Teknolojide çabalar yetmedi

Bilgi teknolojileri alanında olumlu çalışmaların yaşandığı Türkiye, tüm çabalara rağmen, Dünya Ekonomik Forumu’nun 2007-2008 Küresel Bilgi Teknolojileri Raporu’nda bir çok ülkenin gerisinde kalmaktan kurtulamadı.

Dünya Ekonomik Forumu 2007-2008 Küresel Bilgi Teknolojileri Raporu kapsamında “Ağ’a Hazırlıklı Olma” endeksini açıkladı. Endeks sonuçlarına göre, Türkiye 127 ülke içerisinde 55’inci sırada yer aldı. Aynı endekste Türkiye geçen sene 122 ülke arasında 52’nciydi. Geçtiğimiz yılın sıralamasına dâhil olan ülkeler göz önüne alındığında sırası değişmeyen Türkiye’nin tüm çabalara rağmen yerinde saymış olduğu görülüyor. Sıralamada AB üyelerinden Yunanistan (56), Romanya (61), Polonya (62) ve Bulgaristan’ın (68) önünde olan Türkiye, yükselen ekonomiler olarak adlandırılan ülkelerden Çin (57), Meksika (58), Brezilya (59) ve Rusya’dan (72) da daha iyi bir konumda olmakla beraber Hindistan (50), Tunus (35) ve birçok Ortadoğu ülkesinin gerisinde kalıyor. Bu sonuçlara bakıldığında, diğer ülkelerdeki teknoloji alanındaki yatırım ve çabanın Türkiye’den daha fazla olduğu ortaya çıkıyor.

EN GÜÇLÜ ÜLKE DANİMARKA

Dünya Ekonomik Forumu tarafından bugün açıklanan “Ağ’a Hazırlıklı Olma” sıralamasında bilgi teknolojileri alanında en güçlü ülke Danimarka oldu. İkinciliği alan İsveç’i, sırasıyla, İsviçre, ABD, Singapur, Finlandiya, Hollanda ve İzlanda izliyor. On basamak birden yükselerek 9’unculuğa yerleşen Güney Kore’nin başarısı kayda değer. Raporu yayıma hazırlayanlardan Dünya Ekonomik Forumu ekonomisti Irene Mia, “Kuzey Avrupa ülkelerine ek olarak Singapur, ABD ve Güney Kore’nin başarısı, eğitim ve inovasyona çok önceden odaklanmış olmanın yanında bilgi ve iletişim teknolojilerinin önemini kavramış yönetimlere sahip olmanın yalnızca sıralamada üstlerde yer almayı sağlamakla kalmadığını sürdürülebilir büyümenin de temelini oluşturduğunu gösteriyor” dedi. Rapordaki sıralamayı indirmek ve öne çıkan bulgulara ulaşmak için http://www.weforum.org/gitr adresini tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir