Shadow

Teknoloji geliştirmek için üniversiteye özerklik şart

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye’de teknoloji geliştirmenin önünün açılması için üniversitelerin özerkleştirilmesi gerektiğini söyledi. Boyner, “Hala yükseköğretimde merkezi bir yapımız var. Yönlendirme, çok merkezi kararlarla yapılıyor. Dünyadaki üniversiteler daha özerk bir yapı içerisinde daha iyi şeyler üretebiliyorlar.” dedi.

Türkiye’de teknoloji geliştirilmesini teşvik amaçlı olarak düzenlenen 10. Teknoloji Ödülleri’ne başvuru süreci başladı. TÜBİTAK, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen 10. Teknoloji Ödülleri’nin kamuoyuna duyurulması amacıyla İstanbul The Marmara Hotel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye’de teknoloji geliştirilmesinin önünün açılması için, üniversitelerin özerk bir yapıya kavuşturulması gerektiğini söyledi. Boyner, “Hala yükseköğretimde merkezi bir yapımız var. Yönlendirme, çok merkezi kararlarla yapılıyor. Dünyadaki gelişmiş üniversiteler daha özerk bir yapı içerisinde daha iyi şeyler üretebiliyorlar.” dedi.

İNOVASYONDA GERİ KALINDI

Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı Küresel Rekabet Raporu’na göre Türkiye’nin pazar büyüklüğü açısından 142 ülke içerisinde 17., rekabetçilik açısından ise 59. sırada yer aldığını hatırlaran Boyner şunları söyledi:  “Türkiye, Küresel Rekabet Raporu’nda inovasyon açısından rekabetçiliğe bakıldığında ise ancak 69. sırada kendine yer bulabildi. Bu sıralamalar, ülkemiz ekonomisinin büyüklüğü ve inovasyon kapasitesi arasında maalesef bir uyumsuzluk olduğunu bir kere daha gösteriyor.”

AR-GE HARCAMASI 3,4 MİLYAR TL

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ise, özel sektör tarafından yapılan AR-GE harcamalarının son dönemlerde attığına dikkat çekerek, “Özel sektörde yapılan AR-GE yatırımları 2002’de 832 milyon TL iken, 2009 yılında 3,4 milyar TL’ye ulaşmıştır.” dedi. Teknoloji Ödülleri’ne geçtiğimiz yıl yoğun ilgi olduğunu ifade eden Altunbaşak, ön başvuru aşamasında toplam 221 projenin başvuruda bulunduğunu, ilk 8 programda toplam 261 başvuru yapıldığını hatırlattı. Altunbaşak, yarışmaya başvuruda yaşanan bu artışın Türkiye’de ARGE bilincinin arttığının bir kanıtı olduğunu söyledi.

İlginizi çekebilir:  Avea'ya numarasıyla gelenlere dev fırsat!

YERLİ TEKNOLOJİ DESTEKLENMELİ

Teknoloji Ödülleri’nin 1997 yılından bu yana düzenlendiğini hatırlatan, TTGV Genel Sekreteri Mete Çakmakcı da, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşanan ekonomik krize değinerek, Türkiye’nin bu krizden bugüne kadar etkilenmemeyi başardığını söyledi. Çakmakcı, “ARGE’ye dayalı kamu destekli tedarik programı ve politikalarının oluşturulması, Türk malı ürün ve hizmetleri daha yüksek segmentlerde algılanmasını sağlayacak çalışmaların desteklenmesi gerekiyor.” dedi.

GİRİŞİMCİLER TEKNOLOJİ ÖDÜLLERİ’NE NASIL BAŞVURACAK?

Teknoloji Ödülleri’nde, başvurular iki aşamalı (ön başvuru ve son başvuru) olarak alınacak. Kuruluşlar, pazara sunulmuş ya da sunulmamış, bir veya birden fazla ürün/süreç geliştirme veya iyileştirme çalışmaları ile Teknoloji Ödülleri Programı’na başvurabiliyor. Teknoloji Ödülleri değerlendirme sisteminde, farklı ölçekteki firmaları en uygun şekilde karşılaştırmak amacıyla, ‘mikro’, ‘küçük’, ‘orta’ ve ‘büyük/bağlı’ olmak üzere 4 ayrı firma ölçeğinin, hem ‘ürün’ hem de ‘süreç’ başlıkları altında değerlendirilmesi ile 8 ödül ve firma ölçeğinden bağımsız olarak 1 adet ‘Büyük Ödül’ verilmesi öngörülüyor. 10. Teknoloji Ödülleri ön başvuruları, 4 Kasım 2011 tarihine kadar sürecek. Ödül süreci ve başvurulara dair detaylı bilgiye teknoloji.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir