TechnoLogic – 96. Bölüm

Link: TechnoLogic 96

  • 22 Ekim’de piyasaya çıkacak olan Windows 7’nin Türkçe dil paketi yayınlandı
  • Microsoft, geliştirdiği Project Natal teknolojisiyle Wii’nin papucunu dama atıyor
  • Dijital evrende bilgi büyüklüğü 486.522 Milyar Gigabayt’a bir başka deyişle 486,5 Exabyte’a ulaştı
  • Novatel Genel Müdürü Cem Ankara, TETRA iletişim sistemlerini TechnoLogic’e anlattı
  • Haftanın siteleri, vizyona giren filmlerle ilgili bilgi alabileceğiniz film.com.tr ve arkadaşlarınızı sobeleyeceğiniz sobbe.com.tr
  • J.R.R. Tolkien’in kitabından uyarlanan Yüzüklerin Efendisi oyunuyla ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • TeknoSA Carousel Mağazası’ndan üç yeni dijital oyuncak!
  • Tasarım Yayın Grubu’ndan çıkan ‘Web Design Index 8’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr

————-

T e c h n o L o g i c – 9 6

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

HABER ANONS

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 7’nin Türkçeleştirme çalışmaları son aşamaya geldi. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

WİNDOWS 7 ŞİMDİ TÜRKÇE

Microsoft’un 22 Ekim’de piyasaya sunacağı yeni işletim sistemi Windows 7’de son rötuşlar yapılırken, sistemin Türkçe Dil Paketi de Windows Update üzerinden yayınlandı.
Türkçeleştirme çalışmaları Beta testi yapan 60 kullanıcının deneme sürecinden geçti ve beğenildi. Windows 7’nin satış öncesi sürümü, internette ücretsiz temin edilebiliyor.
Windows 7 ile geleceğin teknoloji dünyasına yön verecek çarpıcı yenilikler sunan Microsoft, bu işletim sistemi için uzun soluklu araştırmalar ve zorlu testler gerçekleştirdi.
Büyük bir rüzgâr yaratan Windows 7 dokunmatik arayüzleri, güçlü sistem altyapısı ve yüksek performansı ile bireylerin ve kurumların bilgi teknolojilerine bakışını değiştirecek.
Windows Vista işletim sistemi bugün 77,000 farklı donanım, uygulama ve aygıtı desteklerken, Windows 7 daha fazla sayıda sürücüye destek veriyor.
Microsoft Windows 7 RC’ı test etmek isteyenler, bu yeni işletim sistemini Microsoft Download Center’ın www.microsoft.com/downloads adresinden indirebilir.

HABER 2

NINTENDO WII’YE SIKI RAKİP

Nintendo, Wii oyun konsoluna getirdiği hareketlerle kumanda teknolojisini, Microsoft bir adım daha ileriye götürüyor.
Microsoft’un geliştirdiği Project Natal teknolojisi, Wii’nin aksine herhangi bir kumanda aracı olmadan, vücut hareketleriyle oyunların yönetilmesini sağlıyor.
Xbox 360 adlı oyun konsolu için geliştirilen Project Natal adlı yeni kontrol teknolojisiyle, oyunseverlerin yaptığı her hareket, oyundaki kahramanı yönetmeyi sağlıyor.
RGB kamera, derinlik sensörü, çok yönlü mikrofon ve işlemciden oluşan Project Natal teknolojisiyle, oyunseverlerin hareketleri seri bir şekilde algılanıyor
Project Natal’ın sensörleri tarafından algılanan hareketler, anında Xbox 360 oyun konsoluna aktarılıyor ve oyunlarda daha fazla etkileşim kazandırıyor.
Joystick’in bizzat oyunu oynayan kişi olduğu sistemde, oyun konsolu kullanıcının yaptığı her hareketi, her mimiği ve her sesi algılıyor.

HABER 3

DİJİTAL BİLGİ ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Dijital evrende veri artışı kriz dinlemedi, 2008?de veri miktarındaki artış, özellikle son çeyrekteki ekonomik gerilemeye rağmen tahminlerin de üzerinde gerçekleşti.
IDC tarafından 2008 verilerine ilişkin olarak gerçekleştirilen global araştırma sonuçlarına göre, dijital evrende bilgi büyüklüğü 486.522 Milyar Gigabayt’a yani 486,5 Exabyte’a ulaştı.
EMC Corporation sponsorluğunda gerçekleştirilen ‘Ekonomi Daraldıkça, Dijital Dünya Genişliyor’ başlıklı araştırma, dünya çapında yaratılan dijital bilgilerin miktarını ortaya koydu.
2008 yılında dijital evrende var olan toplam veri miktarı; bir önceki yıla oranla yaklaşık 2 kat artış gösterdi. Kişi başına düşen dijital veri miktarı ise yaklaşık 90 GB’a ulaştı.
2008 senesinde yaratılan dijital veri miktarının %3 oranında daha hızlı büyüdüğü ifade edilirken, Dijital Evren’in her 18 ayda iki kat büyüme kaydedeceği beklentisi vurgulandı.
Önümüzdeki dört senede 600 milyon insan daha internet kullanıcısı olacak. 2012’de ise; 2008’e oranla dijital veri miktarında beş kat artış gözlemleneceği öngörülüyor.

RÖPORTAJ

TETRA haberleşme sistemleri, kaliteli ses iletişimi ve grup çağrı özelliğiyle öne çıkan nesil bir teknoloji. Novatel Genel Müdürü Cem Ankara ile yeni iletişim teknolojilerini konuştuk.

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz, Türkiye’de vizyona giren filmlerle ilgili bilgi alabileceğiniz, hangi filmi izleyip izlemeyeceğinize karar vermenize yardımcı olabilecek bir site olan film.com.tr
Sitede, sinemayla ilgili güncel haberler, seanslar, vizyona girecek filmler, eleştiriler, en iyi filmler, özel dosyalar ve sinema dünyasından önemli kişilerle röportajlar yer alıyor.
film.com.tr’ye üye olarak, filmlerle ilgili yorumlarınızı yazabilir ve görüşlerinizi, sitenin tüm ziyaretçileriyle paylaşabilirsiniz. Siteye kayıt işlemi için fazla bilgi istenmemesi olduça yerinde.
Aslında film.com.tr, 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan üç mühendis arkadaşın çabalarıyla hayata geçen film.gen.tr sitesinin yenilenmiş hali.
9 yıllık süre içinde oldukça geniş bir sinema veritabanına sahip olan sitenin, taşındığı yeni adresinde, hem teknik hem de içerik olarak daha da geliştirilmesi sürüyor.
Eğer sitemaya ilgi duyuyorsanız, ülkemizde gösterime girecek filmlerde klasiklere kadar geniş bir yelpazede güvenilir bir kaynak arıyorsanız, film.com.tr’yi dikkate almanızı öneririz.
http://www.film.com.tr

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, arkadaşlarınızı sobeleyeceğiniz sobbe.com.tr. Sobbe, kayıt olan Turkcell abonelerinin, kendi konum bilgilerini paylaşmalarına olanak veriyor.
Sobbe, kişilerin sadece izin verdikleri kişilerle gerçek zamanlı olarak SMS ve Facebook uygulaması üzerinden yerlerini göstermelerini sağlayan bir servis.
Kendi cep telefonunuzu kullanarak veya sosyal iletişim sitesi Facebook üzerinden size izin veren arkadaşlarınızın nerede olduklarını görebilirsiniz.
Eğer telefonunuzun nerede olduğunu hatırlamıyorsanız ve/veya kaybettiyseniz, telefonunuzun konum bilgisini öğrenebilir ve nerede olduğunu bulabilirsiniz.
Kayıt olmak ve arkadaşlarınızı hemen Sobbe’lemeye başlamak çok kolay! KAYIT yazıp 7015’e gönderdiğinizde, size kısa mesaj gerekli açıklamalar anında ulaşıyor.
Sobbe, görüşme yapamadığınız yerlerde, adres tariflerinde, sevimli süprizlerde, kısacası nerede olduğunu merak ettiğiniz bütün sevdiklerinizle kullanabileceğiniz güvenli bir servis.
http://www.sobbe.com.tr

OYUN

Tüm dünyada satış rekorlar kıran Yüzüklerin Efendisi, bu ilgi karşısında sinema filmi olarak beyazperdeye aktartılmıştı. Filmden sonra ise Yüzüklerin Efendisi oyun olarak karşımızda.
Yüzüklerin Efendisi serisinin Lord Of The Rings: Conquest adlı oyununda, Sauron’un yüzüğü ele geçirmesinin ardından orta dünyada maceralara atılıyoruz.
J.R.R. Tolkien’in ‘Yüzüklerin Efendisi’ evreninin Oscar ödüllü filmlerinde yansıtılan halinde oyuncular, tüm bu destansı savaşları diledikleri şekilde yaşayabilecekler.
İyiliğin güçlerini kontrol etme imkânının yanı sıra, oyunda ilk kez mağara trolleri, fuller, Balrog ve hatta Sauron’un da dâhil olduğu Sauron’un kötü ordularını da yönetebileceğiz.
Orta Dünya’yı ele geçirmeye çalışacağımız oyunda, devasa savaş alanlarında yüzlerce kişiyi bir arada görebiliyor ve büyük savaşlara tanıklık edebiliyorsunuz.
J.R.R. Tolkien’in eserinden uyarlanan The Lord of the Rings: Conquest, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo DS ve PC sürümleriyle oyunseverle buluşuyor.
http://www.pandemicstudios.com/conquest

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, TeknoSA Carousel Mağazası!
Kodak M820 Fotoğraf Çerçevesi 279 TL
Philips 7FF3FPB Fotoğraf Çerçevesi 199 TL
Sony DFPE72 Fotoğraf Çerçevesi 199 TL
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Web Design Index serisi, yenilikçi tasarımlarıyla ödül kazanan yeni nesil web tasarımcılarının portföylerine yer veriyor. Tasarım Yayın Grubu’ndan çıkan ‘Web Design Index 8’, tasarımcılarının kütüphanelerinde bulundurması gereken bir kaynak.

KİTAP

Web Design Index 8 (CD’li)
Kolektif
Tasarım Yayın Grubu / Page One
368 Sayfa 74 TL

Web Design Index serisi yenilikçi tasarımlarıyla ödül kazanan yeni nesil web tasarımcılarının portföylerine yer veren ve web tasarımcılarına kılavuzluk eden bir eser.
Tüm dünyada 250.000 kopyadan fazla satan Web Design Index, web tasarımındaki yeniliklerden haberdar olmak isteyenler için standart yayın niteliğinde.
Kitabın yazarları, projelerin seçim sürecinde görsel tasarımdan çok işlevsellik ve yeni teknolojilerin yenilikçi kullanımının da önemli kıstaslar arasında yer aldığını belirtiyor.
Web sitelerini canlandırmak için animasyon ve film kullanımı web tasarımında hala bir trend olarak sürerken, Web Design Index serisi artık CD-Rom ile okuyuculara sunuluyor.
Kitapla birlikte verilen CD, sadece analizi yapılan web sitelerin resimlerini içermekle kalmıyor, aynı zamanda film ve animasyon içeren siteler de okuyuculara sunuluyor.
Serinin her kitabı 1002 sıradışı web sitesi tasarımını içeriyor. Projeler tasarım kaliteleri, yenilikçi yaklaşım, işlevsellik ve etkinlik kriterlerine göre seçiliyor.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: Uğur Uysal
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek-Kubilay Bayar
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir