Shadow

TechnoLogic – 97. Bölüm

Link: TechnoLogic 97

BU BÖLÜMDE NELER VAR?

  • Apple’ın yeni nesil iletişim cihazı iPhone’un yeni modeli iPhone 3GS ABD’de tanıtıldı
  • Dünyanın en popüler sosyal ağı olan Facebook, üyelerine kullanıcı adı seçme imkânı verdi
  • Microsoft’un akıllı arama motoru Bing, yayına geçmesinin ilk haftasında, arama motoru Yahoo’yu geride bıraktı
  • Yenibiriş Genel Müdürü Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu, sektörde neler yaptıklarını TechnoLogic’e anlattı
  • Haftanın siteleri, müzik ve eğlence sektörüne yeni bir açılım getiren KimGelsin.com ve damak zevkine önem verenlere hitap eden misssgibi.com
  • Bize dünyanın dört bir yanındaki egzotik bölgeleri dolaştıracak Indiana Jones oyunuyla ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • TeknoSA Etiler Mağazası’ndan üç yeni dijital oyuncak!
  • Sistem Yayıncılık’tan çıkan ‘Yeni Başlayanlar İçin Programlama Kılavuzu’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr

————-

T e c h n o L o g i c – 9 7

HABER 1

YENİ IPHONE YAKINDA GELİYOR

Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle bir süredir şirketten uzak Apple’ın CEO’su Steve Jobs, yeniden işbaşı yapmaya hazırlanırken, iPhone’un yeni modeli kullanıcı karşısına çıktı.
Apple’ın yeni nesil iletişim cihazı iPhone’un yeni modeli iPhone 3GS ABD’de tanıtıldı. Gelen ilk bilgilere göre, iPhone 3GS, Ağustos’ta birçok ülkeyle birlikte Türkiye’de de satışa sunulacak.
iPhone 3GS’in 32 GB’lık versiyonu 299, 16 GB versiyonu 199 dolara satışa sunulacak. Ürünün bir önceki modeli iPhone3G 8GB ise 99 dolara satın alınabilecek.
2 Megapiksel olarak kamera ise yeni üründe 3 Megapiksel’e çıkarıldı. Saniyede 30 kare video çekimi yapabilen iPhone 3GS’te, otomatik netlik seçeneği de bulunuyor.
Yeni üründe, çalınan cihazı uzaktan kumanda etmek ve içindeki bilgileri silmeyi sağlayan Find My iPhone adlı bir özellik de bulunuyor.
HSDPA 7.2 Mbps desteği bulunan ve 2 kat daha hızlı olduğu belirtilen iPhone 3GS’te, önceki ürünlere göre daha fazla pil ömrü olduğu belirtiliyor.

HABER 2

FACEBOOK’TA YENİ BİR DÖNEM

Dünyanın en popüler sosyal ağı olan Facebook, üyelerine kullanıcı adı seçme imkânı verdi. Bu adım, kartvizit yerine Facebook sayfamızın adını vereceğimiz yeni bir dönemin işareti.
Şimdiye kadar üyeleri profillerde numara ile tanımlayan Facebook, yeni uygulamayla üyelere istedikleri adresleri seçme özgürlüğü tanıdı. Bu servis kullanıcılardan büyük ilgi gördü.
Sadeece uygulamanın başladığı ve sistemin açıldığı ilk 3 dakikada 200 bin, 15 dakikada 500 bin, gün boyunca ise tam 3 milyon kişi kullanıcı adı seçimi yaptı.
Yeni düzenlemeyle profiller www.facebook.com/kullanıcıadı şeklinde oluşuyor. ‘İlk gelen alır’ kuralının geçerli olduğu uygulama için, facebook.com/username adresini ziyaret edebilirsiniz.
Daha çok iş dünyasında kullanılan LinkedIn, XING, Plaxo gibi sitelerde akılda kalıcı profil adresleri uygulaması var. Google da profil sayfaları oluşturarak bu rekabette yer almıştı.
Son olarak belirtmeliyiz ki; her insan uzayda bir iz bırakır. Profil sayfalarının sanal kartvizitimiz olduğunu da hesaba katarak, internette iyi izler bırakmaya gayret edelim!

HABER 3

BING, YAHOO’YU GERİDE BIRAKTI

Microsoft’un akıllı arama motoru Bing, yayına geçmesinin ilk haftasında, arama motoru Yahoo’yu geride bırakarak ABD’de en fazla kullanılan ikinci arama motoru olmayı başardı.
Açıklanan ilk verilere göre, ABD pazarında, Google yüzde 71,47, Bing yüzde 16,28, Yahoo ise yüzde 10,22’lik bir pay elde etti. Bu ilk veriler Bing için umut verici olarak yorumlandı.
StatCounter Global Stats CEO’su Aodhan Cullen, Yahoo’ya 46 milyar dolar teklif veren Microsoft’un arama pazarında aradığı başarıyı çok daha ucuza yakaladığı görüşünde.
Arama pazarında dünya genelindeki veriler ele alındığında ise Bing?in yüzde 5,62’lik bir Pazar payı elde ettiği ve yüzde 5,13’te kalan Yahoo’yu az farkla geçtiği görülüyor.
Öte yandan Google’ın CEO’su CEO’su Eric Schmidt, Bing’in yaptığı iyi başlangıca rağmen kendileri için rakip olamayacağını söyledi.
Schmidt, “Bu Microsoft’un aramaya ilk girişi değil. Bunu hemen hemen her yıl bir kez yapıyorlar. Bing’in gelişi bizim yaptığımız şeyi değiştirmeyecek.” dedi.

RÖPORTAJ

Bu hafta, insan kaynakları alanında başarılı projelerden biri olan Yenibiriş’e konuk oluyoruz. Şirketin Genel Müdürü Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu, Yenibiriş’i TechnoLogic’e anlattı.

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz, müzik ve eğlence sektöründe sanatçı, organizatör, e-bilet kurumları, mekânlar ve izleyiciyi aynı platformda buluşturan bir internet projesi KimGelsin.com
Kullanıcılarının konser taleplerini toplayıp ilgili kurumlarla paylaşan KimGelsin.com, aynı zamanda izleyiciyi gerçekleşecek tüm müzik etkinliklerinden haberdar ediyor
Kullanıcılar sisteye üye olup izlemek istedikleri sanatçıya oy veriyorlar. Bu şekilde toplanan oylar siteyi takip eden etkinlik organizatörleri ve menejerler için önemli bir kaynak.
Sitede başlangıç olarak, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa?da gerçekleşecek müzik etkinkinleri takip edilebiliyor. Bu illerin sayısı kademeli olarak artırılacak.
KimGelsin.com, kullanıcılarına ilgilendikleri etkinliği takvimlerine ekleme, bilet satın alabilme ya da bilet satışı için haberdar edilmeyi talep etme olanağı sunuyor.
Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı müzik içeriğine de sahip olmayı hedefleyen KimGelsin.com, özgün sanatçı içerikleri ve kullanıcı dostu tasarımıyla da dikkat çekiyor.
http://www.kimgelsin.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz damak zevkine önem verenlere hitap eden; içerisinde birbirinden güzel pasta, börek, kurabiye, mantı ve tatlı tarifleri bulunan misssgibi.com
Yemek konusunda Türkiye, Kıbrıs ve İtalya’da eğitimler alan Zerrin Damgacı Tomruk tarafından hazırlanan misssgibi.com, Blog Ödülleri’nde de dereceye girmiş bir çalışma.
Sade ve anlaşılır bir üslupla yemek ve pasta tarifleri veren misssgibi.com, bu tarifleri orijinal fotoğraflarla da destekleyerek görsel açıdan başarılı bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor.
Okurlardan gelen sorulara da cevaplayarak yemek kültürünün gelişmesine de katkı sağlayan misssgibi.com’a hemen sürekli olarak denenmiş yeni tarifler ekleniyor.
Yemek yapanlara kolaylık olması açısından, ölçülerin bardak ya da kaşık olarak verildiği misssgibi.com, özellikle yemek yapmaya yeni başlayanlara yol gösterici olabilir.
Yeni damak zevkleri keşfetmek, mutfağınızda daha farklı lezzetler denemek istiyorsanız, misssgibi.com’u sık kullanılanlarınıza eklemenizi öneririz!
http://www.misssgibi.com

OYUN

Bu haftaki oyunumuz, her yaştan ve yetenekten oyuncuların rahatlıkla ustalaşabileceği kontrolleri kullanarak maceralar yaşamamızı sağlayacak olan Indiana Jones.
Nintendo’nun bizi destansı bir yolculuğa çıkararak yepyeni bir hikâyenin peşinde dünyanın dört bir yanındaki egzotik bölgeleri dolaştıracak bu oyunu oldukça keyifli.
Wii Remote kumandasını dövüşmek, dolaşmak ve bulmaca çözmek için Indy’nin kırbacı olarak kullanabiliyoruz.
İster bir kavgaya karışmış, ister kırbacınızı sallıyor olun, Wii Remote ve Nunchuck kumandaları ile harekete dayalı dövüş sistemine hayran kalacaksınız.
İşbirliği oyun modu ile bir arkadaşınızla birlikte çeşitli oyun modlarının sunduğu mücadelelere göğüs gerebilir, daha önce Indy oyunlarında oynama imkânı yeni maceralara atılabilirsiniz.
20’den fazla kalıntıyı ortaya çıkarabileceğimiz, oyun boyunca birçok saklı özelliği açabileceğimiz bu oyun, gizemli atmosferlerden hoşlananlar için.
http://www.lucasarts.com/games/indianajones

ÜRÜN

Sıra geldi, TechnoLogic’in ürün inceleme bölümüne. Bu hafta TeknoSA Etiler Mağazası’ndayız!
Samsung M8300 1026 TL
Nokia E75 1079 TL
Sony Ericsson 699 TL
www.teknosa.com

KİTAP

Yeni Başlayanlar İçin Programlama Kılavuzu
Greg Perry
Sistem Yayıncılık
440 Sayfa, 40 TL
Yeni başlayanlar için programlama kılavuzu, bilgisayar programlamanın temelleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretmeyi amaçlayan bir eser.
Kitapta, büyük programlama dillerini, nasıl çalıştıklarını ve neler yapabildiklerini öğrenecek ve programcı olma yolunda sağlam adımlar atacaksınız.
Visual Basic’le, giriş ve çıkış işlemlerini öğrenerek basit programlar yazacak ve hesaplama programıyla veri işleme gibi ileri seviye konulara giriş yapacaksınız.
Yazar kitapta, farklı programlama türlerinden bahsederek bunlar için hangi programlama dillerinin uygun olduğunu anlatıp, tavsiyeler vererek programlamanın bir haritasını sunuyor.
İş dünyasında programcılık, nasıl tam zamanlı iş bulunur gibi konularda Greg’in uzman bir programcı olarak edindiği tecrübelerden yararlanabilirsiniz.
Yeni Başlayanlar için Programlama Kılavuzu en kısa sürede program yazmaya başlamanızı sağlayacak!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: Uğur Uysal
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek-Kubilay Bayar
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir