TechnoLogic – 99. Bölüm

Link: TechnoLogic 99

BU BÖLÜMDE NELER VAR?

  • Türkiye’de, 2007’de 36 milyar olan cep telefonundan kısa mesaj sayısı, geçen yıl 77,7 milyara çıktı
  • Araştırma şirketi GFK Türkiye, netbook satışlarında büyük artış öngörüyor
  • Avea’nın ‘Kırmızı Kuşak’ programında yürütülen İdeavea’da 8 takım yarıştı
  • Fenn Bilgi Teknolojileri İcra Kurulu Başkanı Ömer Karaca, efiyat.com’u TechnoLogic’e anlattı
  • Haftanın siteleri, otobüsle şehirlerarası yolculuk yapacaklara rehberlik etmeyi amaçlayan Hangifirma.net ve sağlıkla ilgili doğru bilgiler vermeyi amaçlayan doktorumveben.com
  • Elektriği silah olarak kullanacağımzı inFamous adlı oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • TeknoSA Carousel Mağazası’ndan üç yeni dijital oyuncak!
  • Arkadaş Yayıncılık’tan çıkan Adım Adım Visual C#, kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr

————-

T e c h n o L o g i c – 9 9

HABER 1

BİR YILDA 77.7 MİLYAR SMS

Elektronik haberleşme sektörünün hızla geliştiği Türkiye’de, 2007’de 36 milyar olan cep telefonundan kısa mesaj yani SMS sayısı, geçen yıl 77,7 milyara çıktı.
Mobil işletmecilerin pazar payı 2008’de yüzde 70’e çıkarken, sabit işletmecilerin payı yüzde 30’a geriledi. Toplam arama miktarı, yüzde 14 artarak, 103 milyar dakikayı aştı.
Türkiye’de mobil abone sayısı, geçen yıl sonu itibariyle 65.8 milyona ulaştı. Abonelerin yaklaşık yüzde 20’si faturalı, yüzde 80’i ise ön ödemeli GSM hatları tercih etti.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 2008 yılı Faaliyet raporuna göre, AB ülkelerinde ise aynı dönemde mobil abonelerin yüzde 58’i ön ödemeli, yüzde 42’si faturalı sistemi seçti.
GSM operatörlerinden Turkcell, 2008 sonu itibariyle Türkiye abone pazarının yüzde 56’sına, Vodafone yüzde 25’ine, Avea yüzde 19’una sahip oldu.
Raporda, Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri’nin MMS sayısını artıracağı tahminine yer veriliyor. Önceki yıl 80 milyon olan MMS sayısı ise, yüzde 135 artarak 190 milyona çıktı.

HABER 2

NETBOOK SATIŞLARI PATLAYACAK

Küresel ekonomik krizle birlikte, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, monitorler ve yazıcılardan oluşan bilişim teknolojileri sektöründe de daralma görüldü.
GFK Türkiye’nin ”2009 İlk Çeyreğinde Türkiye IT Sektörü Pazar Değerlendirmesi” Araştırmasına göre, netbook satışlarının ciddi şekilde artması bekleniyor.
Dizüstü bilgisayar pazarındaki fiyat bantlarının trendine ilişkin olarak ise 500 dolar altı bantı netbook ürününden dolayı son çeyrekte ciddi bir artış gerçekleşti.
Pazarda 15 oyuncu yer alırken, küçük netbookların 2009’un ilk çeyreğinde dizüstü bilgisayarlar içindeki payları yüzde 8,7’ye çıktı. Avrupa’da ise bu rakam yüzde 18’lerde.
2009’un ilk çeyreğinde dizüstü bilgisayarların oranı masaüstü bilgisayarların üstünde gerçekleşerek, toplam bilgisayar pazarı içinde adetsel olarak yüzde 53,3’e çıktı.
Fiyatlardaki yüzde 19’luk düşüşle beraber cirosal olarak düşüş de yüzde 43’ü bulurken, KDV indirimleri de tüketicilerin satın alma tercihlerini ertelemelerine yol açtı.

HABER 3

GENÇ FİKİRLERE AVEA’DAN ÖDÜL

Avea’nın ‘Kırmızı Kuşak’ programında yürütülen İdeavea?da 8 takım finale kalarak yarıştı, birinci takım London School Of Economics’te sertifika programına katılma hakkı elde etti.
54 takım, 131 fikrin yarıştığı İdeavea projesinde ikinci ve üçüncü takımlar ise, ‘Sistem/Yazılım/Network’ ve ‘Yabancı Dil’ sertifika programları kazandı.
Ön elemeyi geçen 97 öğrencinin oluşturduğu 21 takım, GSM sektörünün içerik, veri ve kurumsal servisler, operatör ve mesajlaşma gibi hizmetlerine yönelik fikirler üretti.
Ayrıca proje sürecinde İdeavea Teknoloji Okulu kapsamında öğrenciler Proje Yönetimi, Katma Değerli Servis Geliştirme, Sunum Teknikleri gibi konularda toplam 10 günlük eğitim aldılar.
Yapılan değerlendirme sonucunda, ‘El Falı’ isimli proje ile birinci seçilen ‘The Three Musketeers’ takım üyeleri ‘London School of Economics’te sertifika programı kazandı.
‘Hediye Avı’ ile ikinci olan ‘222’ takımı üyeleri, ‘Sistem/Yazılım/Network’, ‘Barkodlar Kameraya’ projesinin sahibi olan ‘Aveafreshies’ takım üyeleri de üçüncülüğü elde etti.

RÖPORTAJ

efiyat.com, fiyat karşılaştırmanın yanısıra, bir sosyalleşme ortamı olmaya doğru ilerleyen başarılı bir girişim. Fenn Bilgi Teknolojileri İcra Kurulu Başkanı Ömer Karaca, efiyat.com’u TechnoLogic’e anlattı.

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz, otobüsle şehirlerarası yolculuk yapacaklara rehberlik etmeyi ve yolculuk için doğru firmayı seçmelerine yardımcı olmayı amaçlayan hangifirma.net
Yolculuk öncesi turizm şirketlerinin sitelerini tek tek dolaşarak, doğru firmayı arama zahmetinden kurtaran Hangifirma.net, sadece tasarımı ve kolay kullanımıyla dikkat çekiyor.
Hangifirma.net’e girerek kalkış ve varış noktaları seçildiğinde, hangi otobüs firmalarının bu istikamette hizmet verdiği ve bu firmalara nasıl ulaşılacağı hemen listeleniyor.
Seçilen güzergahın mesafesinin de belirtildiği Hangifirma.net’te, firma arama işlemini dilerseniz harita üzerinden bulunduğunu ili ve gitmek istediğiniz ili seçerek de yapabilirsiniz.
Seyahat edeceklere, aradıkları firmayı bulmak için yardımcı olan Hangifirma.net’in bize göre en önemli özelliği, site ziyaretçilerinin firmalar hakkında yorum yapabiliyor olmaları.
Yolculuk ettiğiniz seyahat firmalarıyla ilgili tecrübelerinizi site ziyaretçileriyle paylaşarak seyahate çıkacaklara yardımcı olmak isterseniz Hangifirma.net tam size göre.
http://www.hangifirma.net

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, sağlıkla ilgili doğru bilgiler vermeyi amaçlayan ve uzman doktorların farklı konularda yazdıkları makaleler yer aldığı doktorumveben.com
İnternet kullanımının artmasıyla birlikte sağlık sorunları yaşayanlar öncelikle internette araştırarak rahatsızlıkları hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyor.
İnternetteki bilgi kaynaklarından yararlanırken, yanıltıcı bilgilerde yanlış tercihler yapmamak çok önemli. Konu sağlık olunca bu konuda daha fazla dikkat gerekiyor.
doktorumveben.com, Türkiye’nin dört bir yanındaki farklı dallarda uzmanlaşmış doktorların, kendi uzmanlık alanları hakkında ziyaretçileri bilgilendirdiği oldukça önemli bir kaynak.
Karşılaştığınız sağlık sorunları ya da merak ettikleriniz hakkında, sitede görevli uzman doktorlara sorular yöneltebilir ve güvenilir cevaplar alabilirsiniz.
Son olarak belirtelim ki, sağlık siteleri, kesinlikle teşhis amaçlı değildir. Sadece önbilgi olarak bu tür sitelerden yararlanmanızı ve doktora başvurmadan tedavi planlamamanızı öneririz.
http://www.doktorumveben.com

OYUN

Playstation 3 platformu için çıkan inFamous’ta motorsikletli bir kurye olan kahramanımız Cole’ün dünyası, götürmek üzere teslim aldığı bir paketin yolda infilak etmesiyle değişiyor.
Patlama sonucu büyük bir krater açılır, ortalık savaş yerine döner. Kahramamız Cole ise, elektrik yüklü bir adam haline gelir, herkesi öldüren elektrik ona güç katar.
Oyunda, Cole’ü yönetiyor ve karşımıza çıkan düşmanlarla elektrikler saçarak savaşıyoruz. Bir çok aksiyon oyununun aksine yeni bir şey olan elektrik fantezisi oldukça ilginç bir deneme.
Elektrikten aldığınız gücü oyunda hem iyiye hem de kötüye kullanma şansınız var; seçim sizin! Yaptığınız iyilik ve kötülük sizin hesabınıza kayda geçiyor.
Oyundan üç farklı bölgeden oluşan Empire City’deki çetelerle mücadele edebilir, çeteye karşı başarılar sağladıkça kazandığınız puanları artırabilirsiniz.
Elektriğiniz azaldıkça pillerinizi doldurmak ve yeniden güç kazanmak zorunda olduğunuz inFamous, farklı aksiyonlar arayanlar için ideal bir seçenek olabilir.
http://www.infamousthegame.com

ÜRÜN

Sıra geldi, TechnoLogic’in ürün inceleme bölümüne. Bu hafta TeknoSA Carousel Mağazası’na konuk oluyoruz!
Samsung WB500 899 TL
Kodak M1093 IS 369 TL
Casio EX-Z85 349 TL
www.teknosa.com

KİTAP

Adım Adım Visual C# 2008
StepJohn Sharp
Arkadaş Yayınları
696 Sayfa 37 TL

Sun MicroSystems’ın Java programlama diline karşılık, Microsoft’un çıkardığı dil olan C#’ı kullanarak projeler yapmak isteyenler için Visual C# 2008 programı kullanılıyor.
Arkadaş Yayınları’ndan çıkan ‘Adım Adım Visual C# 2008’ adlı kitap, C# bileşenleriyle Windows tabanlı uygulamalar geliştirmek isteyenlere kılavuzluk yapıyor.
Adım adım derslerle ilerleyen kolay anlaşılır ve kapsamlı bir kılavuz olan kitapla, Visual C # 2008 ile ilgili temel programlama bilgilerinin, uygulamalı olarak öğretilmesi amaçlanıyor.
Kitabın ekinde yer alan CD, alıştırmaları yaparken kullanacağınız örnek kodları içeriyor. Kitap içindeki ekran görüntüleri ise çalışmanızı denetlemenize yardım etmeyi amaçlıyor.
Adım Adım Visual C# 2008 ile değişkenler bildirmeyi, ifadeler yazmayı, işleçler yaratmayı ve yöntemler çağırmayı; özel durumları yakalayıp işlemeyi öğreneceksiniz.
Adım Adım Visual C# 2008 adlı kitaptan yararlanarak, Microsoft’un kendini kanıtlamış Adım Adım öğrenme yöntemiyle, Visual C#’ta kısa sürede uzmanlaşabilirsiniz.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: Uğur Uysal
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek-Kubilay Bayar
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009