Shadow

Teknolojik oyuncaklara intihar gölgesi düştü

Kazandığımız parayla son model teknolojik oyuncakları satın alıp keyfini sürmek en doğal hakkımız. Ya bu teknolojik oyuncaklara kan bulaşmışsa? Biz keyfi sürelim diye geliştirilen bu oyuncakların üretiminde görevli insanlar güç koşullarda çalıştırılıyor ve peş peşe ölümü seçiyorsa!

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, işçiliğin ucuz olması nedeniyle dünyanın fabrikası haline gelmiş durumda. Bir çok şirket, kendi ülkelerindeki üretim tesislerini kapatıp, bu ülkede üretim yaptırmayı daha ekonomik olduğu için tercih ediyor. Ancak batılı şirketler için bu durum maliyetleri düşüren bir yöntem olarak gözükse de, Çin’de çok zor şartlarda ve günde 16 saat çalıştırılan işçilerin aşırı strese dayanamayıp peşpeşe intihar etmeye başlaması, durumun vehametini gözler önüne serdi.

ZOR KOŞULLARDA ÇALIŞIYORLAR

Çin’de peş peşe intiharlarla gündeme gelen şirketin adı Foxconn. Şirket sanıldığının aksine bu ülke menşeili değil. Önde gelen teknoloji şirketleri için üretim yapan Foxconn, Tayvan merkezli.

Apple başta olmak üzere Dell, Nokia, Sony Ericsson ve Hewlett-Packard gibi dev şirketlerin ürünleri, Foxconn’un kötü koşullarda çalıştırılan işçilerinin ürünü. Dünyanın gelişmiş ülkeleri için zor koşullarda üretimde bulunanlar, modern zamanın kölesi gibi adeta. İntiharların ardından, Foxconn’da üretilen ürünleri satın almanın, Çinli işçilerin kanlarına girmek olduğu yorumları dahi yapılıyor.

İNTİHAR MADDESİ SÖZLEŞMEDE

Bu yıl Foxconn’un binalarından atlayarak ölümü seçen işçilerin sayısının 10’u geçmesi şirketin imajını büyük ölçüde etkiledi. Üretim yaptığı batılı şirketlerden de tepki gören Foxconn, akıl almaz bir şey yaptı ve çalışanların işe giriş sözleşmelerine ‘İntihar etmeyeceğim’ maddesi ekledi. Foxconn yönetim kurulu başkanı Terry Guo’ya göre, 540 bin çalışanın olduğu bir şirkette, bu kadar intihar olması normal. Zaten bu vurdumduymazlık, Çin’de insana verilen değeri anlamamıza yetip de artıyor bile. Şimdi şirket, aylık 106 Euro asgari ücret alan işçilere yüzde 20 zam yapma sözü vererek ortamı yatıştırmaya çalışıyor.

İlginizi çekebilir:  Windows'lu Nokia Lumia 900 AT&T'nin 4G LTE servisiyle ABD'de

İntiharları protesto için iPhone yaktılar

Hong Kong’da Çin’li öğrenci ve akademisyenler, Foxconn’da ardı arkası gelmeyen intiharları protesto etmek için iPhone yaptı. Foxconn tesislerinde üretilen cihazlara son günlerde büyük tepki doğdu. Bunların başında da Apple’ın iPhone akıllı bilgisayarları geliyor. İntiharları protesto etmek için Foxconn’da üretilen ürünlerin tüketilmemesi çağrısı yapılıyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir