TechnoLogic – 94. Bölüm

Link: TechnoLogic 94

BU BÖLÜMDE NELER VAR?

  • Cep telefonunda hızlı internet devrini başlatacak olan 3G teknolojisine kavuşmamıza sayılı günler kaldı
  • Microsoft, ABD’nin ambargo uyguladığı ülkelerde Live Messenger hizmetini durdurdu
  • Sebit’in geliştirdiği Vitamin, ABD’de ‘İnternetteki En İyi Eğitim Çözümü’ seçildi
  • KariyerGENÇ Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Nurettin Özdoğan, gençlerin kariyer hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olan projelerini TechnoLogic’e anlattı
  • Haftanın siteleri, çekiliş ve yarışma sonuçlarını yayınlayan kimkazandi.com ve Live Messenger servisleri için hazırlanan özel karakter servisi KendiMinik.com!
  • Muhammed Ali ile Mike Tyson’ı aynı ringde buluşturan Fight Night Round 4 adlı oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • TeknoSA Etiler Mağazası’ndan üç yeni dijital oyuncak!
  • Kodlab Yayıncılık’tan çıkan ‘Uzmanlar İçin PHP’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr

————-

T e c h n o L o g i c – 9 4

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

HABER ANONS

Cep telefonlarımıza hızlı internet erişimi sağlayacak ve bu alanda yeni bir çığır açacak 3G için geri sayım başladı. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

3G NELER GETİRECEK?

‘Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri’ ihalesi sonrası, GSM operatörleri cebe hızlı interneti getirecek bu teknoloji için hazırlık yapıyor. Peki bu teknoloji bize neler getirecek?
3G’nin sağlayacağı hız; bugünkünden onlarca kat daha fazla olacak. 700 MB bir DivX sinema filmi, bugünkü teknolojiyle 6,5 saatte indirilirken, 3G ile yaklaşık 13 dakikada indirilecek.
3G teknolojisi ile sunulan görüntülü görüşme, görüntülü haber, cep telefonunda televizyon seyredilmesine izin verirken mobil ödeme kartı ile bankacılık yeni bir boyut kazanacak.
Yeni teknoloji daha gelişmiş mobil ofis hizmetleri, hastalıkların uzaktan teşhis edilmesini sağlayacak, hastayı uzaktan izleme ve erken müdahaleye olanak tanıyacak.
Sağlık servisleri, mobil eğitim hizmetleri, daha gelişmiş m-devlet hizmetleri, akıllı ev gibi uygulamaların, dünyada 3G abonelerinin sayısını 2008’de yüzde 64 artırması öngörülüyor.
3G teknolojisine geçişle mobil internette ulaşılacak yüksek hız, Türkiye’de de hem bireylerin hem de kurumların her yerde kablosuz internet kullanımının yaygınlaşmasını sağlayacak.

HABER 2

MICROSOFT’TAN MSN YASAĞI

Microsoft ya da başka Amerikan şirketlerinin yazılımlarını yüklerken kabul ettiğiniz sözleşmede neler yazdığına dikkat ettiniz mi hiç?
Amerika’nın ambargo koyduğu ülkelere, ABD ürünlerinin satışının yasak olması, yazılımları da bağlıyor. Amerikan şirketleri, devletin ambargolarına uymak zorunda bulunuyorlar.
Buna ilişkin olarak Microsoft, ABD’nin ambargo uyguladığı Küba, İran, Suriye, Sudan ve Kuzey Kore’deki internet kullanıcılarının Windows Live Messenger servisini kullanmasını engelledi.
ABD’nin ambargo koyduğu ülkelerdeki internet kullanıcılarının önemli bir bölümü, Windows Live hesaplarında ülke ayarlarını değiştirerek bu yasağı delebiliyor.
Ancak yine de bazı internet kullanıcılarının bağlı bulundukları yere göre bu değişikliğin bile işe yaramadığı belirtiliyor.
Öte yandan İran’da Facebook’a da seçim kampanyalarında kullanılacağı gerekçesiyle geçici olarak yasak getirildi.

HABER 3

VİTAMİN’E ABD’DEN ÖDÜL

Türk Telekom’un eğitim teknolojileri şirketi Sebit’in geliştirdiği eğitim programı Vitamin’in ABD versiyonu ‘İnternetteki En İyi Eğitim Çözümü’ seçildi.
Türk Telekom’dan yapılan açıklamada, Türk Telekom’un eğitim ve bilişim alanındaki şirketi Sebit, geliştirdiği Adaptive Curriculum eğitim yazılımı ile CODiE ödülünü aldığı duyuruldu.
Vitamin eğitim yazılımının Amerika pazarı için geliştirilmiş olan versiyonu Adaptive Curriculum, adıyla CODiE Ödülleri’nde ‘İnternetteki En İyi Eğitim Çözümü’ seçildi.
Ödüle layık görülen Sebit’in yarattığı Adaptive Curriculum yazılımı, Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk öğretim sınıflarındaki öğretmen ve öğrencilere yönelik hazırlandı.
Sebit, geçtiğimiz yıl CODiE Ödüllerinde, ‘Eğitim endüstrisini değiştirecek derecede önemli bir ürün geliştirmesi’ göz önüne alınarak ‘Yılın Yeni Eğitim Şirketi’ ödülünü kazanmıştı.
Birçok endüstride en iyi ve yeni teknoloji ürünlerini sunan şirketleri ödüllendiren ve 1986 yılından bu yana verilen CODiE Ödülleri, bu yıl 850 başvurunun katılımıyla gerçekleşti.

RÖPORTAJ

KariyerGENÇ, üniversite öğrencileriyle ve yeni mezunları, Türkiye’nin seçkin kurumsal firmalarıyla bir araya getiren insan kaynakları platformu. KariyerGENÇ Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Nurettin Özdoğan’la KariyerGenç’i konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bir çekilişe veya kampanyaya katıldığınızda, sonuçların belli bir tarihte, belli bir gazetede ilan edileceği bildirilir. Ve kazanıp kazanmadığınızı anlamak için, o günü kaçırmamanız gerekir.
KimKazandi.com, Türkiye’deki hiçbir çekiliş ve yarışmayı kaçırmamanız ve sonuçları dilediğiniz zaman öğrenebilmeniz için hayata geçirilmiş bir proje.
Çekilişler ve yarışmalar olarak iki ana bölüme ayrılan sitede, hem o çekiliş ve yarışmaların önduyuruları hem de sonuçlandıktan sonra açıklanan kazananlar listesini bulabiliyorsunuz.
Katıldığınız bir çekiliş ya da yarışmanın sonucunu kaçırmak istemiyorsanız, siteyi takipte tutmanız şart. İsterseniz e-posta listesine üye olarak günlük çekiliş sonuçlarını da alabilirsiniz.
KimKazandi.com’dan bireyler kadar kurumlar da yararlanabiliyor. Çekiliş veya yarışma düzenleyen kurumlar, kampanya duyurularını site üzerinden paylaşabiliyor.
Çekiliş ve yarışmalarda şansını denemeyi sevenlerdenseniz, katıldığınız kampanyaların sonuçlarını gözden kaçırıp pişman olmamak için KimKazandi.com’u takibe almalısınız!
http://www.kimkazandi.com/

SİTE 2

Microsoft tarafından Live Messenger servisleri için hazırlanan küresel bir hizmet olan özel karakter servisi, Türkiye’ye özel olarak KendiMinik.com adresinde devreye girdi.
KendiMinik.com adresine girerek, Live Messenger’da fotoğrafınız yerine kullanabileceğiniz kendi özel karakterinizi kolayca oluşturabiliyorsunuz.
Karakter oluşturmak için öncelikle yüz yapısını seçmek, sonra da saç, kaş, göz, kulak gibi temel öğelerle biçimlendirmek; şapka, piercing gibi aksesularla tamamlamak gerekiyor.
Sıfırdan bir karakter oluşturmak için kendinizi yeterince deneyimli hissetmiyorsanız, sitede önceden oluşturulmuş ünlü karakterlerde yararlanabilirsiniz.
Ünlülere ait karakterler üzerinde oynama yapabilme ve onları kendi zevkinize göre biçimlendirmek de mümkün. Bunun için yapmanız gereken tek şey, ayarlarla oynamak!
Live Messenger’da sürekli aynı türden fotoğraflar kullanmaktan sıkıldıysanız, farklı bir karakterler arkadaşlarınıza gözükmek için KendiMinik.com’u deneyebilirsiniz!
http://www.kendiminik.com/

OYUN ANONS

Oyun bölümümüzde, PlayStation 3 başında Rocky performansı göstermek isteyenler için hazırlanmış bir oyun var. Gelin şimdi bu oyunda bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Playstation 3 için geliştirilen Fight Night Round 4 adlı oyun, efsane şampiyonlar Muhammed Ali ile Mike Tyson’ı aynı ringde buluşturan oldukça etkileyici bir oyun.
50’den fazla boksör arasından seçim yaparak, onları karşı karşıya getirebileceğimiz oyun, boks dünyasının efsane isimlerini gerçekçi bir şekilde ekranlarımıza getiriyor.
Oldukça başarılı üç boyutlu modellemelerle, gerçekçi bir boks maçı deneyimi veren oyunda, boksörleri yöneterek, ringde rakiplerimizi devirmeye çalışıyoruz.
Dünyaca ünlü boksörleri yönetmenin keyfini bize sunan oyunun yapımı sırasında gerçek canlı modellerin hareketleri kaydedilerek, grafiğe dönüştürülmüş ve gerçekçi sonuç elde edilmiş.
Electronic Arts tarafından geliştirilen Fight Night Round 4’te, boks karşılaşmaları sırasında aldığımız darbelerin vücudumuza verdiği hasarı gerçekçi bir şekilde görebileceğiz.
PS3 ve Xbox 360 konsolları için geliştirilen ve Muhammed Ali ile Mike Tyson’ı ringde yönetme keyfini bize sunan Fight Night Round 4, dövüş sporları tutkunları için!
http://fightnight.easports.com/

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, TeknoSA Etiler mağazası!
Hannspree Futbol TV 329 TL.
Hannspree Köpek TV 329 TL.
Sony 19L 4000 LCB TV 889 TL.
http://www.teknosa.com/

KİTAP ANONS

Web programcılığıyla profesyonel olarak ilgilenmek isteyenler için yazılmış bir kitap var bu hafta! Kodlab Yayıncılık’tan çıkan ‘Uzmanlar İçin PHP’, yazılım uzmanı adayları için.

KİTAP

Uzmanlar İçin PHP
(Lighttpd Apache SEO MySQL)
Mehmet Şamlı
Kodlab Yayıncılık
336 Sayfa 21 TL

Web programcılığıyla uğraşanlar ve tarafını açık kaynaktan yana seçenler için, vazgeçilmez bir programlama dili olan PHP’yi ele alan bir kitap Kodlab Yayıncılık’tan çıktı.
Mehmet Şamlı tarafından kaleme alınan ve ‘Uzmanlar İçin PHP’ adını taşıyan kitap, PHP 5’i esas alıyor ve Apache web sunucusu ile MySQL veritabanını da içeriyor.
Arama motorlarında üst sıralarda yer almanın büyük önem kazandığı günümüzde, kitap SEO yani arama motoru optimizasyonu konusunda da programcılara yol gösteriyor.
Web programlamada en çok ihtiyaç duyulacak fonksiyonları detaylı bir şekilde ele alan kitapta, kredi kartıyla ödeme uygulaması hazırlamak gibi ipuçları da unutulmamış.
Kitapta, GeoIP ile lokasyon belirleme, stored prosedürler, tablolama, Ajax, xCache, ZendPlatform, fonksiyonlar gibi onlarca konu yer alıyor.
Kitapta verilen bilgilerle profesyonel web sayfalarında uygulanan teknolojileri derinlemesine öğrenecek, ayrıca yazılım geliştirme işinin detaylarını da yine bu eserde bulacaksınız.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: Uğur Uysal
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek-Kubilay Bayar
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir