TechnoLogic – 98. Bölüm

Link: TechnoLogic 98

BU BÖLÜMDE NELER VAR?

  • AB bu kez Microsoft’un Windows 7’de Internet Explorer’ı tek seçenek olarak sunmasına karşı çıktı
  • Turkcell, 3G mobil genişbant hazırlıkları çerçevesinde Türkiye’deki en yüksek hıza ulaştığını iddia etti
  • IBM, System z anabilgisayarlarının hizmete girmesinin 45. yılını kutluyor
  • E-Güven Genel Müdürü Can Orhun, elektronik imza ile neler yapabileceğimizi TechnoLogic’e anlattı
  • Haftanın siteleri, Ekşi Sözlük’e alternatif olmak için yola çıkan ihlsözlük ve teknoloji haberleri portalı Biltekhaber
  • Farklı araç seçeneklerini kullanarak sürat yapabileceğimiz Fuel adlı oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • TeknoSA Planet’ten üç yeni dijital oyuncak!
  • Kodlab Yayıncılık’tan çıkan ’10 Adımda Flash Oyun Programlama’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr

———————–

T e c h n o L o g i c – 9 8

HABER 1

AB’DEN MICROSOFT’A YİNE ÇELME

Teknoloji devi Microsoft’un, Avrupa Birliği’yle imtihanı devam ediyor. AB bu kez Microsoft’un Windows 7’de Internet Explorer’i tek seçenek olarak sunmasına karşı çıktı.
Avrupa Birliği, Windows 7’de, web tarayıcı pazarında ezici bir kullanım oranına sahip olan Internet Explorer’ın yanısıra diğer alternatiflerin de sunulmasını istiyor.
Avrupa ülkelerinde satışa sunulacak olan Windows 7 sürümlerinde, ekrana tüm web tarayıcı seçeneklerinin gelmesi ve kullanıcının seçimine göre bilgisayara yüklenmesi isteniyor.
Microsoft ise, AB’nin bu talebine karşılık farklı bir çözüm buldu ve Avrupa?da satılacak Windows 7 sürümünde Internet Explorer dâhil hiçbir tarayıcının yer almayacağını açıkladı.
Ancak Microsoft’un bulduğu bu çözüm de Avrupa Birliği tarafından pratik bulunmadı. AB, Microsoft’un bu yönteminin yeni kullanıcıları zorlayacağı görüşünü savunuyor.
Bu arada, Apple’ın, OS X Snow Leopard adlı işletim sisteminde, Safari web tarayıcısının bulunduğunu, AB’nin buna karşı çıkmadığını ise bir not olarak belirtmiş olalım!

HABER 2

TURKCELL’DEN 3G’DE BÜYÜK İDDİA

Turkcell, 3G mobil genişbant hazırlıkları çerçevesinde Türkiye’deki en yüksek hıza ulaştığını iddia etti. Şirketten yapılan açıklamada, yapılan testlerde 28 Mbps hıza erişildiği ileri sürüldü.
Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, “Mobil geniş bantta ulaştığımız bu hızı, önemli bir kilometre taşı olarak görüyoruz.” dedi.
3G ile hayatımıza girecek mobil geniş bantta hızın sürekli artacağını ifade eden Terzioğlu, “Müşterilerimiz en yeni ve en hızlı teknolojileri Turkcell’le yaşamaya devam edecekler” dedi.
3G mobil geniş bant teknolojisinde ulaşılan 28 Mbps’lık hız sayesinde ortalama 700 MB büyüklüğündeki bir film, mobil ortamda yaklaşık 3 dakika içinde indirilebiliyor.
Turkcell, 3G’yi 30 Temmuz’da 81 ilde hizmete açacak ve Türkiye’yi 3G ile buluşturacak. Bu test ortamındaki hızın, tüketiciye yansıyıp yansımadığını ise, hizmet başlayınca göreceğiz.
Turkcell şebekesinde şu anda 300 kbps?a kadar ulaşılabilen EDGE teknolojisi kullanılıyor. Turkcell, şu an, 3G şebekesini HSDPA+ 21 Mbps hıza uyumlu olarak kuruyor.

HABER 3

SYSTEM Z TEKNOLOJİSİ 45 YAŞINDA

IBM, teknolojinin inanılmaz bir hızla tüketildiği günümüzde, artan bilgiişlem gereksinimlerine başarıyla yanıt veren System z anabilgisayarlarının hizmete girmesinin 45. yılını kutluyor.
Bağımsız araştırma şirketi IDC’nin yaptığı araştırmaya göre, IBM’in bu alandaki pazar payı geçtiğimiz 10 yıl içinde %17’den %32’ye çıkarak iki katına ulaştı.
Bu, büyümekte olan pazarlarda müşterilerin bankacılık, perakende ve diğer önemli sektörlerde altyapı oluşturmaya başladığı ve BT sistemlerine yatırım yaptığı anlamına geliyor.
Dünyada kritik önem taşıyan verilerin %80’i IBM’in anabilgisayarlarında depolanıyor. ‘IBM System z Academic Initiative’ programında, 550 okulda 50.000 öğrenciye eğitim verildi.
IBM System z anabilgisayarı, üzerinde kullanılabilen 5.000’den fazla benzersiz uygulamayla, önemli bir kaynak teşkil ediyor. Bu uygulamaların 2.500’ü Linux tabanlı çalışıyor.
IBM System z, güvenilirliği, kolayca ölçeklenebilen, desteklenen uygulama ortamlarının çeşitliliği ile yeni iş modellerini destekleyen uygulama ortamları için ideal platformu.

RÖPORTAJ

Hukuken ıslak imza ile aynı geçerliliğe sahip olan elektronik imzanın kullanımı yaygınlaşıyor. E-Güven Genel Müdürü Can Orhun, elektronik imza ile neler yapabileceğimizi TechnoLogic’e anlattı.

SİTE 1

Türkiye’de Ekşi Sözlük’ün açtığı yoldan ilerleyen çok sayıda sözlük açıldı. Bunlardan bazıları başarısız olup, kısa zamanda kapanırken, bazıları da hala varlığını sürdürüyor.
Sözlük kervanına son katılan site ise ihlsozluk.com. Açılımını, ‘İmam Hatip Liseli Sözlük’ olarak ifade edebileceğimiz ihlsozluk.com, Ekşi Sözlük’e alternatif olmak için yola çıkmış.
Bunda ne kadar başarılı olacaklarını zaman gösterecek. Çünkü internette, binlerce kişinin yazdığı bir mecrayı yönetmek ve içeriğin temiz kalmasını sağlamak çok güç.
Proje yöneticileri, hedef kitle olarak sadece İmam Hatipliler’i almadıklarını, yazdığı yazılara hakaret, küfür ve cinsel içerik karıştırmayacak herkesin hedef kitleleri olduklarını belirtiyor.
Siteye İmam Hatip adı verilmesi, yazılanların İmam Hatipliler’le ilgili algılamayı da etkileme riski var. Burada yazılan ya da yazılmayan her şey, İmam Hatipliler’e mal edilecek.
ihlsozluk.com’un kurucuları, “Herkes yazar olabilir, tek aranan kriter İHL Sözlük kurallarına uygun yazmak. eleştiriye en çok müsamaha gösteren oluşum İHL Sözlük.” diyor.
http://www.ihlsozluk.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, Ankara basınında teknoloji haberlerini takip eden Fatma Ağaç ve Aslıhan Bozkurt’un kurduğu Biltekhaber adlı teknoloji haberleri portalı.
www.biltekhaber.com adresinden erişilebilen Ankara merkezli bu haber sitesinde teknoloji sektöründen haber, yorum ve röportajlara yer veriliyor.
İstanbul’da Umut Salih Kavurmacı tarafından temsil edilen Biltekhaber.com, teknolojiyle ilgili karar mekanizmalarını yakından izleyen bürokrasinin içinden iyi haber alabilen bir kaynak.
Geliştirme çalışmaları halen devam eden projenin yöneticileri, “Tarafsız, doğru ve sürekli güncellenen yapısıyla sektör haberciliğine yeni bir renk katmayı amaçlıyoruz” diyor.
Dinamik ve güncel haberlere yer veren, araştırma dosyaları ve zengin içeriğiyle yayın hayatına merhaba diyen biltekhaber.com, telekomünikasyon sektörünü yakından izliyor.
Teknoloji alanındaki gelişmelerden haberdar olmak, Ankara’daki karar mekanizmalarında bu alanda ne gibi kararlar alındığını bilmek istiyorsanız biltekhaber.com’u favorilerinize ekleyin!
http://www.biltekhaber.com

OYUN

Zorlu arazi koşullarında motosikletten kamyona kadar çok farklı araç seçeneklerini kullanarak sürat yapabileceğimiz Fuel adlı oyun, oldukça eğlenceli.
Yarışacağımız alanlar ise çöllerden dağlara, bataklıklardan balta girmemiş ormanlara kadar farklı seçenekler içeriyor. İstediğimiz her arazi koşulunda tam gaz sürat yapabiliyoruz.
Oyunda, araç ve arazi seçeneklerinin yanısıra farklı doğa koşullarında da yarışma imkânımız var. Zorlu iklim şartlarında araç kullanmak ve yarıştan hasarsız çıkabilmek bizim elimizde.
Online modu da bulunan oyunda, internet aracılığıyla aynı anda 16 kişilik bir yarışa katılmak ve rakiplerinizi geçmeyi denemek gibi seçenekleriniz var.
Oyundaki araç seçenekleri sizin için yeterli olmazsa, oyunun sitesinden yeni araçlar indirmek ve bunlarla yarışmak da mümkün.
Bu oyunu keyifli hale getiren, onlarca araç seçeneği, zorlu arazi ve iklim koşullarında kendimizi denememiz ve bu keyfi online modda yaşamamız!
http://www.fuel-game.com

ÜRÜN

Sıra geldi, TechnoLogic’in ürün inceleme bölümüne. Bu hafta TeknoSA Planet’e konuk oluyoruz!
Samsung 46B6000 LED TV 4499 TL
LG 42 LH700 Scarlet 3299 TL
Sony 40P5500 Bravia 2399 TL
www.teknosa.com

KİTAP

10 Adımda Flash Oyun Programlama
Uğur Gelişken
Kodlab Yayın Dağıtım
456 Sayfa 24 TL

Kodlab Yayın Dağıtım’dan çıkan ve Uğur Gelişken tarafında yazılan ’10 Adımda Flash Oyun Programlama’ adlı kitap, oyun geliştiricisi olmak isteyenlere yol gösteren bir eser.
Kitapta, hızlı bir şekilde büyüyen oyun sektöründe kariyer yapmak ve bu alanda kendilerini geliştirmek isteyenler için adım adım anlatımlarla kılavuzluk yapıyor.
456 sayfalık ’10 Adımda Flash Oyun Programlama’ adlı kitapal birlikte, uygulama örneklerini de yer aldığı bir CD de ücretsiz olarak veriliyor.
Kitapta öncelikle oyun programlamaya giriş ve bu alanda bilinmesi temel gereken kavramlar hakkında bilgi veriliyor.
Adobe Flash CS4 Professional yazılımının temel alındığı kitapta, bu araçla çizim ve animasyon hazırlama teknikleriyle oyun programlama teknik ve süreçleri yer alıyor.
ActionScript 3.0 ile Kodlamak, oyunları paketlemek ve uygulama dosyası hazırlamak için MDM Zinc 3.5 kullanmayı öğreneceğiniz kitap, sizi oyun sektörüyla tanıştırmayı amaçlıyor.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic?ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic?in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: Uğur Uysal
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek-Kubilay Bayar
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009