Shadow

TechnoLogic – 95. Bölüm

Link: TechnoLogic 95

 • Facebook, kişisel verilerin gizliliğiyle ilgili politikaları nedeniyle eleştirilerin hedefinde
 • Teknoloji devi Microsoft’un yeni nesil arama motoru Bing, Live Search’ün yerini alıyor
 • Avea tarafından gençlere yönelik düzenlenen Kampavea’da fikirler yarıştı
 • Netpoint Interactive’in yönetici ortağı Murat Buyurgan, KurumsalHaberler.com’un öyküsünü TechnoLogic’e anlattı
 • Haftanın siteleri, yazdıklarımızı anında istediğimiz dile çeviren Anında Çeviri ve şirketlerin müşterilerini dinleyebilecekleri Sizi Dinliyor!
 • Türkiye’de de vizyona giren ‘X-Men Origins: Wolverine’ filminin aynı adı taşıyan oyunuyla ilgili detaylar TechnoLogic’te
 • TeknoSA Planet’ten üç yeni dijital oyuncak!
 • Kodlab Yayıncılık’tan çıkan ‘Maya Unlimited 2009’ kitap raflarında
 • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr

————-

T e c h n o L o g i c – 9 5

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

HABER ANONS

Şu sıralar, Facebook gibi sosyal ağların kullanıcı bilgilerini başka şirketler ya da devletlerle paylaşma ihtimali tartışılıyor. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

FACEBOOK’TA MAHREMİYET TARTIŞMASI

200 milyon aktif kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi olan Facebook, kişisel verilerin gizliliğiyle ilgili politikaları nedeniyle eleştirilerin hedefinde.
26 milyon internet kullanıcısının bulunduğu Türkiye’de de 10 milyon üyesi bulunan Facebook’ta kullanıcılar aslında kimseyle paylaşmayacakları kadar bilgi veriyor.
Şu anda Facebook türü ağlara dünya genelinde yarım milyar kişinin üye olduğu tahmin ediliyor. Yüzmilyonlarca kullanıcının bilgilerinin bu ağlarda oluşu endişeleri artırıyor.
Berlin’deki Kişisel Verilerin Korunması Konferansı’nda da gündeme gelen en önemli madde kişisel verilerin korunmasıydı. Facebook’un CIA ile ortaklık yapıp yapmadığını tartışılıyor.
Almanyalı güvenlik uzmanları, 1983’teki nüfus sayımında yöneltilen sorulara tepki gösteren halkın, şimdi Facebook’a gönüllü olarak tüm bilgilerini verdiğine dikkat çekiyor.
Facebook gibi sitelerdeki profilinizi, kimlerin görebileceğini ayarlamak sizin elinizde. Gizlilik ayarlarını ne kadar dikkatle yaparsak yapalım, şirketlere güvenemeyeceğimiz ortada!

HABER 2

MICROSOFT’TAN GOOGLE’A RAKİP

Teknoloji devi Microsoft, Google’ın açık ara lider olduğu arama pazarında iddiasını daha da perçinlemek için yeni bir hamle yaptı.
Şirket, bir süredir Kumo adıyla test ettiği arama motoruna Bing adını verdi. Teknoloji devi Microsoft’un yeni nesil arama motoru Bing, Live Search’ün yerini alıyor.
Arama motoru alanında sektör lideri Google’un oldukça gerisinde kalan Microsoft, yeni arama motoru Bing için kesenin ağzını açmış durumda.
Şirketin yeni arama motorunun reklam bütçesi için 100 milyon dolar bütçe ayırdığı belirtilirken, Google’ın 2008 yılı reklam bütçesinin 25 milyon dolar olduğuna vurgu yapılıyor.
Şirketin CEO’su Steve Ballmer tarafından duyurusu yapılan Bing, yeni nesil arama motoru olarak tanımlanıyor. Bing, aramada yeni bir devrim iddiasıyla çıkıyor.
Bing’in yeni nesil bir arama motoru olarak sadece kelimelerle arama yapmadığı, kullanıcının verdiği ipuçlarından yola çıkarak gerçekten ne aranıldığına odaklandığı belirtiliyor.

HABER 3

KAMPAVEA’DA FİKİRLER YARIŞTI

Bilişim sektörünün tek eğitim ve gelişim kampı ‘Kampavea’ya katılan ‘Kırmızı Kuşak’ gençleri, Avea yöneticilerinin desteğiyle ‘3G’ üzerine yaratıcı projeler geliştirdi.
‘Kampavea’ya Avea tarafından seçilen üniversitelerin ikinci, üçüncü ve son sınıf öğrencileri ile yüksek lisans öğrencilerinden oluşan ‘Kırmızı Kuşak’ gençleri katılıyor.
Avea İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Vekili Şengül Demircan, programa 139 farklı üniversiteden 8 bin 529 başvuru aldıklarını ve eleme sonunda 681 genci seçtiklerini söyledi.
Yapılan değerlendirme sonucunda, ‘Tırtıl’ takım üyeleri, ‘M-Patlican’ kulübü adlı gençlerin buluşacağı, içinde video, oyun ve müzik olan 3G platformu projesi ile birinci oldu.
‘Aveantasyon’ takımı üyeleri, ‘AveaMoBilgi’ projesi ile ikincinciliği alırken, ‘Karıncalar’ takım üyeleri de, ‘Avea Gezgin’ projesiyle üçüncü olmaya hak kazandı.
Dereceye giren ekip üyelerine, Avea CEO’su Cüneyt Türktan tarafından, kariyer koçluğu ve eğitim paketlerinden oluşan ödüller verildi.

RÖPORTAJ PERFORE

Basınla, halkla ilişkiler şirketleri arasında sağlıklı bir köprü kurmak için yola çıkan KurumsalHaberler.com, Türkiye’deki önemli başarı öykülerinden biri. Netpoint Interactive’in yönetici ortağı Murat Buyurgan, KurumsalHaberler.com’un öyküsünü TechnoLogic’e anlattı.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz, onlarca dile anında çeviri yapan çok farklı bir site. Bugüne kadar, çok çeşitli çeviri siteleri gördük, bunlardan sonuncusu da Google’ın Translate adlı servisiydi.
Anindacevir.com’un tüm çeviri servislerinden farkı, yazdığınız kelimeyi anında çevirmesi. Bir başka deyişle, Türkçe yazıp, yazdıklarınızı İngilizce görüyorsunuz.
Yazdıklarınızı anında çeviren Anindacevir.com, aslında Google’ın Translate adlı servisinin kullanıyor. Onu farklı yapan şey ise, yazdığınız an başka bir dilde çıktı alabilmeniz.
Anindacevir.com, getirdiği bu farklılıkla, farklı dillerde metin yazmak isteyenlere, o dilleri bilmese bile başarılı bir şekilde sonuç alabilmelerini sağlıyor.
Hangi dilde yazarsanız yazın, Anindacevir.com, o dili algılayarak temel ayarları kendisi değiştiriyor ve çeviri işlemini otomatik olarak seçtiğiniz dile çeviriyor.
Örneğin karşınıza çıkan hangi dilde olduğunu çıkaramadığınız bir metni, sitedeki kutucuğa yapıştırdığınızda metnin dili otomatik algılanıyor ve istediğiniz dile çeviriyor.
http://www.anindacevir.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, şirketlerin müşterilerini dinleyebilecekleri ve aldıkları geri dönüşümleri raporlayabilecekleri farklı bir sosyal platform olan sizidinliyor.com.
Siteye üye olan şirketler, müşterilerine online destek verebiliyor, gelen soruları cevaplayabiliyor ve hizmetlerini iyileştirmek için önerileri raporlayabiliyorlar.
Şirketlerin yaptıkları işe değer katacak önerilerin geliştirilmesinin önünü açacak olan sizidinliyor.com servislerinin temelinde basit bir dilek kutusu yatıyor.
sizidinliyor.com, sağda solda rastladığımız ama çoğumuzun gözünden kaçan veya uğraşmaya değer bulmadığımız dilek kutularının aslında ne kadar değerli olduğunu bize hatırlatıyor.
Projenin yöneticileri, basit bir fikir kütüphanesinden çok, ürün ve hizmetlerin şirketler tarafından temsil edildiği bu sosyal platforma “Sosyal Müşteri Hizmetleri” adını veriyor.
Şirketinizi verdiği hizmetlerin daha da iyileştirilmesi için, müşterilerinizi dinlemek ve aldığınız geri dönüşleri raporlamak istiyorsanız sizidinliyor.com?un modelini inceleyebilirsiniz.
http://www.sizidinliyor.com

OYUN ANONS

Türkiye’de de vizyona giren ‘X-Men Origins: Wolverine’ filminin aynı adı taşıyan oyunu var bu hafta sırada. Gelin şimdi bu oyunda bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Twentieth Century Fox’un sinema filmi X-Men Origins: Wolverine’in resmi video oyunu, şimdiye kadar bir oyunda gördüğümüz aslına en yakın Wolverine aksiyonuna sahip.
Oyuncular Wolverine’in kendine has kaba kuvvetini, kendini yenilemesini sağlayan mutant yeteneğini ve yok edilemez adamantiyum pençelerini kullanarak ölüme meydan okuyacak.
Oyunun kahramanları, aldıkları ciddi hasarları gerçek zamanlı olarak iyileştirecek ve mutantın gizemli ve karmaşık geçmişini öğrenecek ve uygulayacaklar.
Ödüllü geliştirici Raven Software tarafından geliştirilen oyun, oyunculara yüksek hızlı dövüşlerde, yalnızca Wolverine’in sağ çıkabileceği zorlu koşulları içeriyor.
Oyunda kahramanımız, öfkeye-dayalı güçlerle gerçekleştirilen öldürücü vuruşlarda ustalaşırken, Wolverine’in jilet kadar keskin pençelerini ve öfkesini ortaya çıkaracak.
Yer yer filmin hikâyesinin dışına çıkacak olan bu epik sinematik deneyim, gerçek dünya mekânlarında geçen aksiyon dolu görevler içeriyor; oyunun keyfini çıkarmak da size kalıyor.
http://www.uncaged.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, TeknoSA Planet!
Sony DVP-NS708H-B DVD Player 199 TL
Samsung DVD P171 DVD Player 89 TL
LG DV492H-E DVD Player 169 TL
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Üç boyutlu modelleme ve animasyonla ilgilenenlerin ilgisini çekecek bir kitap var bu hafta. Kodlab Yayıncılık’tan çıkan ‘Maya Unlimited 2009’, etkileyici animasyonlar ve efektler yapmak isteyenler için.

KİTAP

Maya Unlimited 2009
Nebi Yıkaroğlu
Kodlab Yayın Dağıtım
620 Sayfa 45 TL

Üç boyutlu animasyon, modelleme ve film Efektleri yapmayı öğrenmek isteyenlerin ilgisini çekebilecek, Maya Unlimited 2009 adlı kitap, Kodlab Yayın Dağıtım’dan çıktı.
Nebi Yıkaroğlu tarafından yazılan Maya Unlimited 2009 adlı kitap, MAYA ile etkileyici animasyonlar ve efektler yapmak için tam bir başucu kitabı ve eksiksik klavuz.
Kitap boyunca anlatılan uygulama ve projeler sayesinde Maya’nın içinde öğrenerek ve aynı zamanda üreterek kendi başınıza ilerleyeceksiniz.
Kitapla birlikte, kitap boyunca işlenen konular ve uygulamaların bulunduğu bir DVD hediye olarak geliyor. CD’de Maya Unlimited 2009 deneme sürümü de yer alıyor.
Farklı konulara ait projelerde Maya’nın farklı ve yeni özelliklerini öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca kendi projeleriniz için kendi tekniklerinizi geliştirebileceksiniz
Herbir proje sizi farklı bir konuda bilgilendirecek ve bir sonraki proje için yeni donanımlar kazandıracak. Çok farklı konulara ve tekniklere dayanması açısından kitap değerli bir kaynak!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: Uğur Uysal
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek-Kubilay Bayar
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

1 Comment

 • izmir web tasarımNo Gravatar

  3g teknolojisinin tam olarak yerleşmesini ve kullanıma girmesini sabırsızlıkla bekliyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir