterdiğini söyledi. Nane, Türk halkının 2011’de teknolojiye 5.1 milyar Euro harcadığını, bu sayede Türkiye’de sektörün dünya ortalamasının üstünde bir gelişme göstererek yüzde 10 büyüme kaydettiğini ifade etti.

TEKNOSA SABANCI’NIN YILDIZI

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı ve Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, “Teknosa, Sabancı portföyünün tüm finansal göstergelerde, marka algı ve bilinirliliğinde parlayan yıldızı. 2012 yılını konuşuyoruz; ama esasen Sabancı’da bizim çok senaryolu stratejik planlarımız önümüzdeki 10 yıllık süreci kapsıyor. Her işe uzun vadeli bakıyoruz. Her işimizde vizyonumuz farklılıklar yaratarak kalıcı üstünlükler sağlamak. Teknosa bunun en güçlü örneklerinden birisi. Teknosa, elektronik perakende sektörünün açık ara en büyük, lider şirketi.” dedi.

2012’DE HEDEF TEKNOSA’YI HALKA AÇMAK

Sabancı Grubu, en önemli markalarından biri Teknosa’yı bu yıl halka açmayı planlıyor. Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı ve Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, “2012 yılında önemli bir hedefimiz de Teknosa’yı halka açmak. Halka açılmayla Sabancı portföyüne şeffaflık, Teknosa kurumsal yönetimine güç kazandırmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda Teknosa çalışanlarına, iş ortaklarımıza, müşterilerimize ve Teknosa’nın geleceğine inananlara bir yatırım fırsatı oluşturuyoruz. Hedefimiz, lider Teknosa ile İMKB’nin en değerli, en çok kazandıran şirketleri arasına girmek ve bize inanan yatırımcılarla birlikte kazanmak” şeklinde konuştu.

2 MİLYON 300 BİN KİŞİYİ TURUNCU KART SAHİBİ YAPTI

Teknosa, alışverişte müşterilere avantaj sağlayan Teknosa Turuncu Kart’ta geçtiğimiz yıl büyük gelişme yaşadı. Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, Teknosa Turuncu Kart sahibi müşteri sayısının 2011 yılında 2 milyon 300 bine ulaştığını ve müşterilere sunulan avantajlarla bir önceki yıla oranla kart kullanım oranının yüzde 50’yi bulduğunu açıkladı. Nane, “Geleceğin tüketicisi artık sosyal medya kanallarının da katkısı ile tercihlerini çok daha yüksek sesle duyurabiliyor. Bugün sektörümüzde olduğu gibi sosyal meydanın da aktif ve lider oyuncusu olarak 425 bine ulaşan Facebook hayran sayısı 15 binin üzerinde twitter takipçimizin sesine kulak veriyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir